רוסיה מציעה להרחיק את הכוחות האיראניים בסוריה מאה ק"מ מהגבול עם ישראל

בתום פגישה בין רה"מ למשלחת בראשות שר החוץ הרוסי לברוב, אמר גורם מדיני כי ישראל דורשת הוצאת נשק לטווח ארוך, שיכול לעקוף את רצועת הביטחון. לדברי הגורם, "רוסיה יכולה למנוע את זה"

נעה לנדאו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רה"מ נתניהו ושר החוץ של רוסיה לברוב, היום
רה"מ נתניהו ושר החוץ של רוסיה לברוב, היוםצילום: חיים צח, לע"מ

ראש הממשלה בנימין נתניהו נועד היום (שני) בירושלים עם שר החוץ של רוסיה סרגיי לברוב ועם הרמטכ"ל הרוסי ולרי גרסימוב. בתום הפגישה אמר גורם מדיני בכיר כי רוסיה פועלת להרחיק את איראן כמאה קילומטרים מהגבול - אך ישראל דורשת במקביל הוצאה של נשק ארוך טווח שיכול לעקוף את רצועת הביטחון.

הגורם אמר בתום הפגישה, שארכה למעלה משעתיים, כי הצדדים ירדו "לפרטי פרטים של הנוכחות והפעילות האיראנית בסוריה, תוך הצגת מפות ועזרי מודיעין". לדבריו, ישראל הבהירה שלא תקבל התבססות איראנית בסוריה - לא בקרבת הגבול ולא ברצועת הביטחון אליה מתחייבים הרוסים. בירושלים אומרים כי ישראל אינה מעוניינת לחכות להתבססות של "מאות ואלפי טילים", לכן הקרב כרגע הוא בעיקר קרב בלימה של תסריט מסוג זה.

רצועת הביטחון שרוסיה מציעה בגבול ישראל-סוריה

"אמרנו להם שיש נשק גם מעבר לתחום הזה וכל הכוחות צריכים לצאת מסוריה", אמר הגורם, "אנחנו שומרים גם על חופש פעולה מלא. הוצאת איראן צריכה לכלול הוצאת הנשק ארוך הטווח, הפסקת ייצור הנשק המדויק וגם ההגנה האווירית שמגנה על הטילים וכן סגירת מעברי הגבול שמאפשרים הברחה של הנשק הזה גם ללבנון וגם ולסוריה. יש לרוסיה יכולות מסוימות למנוע את זה. הם גורם משמעותי בתוך סוריה".

על השאלה אם הסכמי ההפרדה בגולן, שישראל מדגישה את המחויבות להם, ימנעו מישראל להגיב על תקיפה איראנית משטח סוריה, ענה הגורם: "הצורך להגן על עצמנו גובר על הכל. אם בא משטר שאומר שהוא הולך להשמיד אותי ומעתיק את הצבא שלו לתוך סוריה, ברור שנפעל נגד זה. אמרנו בצורה הכי ברורה לרוסים - אנחנו שומרים על חופש הפעולה שלנו. הדגשנו גם את האחריות של אסד כמארח של האיראנים. אם הוא מאפשר להם להתבסס צבאית נגדנו במטרה להשמיד אותנו, ברור שנפעל ככל שנדרש כדי להגן על עצמנו".

מימין: איזנקוט, ליברמן, נתניהו, לברוב וגרסימוב, היוםצילום: חיים צח, לע"מ

נתניהו אמר היום בפתח ישיבת הממשלה כי המשלחת מגיעה לבקשתו של הנשיא ולדימיר פוטין, לאחר שיחה שהשניים קיימו לפני כמה ימים. לדבריו, "ישראל עומדת על כך שהסכמי ההפרדה בינה לבין סוריה יכובדו כפי שכובדו במשך עשרות שנים עד פרוץ מלחמת האזרחים בסוריה, וישראל תמשיך לפעול נגד כל ניסיון של איראן וגרורותיה להתבסס צבאית בסוריה".


הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ