מצרים הציגה מתווה פיוס חדש להסרת עיצומי הרשות הפלסטינית על חמאס בעזה

בחמאס הביעו הסכמה למתווה, ובקהיר ממתינים לתשובת הנשיא עבאס. היוזמה מבוססת על הסכם הפיוס שנחתם בין הצדדים ב-2011, ואינה מתייחסת לעתיד הזרוע הצבאית של חמאס

ג'קי חורי
אלמוג בן זכרי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס עם בכירי חמאס חאלד משעל ואיסמעיל הנייה, ב-2016
ג'קי חורי
אלמוג בן זכרי

מצרים הציגה בימים האחרונים מתווה חדש לקידום הפיוס בין חמאס והרשות הפלסטינית. חבר הלשכה המדינית של חמאס, מוסא אבו מרזוק, אמר היום (רביעי) בראיון לסוכנות הידיעות הפלסטינית ספא כי היוזמה המצרית כוללת הסרה של הסנקציות שהטילה הרשות על הרצועה. עוד אמר אבו מרזוק כי היוזמה כוללת את החזרת שרי הרשות ללשכותיהם ברצועה, את קידום הקמת ממשלת אחדות ואת כינוס מוסדות אש"ף בהשתתפות חמאס. המתווה מבוסס על הסכם הפיוס שנחתם בין הצדדים ב-2011.

לדברי אבו מרזוק, המתווה מבטיח את שילוב פקידי חמאס ברצועת עזה במסגרת משרדי הרשות הפלסטינית. במקביל, חמאס ימסור את סמכויות הגבייה לרשות, לצד קידום התיאום בוועדות לענייני ביטחון כך שהביטחון השוטף יהיה בידי הרשות. לפי אבו מרזוק, חמאס הביע הסכמה למתווה, ובקהיר ממתינים כעת לתשובת הרשות הפלסטינית. המתווה המצרי אינו מתייחס לזרוע הצבאית של חמאס, ופירוק הארגון מנשקו אינו עומד על הפרק.

שלשום שבה מקהיר משלחת חמאס בראשות חליל אל-חיה, סגנו של מנהיג חמאס בעזה יחיא סנואר, לאחר סדרת פגישות עם ראשי המודיעין המצרי. בארגון העבירו למצרים את הסכמתם למתווה. האחראי לתיק הפיוס מטעם הרשות הפלסטינית, עזאם אל-אחמד, קיים גם הוא פגישות בקהיר וחזר לרמאללה לשיחות עדכון עם הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס ובכירים בפתח.

במצרים לוחצים לקדם את הפיוס, מתוך תפיסה שהוא יפיג את המתח השורר בגזרת עזה בשבועות האחרונים. בנוסף, הוא יעניק לחמאס את האפשרות לקבל החלטה בעניין הפסקת הבלונים ועפיפוני התבערה וצמצום משמעותי לתהלוכות השיבה ליד הגדר.

ברמאללה לא מגלים סימני התלהבות מהיוזמה וטרם כינסו את הוועד המרכזי כדי להשיב על ההצעה המצרית. עם זאת, ברשות מעוניינים בדריסת רגל ברצועה בכל הנוגע לקידום פרויקטים אזרחיים לשיקום הרצועה.

בכיר בפתח אמר אתמול ל"הארץ" כי לרשות יש אינטרס לחזור לרצועה כדי למנוע קידום תוכניות אמריקאיות שנועדו, לדבריו, לנתק את הרצועה מהגדה. לפי אותו בכיר, בשיחות שקיים עבאס עם שליח האו"ם למזרח התיכון ניקולאי מלאדנוב הוא הבהיר כי הרשות מוכנה לשתף פעולה עם מאמצי האו"ם לשיפור המצב ברצועה, בתנאי שארה"ב לא תהיה מעורבת באופן ישיר ולא תקבע את המדיניות בכל הנוגע לתוכניות השיקום.

יחידת העפיפונים: נמשיך לפעול נגד ישראל

15 שריפות פרצו במהלך היום בעוטף עזה כתוצאה מבלונים ועפיפוני תבערה שהופרחו מרצועת עזה. מארגון כבאות והצלה נמסר כי על כל השריפות הושגה שליטה תוך דקות ספורות, ועל פי נתוני הארגון מדובר בהיקף שריפות דומה לשבוע שעבר, לפני ההסלמה של סוף השבוע.

היום הודיעה "יחידת העפיפונים" המזדהה כמייצגת את מפריחי עפיפוני התבערה ברצועת עזה כי תמשיך לפעול נגד ישראל. "הפעילות הלא אלימה שלנו תימשך וביתר שאת, עד שנשיג את דרישות העם הפלסטיני בהסרת המצור", נכתב בהודעת היחידה. עוד נכתב כי מפריחי העפיפונים "מדגישים כי קצב הפרחת העפיפונים והבלונים יתגבר עם המצור. נמשיך עד שנראה תוצאות בשטח. בישראל הפיצו שקרים שנעצור תוך 72 שעות, ושחמאס פרס כוחות על מנת למנוע מאיתנו לפעול".

אתמול דווח כי חמאס והג'יהאד האיסלאמי מנהלים מגעים מול גורמי המודיעין המצרי, בניסיון לקדם הקלות בסגר על הרצועה מצד ישראל ומצד מצרים. מקורות מצריים ופלסטיניים, המעורים בפרטי המגעים, אמרו ל"הארץ" כי בתמורה להפסקת שיגור בלוני התבערה, בחמאס נוטים לקבל עסקה שתכלול התחייבות למחוות נוספות כלפיהם, לצד ביטול הסגירה של מעבר כרם שלום, ופתיחה סדירה של מעבר רפיח.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ