פרשנות |

ישראל מעורבת בסוריה מעבר לסיוע הומניטרי, ואסד יכול להיות בטוח שלא תנסה להפילו

התיאום הצבאי של ישראל עם רוסיה וירדן בפתרון המשבר הופכים אותה לבת-שיח לא ישירה, אבל משמעותית, של המשטר בדמשק. הצלת אנשי הקסדות הלבנות היתה מחווה חשובה עבורם - אך לא מספיקה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שריפה מצדו הסורי של מעבר קוניטרה, היום

חילוצם של 422 אנשי הקסדות הלבנות מדרום סוריה, דרך ישראל לירדן, הגיע כמעט ברגע האחרון. החשש מהטבח שיעשו בהם חיילי צבא אסד שכבשו חלקים גדולים מאזור הדרום, ומהתקדמותם לקראת התבססות לאורך קו ההפרדה ברמת הגולן ביומיים הקרובים, השאירו חלון זמן קצר מאוד.

ישראל, ירדן, ארה"ב ומדינות נוספות חברו לפעולה הזאת, כמו גם מיליציית "אבירי הגולן" הסורית הנתמכת בידי ישראל, ורקמו בימים האחרונים את התיאומים הסופיים לקראת החילוץ. אחד החששות שקדמו לפעולת החילוץ היה שהימצאותם ליד הגבול של מאות הפליטים מכפרי רמת הגולן תפריע לחילוץ, אך חתימת הסכם הפינוי בין סוריה ורוסיה למיליציות המורדים ונטישתם של המורדים את האזור, גרמה לשיבתם המהירה של העקורים לבתיהם בחמישי ובשישי. בשבת לא נותרו עוד פליטים בקרבת הגבול. דרוזי תושב רמת הגולן סיפר ל"הארץ" כי "ביום אחד התרוקן השטח. כולם עזבו בבת אחת. עכשיו מחכים שכוחות האו"ם יחזרו למחנות שלהם ביומיים הקרובים".

החשש לחייהם של אנשי הקסדות הלבנות מוצדק: הארגון שהחל את דרכו ב-2012 על ידי קבוצות מתנדבים במחוזות שנשלטו על ידי מיליציות המורדים הפך ב-2014 לארגון הגנה אזרחית מוכר, שמנה יותר מ-3,000 מתנדבים, ובהם עשרות נשים. הוא נהנה מתמיכה כספית של כ-30 מיליון דולר לשנה מארה"ב, ממדינות המפרץ ומארגוני סיוע בינלאומיים, ועל פי הנתונים שפרסם הוא הצליח להציל יותר בין 80 ל-90 אלף בני אדם תוך סיכון חיי פעיליו.

בין היתר, חילצו אנשי הארגון נפגעים שנלכדו בהריסות הבתים שהופצצו על ידי הצבא הסורי וחיל האוויר הרוסי, סיפקו עזרה ראשונה לפצועים והעניקו סיוע ראשוני לנזקקים במקומות שבהם שום סיוע אחר לא היה זמין. פעילי הארגון לא היססו לדווח לעולם על זוועות המלחמה, ובהן השימוש בחומרים כימיים והשימוש בחביות נפץ שפגעו באלפי אזרחים; הם הפיצו סרטונים ששמשו הוכחה לאכזריותם של חיילי המשטר ושל המיליציות הפרו איראניות, ובכך עוררו את זעמם של השלטונות ושל איראן שהפיצו נגדם ידיעות על כך שהם פועלים יד ביד עם ארגוני טרור.

הצלת אנשי הקסדות הלבנות בהשתתפות ישראל, שכללה התחייבות של מדינות במערב לארח אותם ואף לאזרחם אחרי יציאתם הקרובה מירדן, היא מחווה חשובה ביותר אך היא אינה מספיקה. אלפי אזרחים שעברו בימים האחרונים לשליטת כוחות הצבא הסורי נתונים עדיין בסכנת חיים, ללא סיכוי לברוח לירדן המונעת כניסת פליטים ודורשת מהפליטים שעל גבולה לחזור לבתיהם עם השתלטותה של סוריה על רוב הגבול המשותף לשתי המדינות.

השלב הבא הוא יישום הסכם פריסת הכוחות הסוריים לאורך קו ההפרדה, וחזרתם של כוחות משקיפי האו"ם. על פי פרטי ההסכם ייכנסו גדודים 61 ו-90 של הצבא הסורי יחד עם יחידות שיטור רוסיות עד לקו ההפרדה, אחרי שהמיליציות יעזבו את השטח לעיר אדליב או מי שירצה מהם ימסור את נשקו הקל ויוכל להתגורר בביתו.

על פי הדיווח בעיתון א-שרק אל-אאוסט, קו ההפרדה יכלול מעתה שלוש רצועות: אחת, סמוכה לישראל, תהיה מפורזת ויפעלו בה כוחות האו"ם יחד עם שוטרים רוסים; בקו ההפרדה השני, שיחל בעומק 10 ק"מ, יוכל הצבא הסורי להחזיק 350 טנקים ו-3,000 חיילים שיישאו נשק קל; ובקו השלישי יוכל צבא הסורי להחזיק 650 טנקים ו-4,500 חיילים, ותותחים שטווח הירי שלהם מוגבל. ההסכם בין ישראל לרוסיה כולל גם היתר לצבא הסורי לפעול נגד כוחות המדינה האיסלאמית (דאע"ש) ששוהים עדיין באגן הירמוכ, אבל יהיה עליהם לחזור לבסיסיהם עם תום הלחימה. כוחות רוסיים ישלטו בתל אל-חארה, הגבוה מבין הגבעות שמקיפות את רמת הגולן (1,200 מטר), וממנו יוכלו לשלוט על יישום הסכם הפרדת הכוחות.

בתוך שטח ההפרדה תמשיך לפעול מיליצית "אבירי הגולן", שעל פי דיווח באתר העיתונות החוקרת "דה אינטרספט" (the intercept) מחודש ינואר, קבלו אנשיה סיוע, אמון ונשק מישראל. בדף הפייסבוק של המיליציה נראה אחד מחבריה כשהוא מעמיס על טנדר ארגזי מזון עם סמל של תנובה ושל חברה אחרת שעליהם טבועה בעברית המילה "כשר". על פי האינטרספט, נועדה המיליציה לפעול ברמת הגולן בדגם צבא דרום לבנון שהקימה ישראל במטרה לבלום כניסתם של כוחות פרו איראנים לשטח. באמצעות הסיוע ההומניטרי למיליציה התכוונה ישראל ליצור לעצמה נגישות  צבאית באזור רמת הגולן הסורי.

על פי מקור סורי ששוחח עם האתר, תחילה התנגדו אנשי המיליציה למעורבות הישראלית, אבל "כאשר ישראל נותנת לאנשים משכורות, תרופות, אוכל ומים, אנשים מתחילים לאהוד אותה, ובכנות, מספרם אינו קטן". ההסכם החדש על פריסת הכוחות הסוריים ברמת הגולן מתיר למיליציה לפעול בשטח המפורז בתנאי שלא יתעמתו עם הכוחות הסוריים. הסדר דומה מתקיים באזור בית ג'ן, שגם בה נותרו כוחות מיליציה שמתואמת על ידי ישראל תחת פיקודו של המכונה "מורו".

על פי דיווחים אלה נראה שמעורבותה של ישראל במערכה בסוריה עמוקה ורחבה הרבה יותר ממה שמוגדר כ"סיוע הומניטרי". התיאום הצבאי בין ישראל, רוסיה וירדן -  שותפותיה של ישראל - באופן ישיר או עקיף, בדיונים על תכניותיה של רוסיה לפתרון המשבר בסוריה, ויכולתה להשפיע על מהלכים טקטיים באזור רמת הגולן, הופכים אותה לבת שיח לא ישירה אבל משמעותית עם המשטר הסורי של אסד שיכול מעתה לסמוך על כך שלא נשקפת סכנה לקיומו מצדה של ישראל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ