הלב של חיל האוויר הרוסי: זהו מטוס הקרב שישראל הפילה היום בשמי הגולן

מטוס הסוחוי הראשון פותח במלחמת העולם השנייה והחברה מייצרת מטוסים שנמצאים בשימוש בצבאות רבים בעולם. הסוחוי 22 שימש את סוריה במלחמת יום הכיפורים והיום הוא כלי מרכזי בהפצצות נגד בסיסי המורדים

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מטוס סוחוי 24 מעל הים הבלטי, ב-2016
מטוס סוחוי 24 מעל הים הבלטי, ב-2016צילום: אי־פי

המטוס הסורי שהפיל היום (שלישי) חיל האוויר סמוך לגבול הוא מטוס רוסי מדגם סוחוי 24 או סוחוי 22, כך לפי דובר צה"ל. חברת סוחוי מייצרת מטוסים מאז 1939, ומטוסיה הם כלי התעופה החשובים ביותר בצבא רוסיה ובצבאות נוספים שלהם מוסקבה מוכרת או מספקת נשק.

הסוחוי 24, שמוכר בעולם על פי שם הקוד שהעניק לו נאט"ו, "סיף" (fencer), נכנס לשימוש בצבא הרוסי ב-1975. זהו אחד הדגמים הישנים יותר חברת סוחוי שעדיין עושים בו שימוש מבצעי. הדגם הכי חדיש, שצפוי להיכנס לשימוש השנה, הוא הסוחוי 57. בנוסף לחיל האוויר הרוסי, הסוחוי 24 נמצא בשימוש בצבא אזרבייג'ן, אלג'ריה, בלרוס, קזחסטאן, לוב, אוקראינה וסוריה.

ייעוד המטוס הוא חדירה לשטח אויב ופגיעה במטרות קרקע בכל מזג אוויר, ביום ובלילה. שני אנשי צוות מפעילים את המטוס, טיס ונווט.

הסוחוי 24 מצויד בין היתר בטילי אוויר-קרקע שטווחם המקסימלי הוא חמישה קילומטר, וטילי אוויר-אוויר מונחים בעלי טווח של שלושה קילומטר. עוד קיימים במטוס תותחים אוטומטיים לירי מהיר ופצצות שונות. מהירותו המרבית של המטוס הוא 1,550 קילומטר לשעה, וטווח הטיסה הוא 3,000 קילומטר.

הסוחוי 22, דגם ישן יותר של החברה שהוא גרסה של הסוחוי 17, נכנס לשימוש ב-1971, בין היתר בסוריה. במלחמת יום כיפור עשתה סוריה שימוש במטוס נגד ישראל, וכמה מהם הופלו על ידי כוחות צה"ל. 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ