תחקיר: בצה"ל העריכו כי הטילים הסוריים ינחתו דרומית לכנרת

לפי התחקיר הראשוני שערכו בצה"ל, חיילי מערכת "קלע דוד" זיהו שיגור של שני טילי קרקע-קרקע בליסטיים וחששו שיגרמו נזק משמעותי. הטילים נחתו בשטח הסורי, ואחד המיירטים השמיד את עצמו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מערכת "קלע דוד", ב-2015

אנשי מערכת ההגנה האווירית "קלע דוד" שיגרו טילי יירוט כי העריכו שהטילים הסוריים ינחתו מדרום לכנרת, כך עולה מתחקיר ראשוני שביצעו בצה"ל לתקרית שאירעה הבוקר (שני) בצפון. לפי התחקיר, המערכת זיהתה שיגור משטח סוריה של שני טילי קרקע-קרקע בליסטיים מסוג SS21, ששוקלים כמה מאות קילוגרמים ועלולים לגרום נזק משמעותי.

קצין בדרגת סגן-אלוף החליט ליירט את הטילים, אלא שתוך כדי מעוף הטיל זוהתה סטייה וההערכה המחודשת היתה שהוא צפוי ליפול בשטח סוריה. לפיכך, טיל יירוט אחד השמיד את עצמו באוויר. עם זאת, טיל היירוט הנוסף לא השמיד את עצמו אך לא ברור אם פגע בטיל הסורי.

שובל יירוט בשמי הצפון, הבוקרצילום: אדיר זאדה

בתחקיר נמצא כי המערכת פעלה כראוי הן בשלב הזיהוי והן בשלב ההפעלה, אולם טרם התברר אם פעולת היירוט הצליחה, שכן טיל אחד השמיד את עצמו באופן יזום ומתוך החלטה מבצעית, והטיל השני לא הושמד עצמאית ולא ברור מה היו תוצאות היירוט שלו.

התקרית אירעה הבוקר לאחר שהמערכת, המוכרת גם בשם "שרביט קסמים", זיהתה שיגור רקטות סוריות, שנורו במסגרת הלחימה הפנימית במדינה. בעקבות השיגורים, הופעלו אזעקות בערים צפת, קצרין, ובמועצות האזוריות גולן, מרום הגליל, הגליל העליון ומבואות החרמון.

זו הפעם הראשונה שצה"ל מדווח על שיגור מבצעי במערכת קלע דוד, אשר מהווה את שכבת הביניים במערך ההגנה האווירית הישראלי בין מערכת כיפת ברזל למערכת החץ. המערכת פותחה על-ידי חברת "רפאל" הישראלית בשיתוף עם חברת "ריית'און" (Raytheon) האמריקאית וייעודה הוא לספק הגנה אקטיבית מפני טילים לטווח הבינוני. המערכת מספקת מענה לאיומים שונים כמו יירוט כלי טיס מאוישים מרחוק ממדינות אויב, נוסף על יכולתה להתמודד ביירוט טילים.

בצה"ל מקפידים תמיד לומר כי השיקול הכלכלי לא נלקח בחשבון במקרים של הגנה על המדינה, אולם מדובר במערכת שעלות היירוט שלה גבוהה משמעותית מכיפת ברזל. כך, עלות מיירט של מערכת קלע דוד מוערכת בכ-700 אלף עד מיליון דולר, בעוד עלות מיירט של מערכת כיפת ברזל מוערכת בכ-50 אלף עד 100 אלף דולר.

בחודש האחרון נורו טילי פטריוט בכמה הזדמנויות שונות לעבר כלי טיס בלתי מאוישים שהתקרבו לישראל מגבול סוריה. ב-24 ביוני שיגרה סוללת פטריוט טיל לעבר כלי הטיס, שהתרחק בתגובה מהגבול ולא נפגע. מפקד בקואליציה של נשיא סוריה, בשאר אל-אסד, מסר כי כלי הטיס שהותקף עסק בפעילות בדרום סוריה. ב-11 ביולי יירט צה"ל באמצעות טיל פטריוט מל"ט שחדר לשטח ישראל משטח סוריה. המל"ט חדר לעומק של כעשרה קילומטרים ויורט באזור הכנרת אחרי ששהה בשמי ישראל במשך 16 דקות. ב-13 ביולי שוגר טיל פטריוט לעבר כלי טיס שחדר לשטח החיץ בין המדינות. לפי צה"ל, המל"ט ככל הנראה יורט. 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ