פלסטיני נהרג מירי צה"ל לעבר מפריחי עפיפונים בעזה; רקטה שוגרה אל ישראל

זו הפעם הראשונה שבה נהרג פלסטיני מירי לעבר מפריחי עפיפונים ■ בתגובה נורו שתי פצצות מרגמה לעבר חיילים, לא היו נפגעים ■ צה"ל תקף עמדת חמאס בעקבות שיגור הרקטה

יניב קובוביץ
ג'קי חורי
אלמוג בן זכרי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פיצוץ ברצועת עזה, בסוף השבוע
יניב קובוביץ
ג'קי חורי
אלמוג בן זכרי

פלסטיני נהרג היום (חמישי) ושלושה נפצעו מירי צה"ל לעבר מפריחי עפיפוני תבערה בדרום רצועת עזה. בתגובה שוגרו שתי פצצות מרגמה לעבר חיילים באזור דרום הרצועה, ובהמשך רקטה שוגרה לעבר ישראל. הרקטה נפלה בשטח פתוח במועצה האזורית אשכול. לאחר השיגור תקף טנק עמדת תצפית של חמאס בדרום הרצועה. לא דווח על נפגעים.

תקיפת מפריחי העפיפונים בוצעה בצהריים, סמוך לעמדת חמאס. ההרוג הוא עבד אלכרים רדואן, בן 22. הזרוע הצבאית של חמאס הודיעה כי ההרוג השתייך לארגון, וכי פעל ביחידה המפקחת על גבול הרצועה. בהודעה שהוציאה לאחר התקיפה אמרה כי "התקיפה הפחדנית של ישראל על עמדת תצפית שבה נהרג אחד מלוחמינו היא פשע נתעב וטיפשות. האויב נושא באחריות לגביה וישלם בדם על תוקפנות זו, נגיב בהתאם". זו הפעם הראשונה שבה נהרג פלסטיני מירי צה"ל לעבר מפריחי עפיפוני ובלוני נפץ. 

התקרית מגיעה לאחר שמקורות ביטחוניים בישראל אישרו אתמול כי הנהגת חמאס ברצועת עזה העבירה ביומיים האחרונים מסרים באשר לנכונותה להפחית בהדרגה את היקף שיגור עפיפוני ובלוני התבערה ליישובי עוטף עזה. גם כלי תקשורת פלסטיניים דיווחו כי מסתמנת הסכמה דומה, במסגרת המגעים העקיפים בין הצדדים.

מוקדם יותר השבוע דווח כי חמאס והג'יהאד האיסלאמי ממשיכים במגעים מול גורמי המודיעין המצרי, בניסיון לקדם הקלות בסגר על הרצועה מצד ישראל ומצד מצרים. מקורות מצרים ופלסטינים, המעורים בפרטי המגעים, אמרו  ל"הארץ" כי בתמורה להפסקת שיגור בלוני התבערה, בחמאס נוטים לקבל עסקה שתכלול התחייבות למחוות נוספות כלפיהם, לצד ביטול הסגירה של מעבר כרם שלום, ופתיחה סדירה של מעבר רפיח.

אולם, אתמול הודיעה יחידת העפיפונים המייצגת את כל מפריחי עפיפוני התבערה ברצועת עזה כי בכוונתה להמשיך לפעול נגד ישראל. "אנו מכריזים כי הפעילות הלא אלימה שלנו תימשך וביתר שאת, עד שנשיג את דרישות העם הפלסטיני בהסרת המצור", נכתב בהודעת היחידה. עוד נכתב כי מפריחי העפיפונים "מדגישים כי קצב הפרחת העפיפונים והבלונים יתגבר עם המצור".

בשבת הושגה, בתיווך מצרים והאו"ם, הסכמה על הפסקת אש ברצועה. חמאס התחייב להפסיק את שיגור הרקטות ופצצות המרגמה וישראל עצרה את התקיפות האוויריות נגד מטרות של הארגון. ואולם, כיוון שהשיחות היו עקיפות ובלתי רשמיות, לא גובשו בהן הבנות מחייבות באשר לעפיפונים ולבלונים. חמאס רמז בשבת כי יפעל להפסקת הפרחתם, אבל למחרת שינה את עמדתו וטען כי מדובר ב"תופעה עממית" שאין ביכולתו לשלוט בה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ