התנועה הקונסרבטיבית בארה"ב לנתניהו: ישראל נוהגת כמו סעודיה ואיראן

שורה של ארגונים יהודיים בארה"ב גינו את עיכובו של הרב חיון בחשד שחיתן "פסולי חיתון" ואת אישורו של חוק הלאום. התנועה הרפורמית בצפון אמריקה: "מדובר ביום עצוב ומיותר"

אמיר תיבון
אמיר תיבון
הרב חיון בבית הנשיא, אתמול
הרב חיון בבית הנשיא, אתמולצילום: אמיל סלמן
אמיר תיבון
אמיר תיבון

יו"ר התנועה הקונסרבטיבית בארה"ב, הרב סטיבן וורניק, השווה אמש (חמישי) את הרשויות בישראל לאלה של איראן וסעודיה. זאת, בעקבות עיכובו לחקירה של הרב דב חיון בחשד שערך חופות ל"פסולי חיתון" ולא דיווח על כך. וורניק, שנחשב לתומך מובהק של ישראל ולמי שמרבה להגן עליה בוויכוחים פומביים, שלח מכתב לראש הממשלה בנימין נתניהו שבו הזהיר כי "אי אפשר לדבר יותר על פער בין ישראל לבין יהדות התפוצות. אנחנו מדברים על תהום".

וורניק תקף במכתבו לא רק את עיכובו של חיון, אלא גם את אישורו של חוק הלאום בכנסת אתמול לפנות בוקר. הוא מצטרף בכך לשורה של מנהיגים בולטים ביהדות ארה"ב, שמתחו אתמול ביקורת על הממשלה והביעו דאגה עמוקה מהכיוון שאליו היא הולכת. העובדה שעיכובו של חיון ואישור חוק הלאום התרחשו באותו היום יצרה תחושה קשה בקרב מנהיגי הממסד היהודי-אמריקאי, שמודאגים כבר זמן רב מהירידה בתמיכה בישראל בקרב הקהילה היהודית בארה"ב.

"אחרי שעמיתי דובי חיון נשלף ממיטתו בחמש וחצי בבוקר ונחקר במשטרה משום שערך טקס חתונה לא-אורתודוקסי, ואחרי שהכנסת העבירה את חוק הלאום, איני מאמין עוד שאנחנו יכולים לדבר על פער בינינו לבין ישראל. מדובר על תהום", כתב וורניק. הוא הוסיף כי "ישראל מאבדת את זהותה הדמוקרטית והיהודית. האור שלה לגויים הולך ונחלש. אפילו אני כבר בקושי רואה אותו".

כמה שעות לאחר ששלח את המכתב, הרב וורניק כתב בפייסבוק כי ההשוואה לאיראן וסעודיה אמנם נעשתה ״ממקום של התלהטות הרגשות״, אבל הדגיש ש״הסיכון של הפיכת ישראל לתיאוקרטיה אינו סתם הגזמה״. הוא הוסיף כי הוא משבח את הנשיא ריבלין על כך שאירח את הרב חיון באירוע מיוחד של בית הנשיא לרגל תשעה באב.

התנועה הקונסרבטיבית בארה"ב נחשבת לזרם בעל היסטוריה ארוכה של תמיכה בישראל. בשנה שעברה, לאחר שהתנועה הרפורמית בארה"ב פרסמה הודעה נגד העברת השגרירות האמריקאית בישראל לירושלים, פרסם הרב וורניק הודעת תמיכה במהלך של הנשיא טראמפ. ואולם, המלים החריפות שבהן בחר וורניק להשתמש כעת בתגובה לאירועים שהתרחשו בישראל ביום חמישי, מעידה על התסכול והייאוש שהוא ורבים מעמיתיו חשים לנוכח התנהלות הממשלה בירושלים.

"אלה פעולות של איראן וסעודיה", כתב וורניק. "מה השלב הבא, המשטרה תתחיל לאכוף את חוקי הצניעות של הרבנות? חוקי הכשרות? חוקי השבת?" בהקשר של העברת חוק הלאום, הוסיף וורניק: "אם אתה אזרח ערבי בישראל היום, אתה מרגיש שנעשתה לך דה-לגיטימציה כאזרח. איזה רווח צומח מכך?"

הוועד היהודי-האמריקאי, אחד הארגונים הוותיקים ביהדות ארה"ב, שרק לפני כמה ימים פרסם הודעת תמיכה בתגובתה של ישראל לאיומים עליה מרצועת עזה, הביע "דאגה עמוקה" ו"אכזבה קשה" לנוכח העברת חוק הלאום ועיכובו של הרב חיון. מנהיגי הארגון ציינו כי "יש שני אלמנטים בחוק היסוד החדש שמסכנים את אופייה של ישראל כמדינה שהיא גם יהודית וגם דמוקרטית: הפגיעה במעמדה של השפה הערבית, והסעיף המעודד התיישבות יהודית, שאפשר לקרוא אותו כמכשיר ליצירת קהילות ליהודים בלבד בישראל".

גם הליגה נגד השמצה גינתה את אישורו של חוק הלאום, והביעה דאגה מכך ש"החוק מעלה שאלות משמעותיות לגבי המחויבות של הממשלה לחברה פלורליסטית עם אופי דמוקרטי". מטעם התנועה הרפורמית בצפון אמריקה נמסר כי "מדובר ביום עצוב ומיותר. הנזק שייגרם על ידי החוק החדש ללגיטימיות של החזון הציוני יהיה עצום. זה מצער שהממשלה בישראל לא הגיבה לקולות בישראל עצמה וברחבי העולם היהודי, שהביעו מחאה על החוק הזה, מתוך אהבה לישראל, ציונות וכבוד לחזון המדינה היהודית והדמוקרטית של מייסדי ישראל".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ