צה"ל: מערכת קלע דוד הופעלה לראשונה בעקבות זליגת ירי רקטות מסוריה

לפי הצבא, הרקטות הסוריות שוגרו במסגרת הלחימה הפנימית במדינה ונפלו בשטחה, אך לא גרמו לנפגעים או לנזק. בעקבות כך, הופעלו אזעקות בצפת, בקצרין, בגליל העליון ובמבואות החרמון

יניב קובוביץ
נעה שפיגל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מערכת "קלע דוד", ב-2015
מערכת "קלע דוד", ב-2015צילום: רפאל מערכות לחימה

מערכת ההגנה האווירית "קלע דוד" הופעלה הבוקר (שני) לראשונה לאחר שזיהתה שיגור רקטות סוריות, שנורו במסגרת הלחימה הפנימית במדינה. לפי הצבא, שני מיירטים של המערכת, המוכרת גם בשם "שרביט קסמים", שוגרו בצפון הארץ לעבר הרקטות, שנפלו לבסוף בשטח סוריה ולא גרמו לנפגעים או לנזק. בעקבות השיגורים, הופעלו אזעקות בערים צפת, קצרין, ובמועצות האזוריות גולן, מרום הגליל, הגליל העליון ומבואות החרמון.

בצה"ל לא ציינו מה המטרה המדויקת שאליה נורו המיירטים והאם זוהתה פגיעה במטרה. ייתכן כי הוחלט להסיט את טילי היירוט ממסלולם לאחר שהבינו כי הרקטות עומדות לנחות בשטח סוריה.

שובל יירוט בשמי הצפון, הבוקרצילום: אדיר זאדה

זו הפעם הראשונה שצה"ל מדווח על שיגור מבצעי במערכת קלע דוד, אשר מהווה את שכבת הביניים במערך ההגנה האווירית הישראלי בין מערכת כיפת ברזל למערכת החץ. המערכת פותחה על-ידי חברת "רפאל" הישראלית בשיתוף עם חברת "ריית'און" (Raytheon) האמריקאית וייעודה הוא לספק הגנה אקטיבית מפני טילים לטווח הבינוני. המערכת מספקת מענה לאיומים שונים כמו יירוט כלי טיס מאוישים מרחוק ממדינות אויב, נוסף על יכולתה להתמודד ביירוט טילים.

בצה"ל מקפידים תמיד לומר כי השיקול הכלכלי לא נלקח בחשבון במקרים של הגנה על המדינה, אולם מדובר במערכת שעלות היירוט שלה גבוהה משמעותית מכיפת ברזל. כך, עלות מיירט של מערכת קלע דוד מוערכת בכ-700 אלף עד מיליון דולר, בעוד עלות מיירט של מערכת כיפת ברזל מוערכת בכ-50 אלף עד 100 אלף דולר.

בחודש האחרון נורו טילי פטריוט בכמה הזדמנויות שונות לעבר כלי טיס בלתי מאוישים שהתקרבו לישראל מגבול סוריה. ב-24 ביוני שיגרה סוללת פטריוט טיל לעבר כלי הטיס, שהתרחק בתגובה מהגבול ולא נפגע. מפקד בקואליציה של נשיא סוריה, בשאר אל-אסד, מסר כי כלי הטיס שהותקף עסק בפעילות בדרום סוריה. ב-11 ביולי יירט צה"ל באמצעות טיל פטריוט מל"ט שחדר לשטח ישראל משטח סוריה. המל"ט חדר לעומק של כעשרה קילומטרים ויורט באזור הכנרת אחרי ששהה בשמי ישראל במשך 16 דקות. ב-13 ביולי שוגר טיל פטריוט לעבר כלי טיס שחדר לשטח החיץ בין המדינות. לפי צה"ל, המל"ט ככל הנראה יורט. 

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ