"אהוב, מוביל, מודל לחיקוי": מאות בהלוויית סמ"ר אביב לוי, שנהרג בגבול הרצועה

לוי, בן 20 מפתח תקוה, נפגע שלשום מירי צלף של חמאס בעת שהיה בפעילות מבצעית של חטיבת גבעתי סמוך לגדר, ומותו נקבע בבית החולים. הוריו התבשרו על מותו כשהיו בחו"ל

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
סמל אביב לוי, שנהרג ברצועה
פינוי לוי מזירת הפגיעה ברצועהצילום: אליהו הרשקוביץ

מאות בני אדם משתתפים בהלווייתו של סמל ראשון אביב לוי, שנהרג שלשום בגבול רצועת עזה, בבית העלמין סגולה בפתח תקוה. לוי, תושב העיר בן 20, שירת כלוחם בחטיבת גבעתי, בפלוגת החוד של גדוד צבר. הוא נפגע מירי צלף של חמאס בעת שהיה בפעילות מבצעית סמוך לגדר, כשהוא לובש אפוד קרמי, ובצה"ל חוקרים את נסיבות מותו.

ראש העיר, איציק ברוורמן, אמר בהלוויה: "אני מנסה אבל קשה לי אפילו למצוא את המלים המתאימות, המנחמות, המישירות מבט מולכם משפחה יקרה. אתמול כשעברתי בבית הספר שבו אביב למד, בין החברות והחברים מוכי ההלם, יכולתי לשמוע כמה אביב היה אהוב, מוביל, מודל לחיקוי, חבר לכולם, שרקם יחד עם האחרים חלומות לאחרי השחרור הקרוב ולעתיד הרחוק יותר. שמעתי ממפקדו על נחישותו של אביב ועל יכולותיו האדירות להוביל את צוות הלוחמים ולבצע כל משימה באופן שלעתים היה מתעלה על מפקדיו. הוא לא היה חייב אבל ביקש לצאת לשטח וכדברי מפקדו: 'הוא היה הטוב מכולם'. היום, פתח תקוה כולה מרכינה ראשה על נפילתו של אחד מטובי בניה, בן למשפחה ערכית ושורשית".

המפגש לזכר אביב לוי בפתח תקוה, אמש
המפגש לזכר אביב לוי בפתח תקוה, אמשצילום: עופר וקנין

לוי היה אמור להשתחרר משירות סדיר בצה"ל בעוד חודשים אחדים. הוריו היו בחו"ל בעת קבלת הבשורה על מותו, והוא הותיר אחריו שלושה אחים, אחד מהם לוחם בצה"ל. חבריו של אביב, בוגרי תיכון גולדה מאיר שבו למד לוי, התכנסו אתמול במקום וערכו מפגש לזכרו.

עידן זיו, חברו של אביב, אמר ל"הארץ": "היינו יחד בכיתה, הוא עבר איתי הכל. הוא תמיד ידע לומר את המילה הנכונה ולהרים אותך מהקרשים". דודו, חבר נוסף, סיפר: "הוא תמיד ניסה להראות שהכל בסדר בעזה ולחייך, אבל אני הייתי שם ואני יודע שלא הכל ורוד שם ולא הכל קל".

אהוב יקר שלי ,לוחם שלי . לא נקלט לי מה שקורה מהרגע שהלכת לי . הלב נשרף והדמעות לא מפסיקות לזלוג מי היה מאמין שתלך לי כל כך מהר . הלכת לעוד הפסד רגיל של יום שישי וזה מה שקרה ,הודיעו שיש חייל פצוע בצבר וניסיתי להפוך את כל העולם ורק מה שרציתי זה לשמוע שאתה בסדר ושהכל טוב איתך. באותו הרגע שהודיעו את השמועה התפרצתי בבכי ונפלתי לריצפה . היית נמצא בשטח על הגדר ימים ולילות ותמיד אמרתי לך את אותו המשפט ״תשמור על עצמך״ בחיים לא פחדת מכלום לא משנה מה עמד בדרך שלך ,תמיד כשהיינו מדברים היית מתעצבן על חיילים שלך שהם מורידים את הקרמי והכסדות ,תמיד היית מוכן ודרוך לכל דבר קטן . אמנם לא עברנו תקופה ארוכה ביחד אבל תקופה משמעותית שבה נקשרנו ולמדנו להכיר גם שאני עושה 12/2 ואתה 16/5 והיינו מחכים לרגע שנפגש ושיגיע הסופש ששנינו נהיה בבית ביחד. הבוקר טוב שדאגת לומר כל בוקר והלילה טוב כל לילה, תמיד היה חשוב לך שאני אלך לישון שמחה גם אם עבר עלי יום קשה . היית לצידי בכל התקופה של הקורס מפקדות וידעת תמיד לעזור לי ולהרים אותי כשהייתי צריכה הייתי בוכה לך על הדברים הכי קטנים ותוך שנייה ידעת איך להרים אותי בחזרה ,עוד שבוע אני מסיימת את הקורס והיית צריך להיות איתי בטקס להחזיק לי את היד ולשמוח איתי . אביב שלי ,היו לנו מליון תוכניות להמשך וספרנו את הימים עד שנפגש שוב .עוד שבועיים יש לך יום הולדת ובזמן שאני מתכננת לך את היום הולדת המושלמת בנתיים הכל מתפוצץ . אני מסרבת להאמין שזה אמיתי ,אני מסרבת להאמין שאתה זה שנפל . תמיד שאלתי אותך מה הדבר שאתה הכי פוחד ממנו והתשובה שלך הייתה ״מכלום״ .שום דבר לא הפחיד אותך ולא גרם לך לאיום . ברגעים הקשים שהיו לך ימים שלמים בשטח בלי מקלחת ובלי אוכל .תמיד ידעתי איך להיות לצידך ולהרים אותך ולהזכיר לך שאתה בקרוב משתחרר ושזה הולך להיגמר כל התקופה הזאת . היו לך ככ הרבה תוכניות להמשך החיים ,לטוס להנות ללמוד תמיד אמרת לי שאתה רוצה להיזרק בחוף ורק לנוח בטן גב אחרי שירות בקרבי . התגייסת יצאת לקורס חובשים אחר כך קורס מכים היית מפקד על טירונים ,תמיד סיפרת על כמה זה היה חוויה עבורך ואז קורס סמבים הגעת להיות סמל בקו . תמיד היית מספר לי כמה שאתה אוהב את החיילים שלך ושאתה תתן הכל בשבילם ,נתת את כל כולך לשירות אהבת את מה שאתה עושה, והיית שם בשביל כולם בכל רגע . מסרבת להאמין שאתה לא כאן איתי יותר ,מסרבת להאמין שלא אוכל לשמוע את הקול שלך שוב. אהוב שלי תמיד אזכור אותך ותמיד תהיה בליבי תשמור עלי ועל המשפחה המדהימה שלך שם למעלה . הגעגוע אלייך חזק כל כך אני אוהבת אותך ! שחר

A post shared by Shahar Erez (@shaharerez_) on

חבריו של אביב דיברו עמו שעות בודדות לפני אותה תקרית שבה נהרג, חברו סוף סיפר ל"הארץ" כי תכננו לנסוע אליו אתמול כדי לחגוג עמו את יום הולדתו שחל בשבוע הבא. ״בפעם האחרונה שדיברנו איתו הוא אמר: אני לא מפחד, אני מפחד רק על החיילים שלי כשהם ישנים. אי אפשר לתאר את הבנאדם הזה, הוא היה מנהיג גם בצבא וגם בבית. היתה לו פינה בלב לכל בנאדם. הוא היה עושה לנו שיחות וידאו מהגדר. הוא הראה שזה משחק ילדים, כאילו לא מסוכן שם״. 

בתגובה על הירי שהרג את לוי, תקף צה"ל מטרות של חמאס ברצועה, והרשויות בעזה דיווחו על ארבעה הרוגים, שלושה מהם פעילי חמאס. לפי הודעת צה"ל, הושמדו שלשום 60 מטרות של חמאס. בשעות הלילה בין יום שישי ליום שבת הודיע חמאס כי הסכים על הפסקת אש עם ישראל, ואתמול בבוקר הכריז צה"ל על חזרה לשגרה ביישובי עוטף עזה. זמן קצר לאחר מכן תקף כוח צה"ל עמדת חמאס בעקבות ניסיון חדירה.

חבריו של אביב לוי מחוץ לבית הספר שבו למד, אמש
חבריו של לוי מחוץ לבית הספר שבו למד, אמשצילום: עופר וקנין

בת זוגו של לוי, שחר ארז, כתבה בחשבון האינטסגרם שלה: "הלב נשרף והדמעות לא מפסיקות לזלוג, מי היה מאמין שתלך לי כל כך מהר. ברגע שהודיעו את השמועה, התפרצתי בבכי ונפלתי לריצפה. היו לנו מיליון תוכניות להמשך וספרנו את הימים עד שניפגש שוב.עוד שבועיים יש לך יום הולדת ובזמן שאני מתכננת לך את היום הולדת המושלמת בנתיים הכל מתפוצץ. אני מסרבת להאמין שזה אמיתי, שאתה זה שנפל".

נועם לוי, דודו של אביב, אמר ל"הארץ": "אביב הוא הנכד הבכור במשפחה, הוא היה מושא הערצה של כל המשפחה. עשה את הדברים בצורה יסודית ובשקט, הגיע להרבה הישגים בחייו הקצרים. הוא מאוד רצה להיות בגבעתי, היה מאוד מופנם וביישן ויחד עם זה מאוד רציני ועקבי, הוא היה לוחם אמיץ וחד. הוא הגאווה הכי גדולה של המשפחה. זה תמיד נשמע כמו קלישאה, הוא היה גבר אמיתי. מלח הארץ".

נשיא המדינה ראובן ריבלין כתב: "האובדן בלתי נתפס. אנו שולחים חיבוק של נחמה למשפחתו ואוהביו בשעה קשה זו. עם ישראל כולו כואב את כאבכם". ראש הממשלה בנימין נתניהו הוסיף: "אני שולח תנחומים מעומק הלב בשמי ובשם אזרחי ישראל להוריו ואחיו של אביב לוי. אביב נלחם יחד עם חבריו בנחישות ובגבורה בטרור מרצועת עזה, ולצערנו המאבק הזה לפעמים גובה מאיתנו מחיר כבד מנשוא. לבנו עם המשפחה". שר הביטחון אביגדור ליברמן מסר: "אביב לוי נפל בהגנה על העם, הארץ ותושבי עוטף עזה".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ