פרשנות

ישראל מגינה על שטחה, אך לא תפריע לאסד לסיים את כיבוש דרום סוריה

הפלת המטוס הסורי לא מבשרת מלחמה וחדירתו לישראל מסתמנת כטעות מקצועית של הטייס. אך צה"ל לא יכול להתעכב על כוונת משגרי הטילים והטייסים המתקרבים לגבול ■ איראן נותרה כאב הראש הגדול של ישראל, ובמשחק האסטרטגי עמה טרם נאמרה המלה האחרונה

עמוס הראל
עמוס הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
מטוס קרב בשמי סוריה סמוך לגבול עם ישראל, אתמול
מטוס קרב בשמי סוריה סמוך לגבול עם ישראל, אתמולצילום: גיל אליהו
עמוס הראל
עמוס הראל

כותרות המהדורות והאתרים מדברות אמנם על הסלמה בצפון, אך אין זו הסלמה לטווח ארוך והיא אינה מבשרת מלחמה בגבול הסורי. שתי התקריות האחרונות – ירי הטילים של צבא סוריה אתמול והפלת מטוס הקרב הסורי בידי צה"ל היום (שלישי) – הן תוצאות משניות של המהלך העיקרי המתנהל כעת; השלמת ההשתלטות המחודשת של צבא סוריה על דרום המדינה. ישראל אינה גולשת למלחמה עם סוריה, היא מנסה לסמן את האינטרסים הביטחוניים שלה ולהגן עליהם, בזמן שמשטר אסד מסיים את משימתו.

מטוס הסוחוי שהופל היה בדרכו למשימה נגד המורדים בדרום הגולן הסורי. ברוב שטחי הגולן כבר נכנעו המיליציות המקומיות למשטר. כוחות אסד מתקדמים כמעט ללא התנגדות וישראל מצמצמת את המגע שלה עם השטח. בקרוב תישקל סגירת מינהלת "שכנות טובה", שסיפקה בשנים האחרונות מזון, תרופות וטיפול רפואי לעשרות אלפים מתושבי הכפרים מעבר לגבול.

המאחז האחרון של ההתנגדות למשטר נותר בפינה הדרום מערבית של הרמה. נמצאים בו, על-פי ההערכות האחרונות, כ-1,200 לוחמי השלוחה המקומית של דאעש. התקיפות האוויריות, ירי הטילים וההפגזות הארטילריות הכבדות מכוונים כולם להתיש את רוח ההתנגדות של אנשי דאעש. על-פי מה שנראה כעת, החריגות והזליגות מבטאות טעויות מקצועיות של צבא סוריה, לא התגרות מכוונת בישראל.

כמו בתקרית ירי טילי ה-SS-21 אתמול, ישראל לא באמת יכולה להטריח את עצמה בשאלה מה כוונת משגרי הטילים או הטייסים המתקרבים לתחומה. גם בימים האחרונים הועברו אזהרות בערוצים שונים, ובהם משקיפי האו"ם והכוחות הרוסיים, שלפיהם ישראל תתייחס בחומרה להפרת ריבונותה ותפעל בעוצמה כדי להסיר מה שעלול להיות איום ביטחוני כלפיה. הסוחוי, שהמריא מבסיס חיל האוויר הסורי T4 ליד חומס בצפון סוריה (שם יוחסו לישראל בעבר תקיפות נגד כוחות איראניים), טס מצפון לדרום אבל חדר למרחק של כמעט שני קילומטרים לתוך שמי ישראל. המטוס הופל בירי שני טילי פטריוט, הפלה שנייה מסוגה בתוך פחות מארבע שנים.

מפת האזור של בסיס T4 והפלת המטוס הסורי

מרגע שהמשטר והרוסים יתגברו על המורדים, ישרור בגבול מצב חדש. ישראל מנסה "לאפס" את המציאות בגולן על-פי הסכמי ההפרדה מ-1974, שחלו שם עד לנסיגת המשטר בלחץ המורדים לפני כארבע שנים. מכאן, ההצהרות היומיומיות של בכירים ישראלים בדבר חזרתם לתוקף של ההסכמים. ראש הממשלה, בנימין נתניהו, חזר על כך הערב, בעקבות הפלת המטוס.

אבל המשטר הסורי מבטא את כאב הראש הקטן יותר מן הזווית הישראלית. עיקר הדיון עם רוסיה, בעלת הבית האמיתית בסוריה, נסב על ההסדר הרחב יותר ביום שאחרי – כלומר, בראש ובראשונה, על הרחקת הכוחות האיראניים והמיליציות השיעיות מדרום סוריה. זה הרקע לביקורם בארץ אתמול של שר החוץ הרוסי לברוב והרמטכ"ל גראסימוב (ככל שזכרו בצה"ל, ביקור ראשון של רמטכ"ל רוסי בארץ). השניים באו לוודא שישראל לא מפריעה להמשך כיבוש הגולן הסורי, ובה בעת להרגיע את החששות הישראלים מפני ניצול לרעה של המצב החדש מצד איראן.

הגורם המדיני הבכיר והאלמוני שתדרך את הכתבים אחרי המפגש, שפע אופטימיות. רוסיה מתחייבת להרחיק את האיראנים ועוזריהם עד 100 קילומטרים – כבר לא 80 – מן הגבול (זו קשת העוברת הרחק ממזרח ומצפון לדמשק). ישראל תובעת את הוצאת כל הנשק האיראני ארוך הטווח מכל שטח סוריה, הפסקת ייצור הנשק המדויק, המיועד לחיזבאללה, על אדמת סוריה וסגירת מעברי גבול המשמשים להברחת נשק. ובעתיד, ישראל תעמוד על דרישתה המקורית, להרחקת כל האיראנים מסוריה כולה.

רצועת הביטחון שרוסיה מציעה בגבול ישראל-סוריה
רצועת הביטחון שרוסיה מציעה בגבול ישראל-סוריה

הרוסים, כך נראה, הגיבו בחיוב. ובכל זאת, כדאי להעלות את השאלות הבאות: מה שווה לאורך זמן הבטחה ממוסקבה? איך רוסיה מתכוונת לאכוף את פרטי ההסדר החדש? כיצד אפשר לוודא שלוחמים שיעים בלי מדים, או במדי צבא סוריה, לא מסתננים בין הכוחות שיורשה להם להישאר בדרום? והאם ישראל אינה שמה את יהבה בצורה מופרזת על ההבטחות הרוסיות?

הבעיה בנוכחות האיראנית אינה מיידית. סביר שטהראן תלמד את המצב החדש ותמתין בטרם תנקוט מהלכים חדשים בקרבת הגבול. גם כך, באיראן הבינו שלושה דברים מאירועי החודשים האחרונים: שלישראל יש מודיעין מצוין בסוריה, שהיא אינה מהססת לתקוף שם כדי לשמור על האינטרסים שלה ושלמוסקבה כבר לא איכפת כשאתרים איראניים נפגעים. אבל לאיראנים יש סבלנות. בצפון מתנהל משחק אסטרטגי ארוך טווח, ונראה שעוד לא נאמרה בו המלה האחרונה.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ