שליח האו"ם למזרח התיכון: אונר"א זקוקה ל-217 מיליון דולר כדי להמשיך לפעול ב-2018

ניקולאי מלדנוב הצהיר שאם לא תיעצר ההידרדרות בעזה - פיצוץ נוסף יהיה בלתי נמנע. ממשלת הרשות הודיעה כי היקף הסיוע בתקציבה ירד ב-70% וקראה לסיוע

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סוכנות אונר"א בעזה, בינואר
סוכנות אונר"א בעזה, בינוארצילום: MOHAMMED ABED/אי־אף־פי

שליח האו"ם למזרח התיכון, ניקולאי מלדנוב, אמר אתמול (שלישי) למועצת הביטחון של האו"ם כי לסוכנות הפליטים הפלסטינית, אונר"א, נחוצים כ-217 מיליון דולר כדי להמשיך את עבודתה ב-2018. בנוסף, בממשלת הרשות הפלסטינית הודיעו כי היקף הסיוע לתקציב השוטף של הרשות ירד ב-70% וביקשו עזרה.

"אם לא נתחיל את העבודה החיונית כדי לשנות את דינמיקת ההידרדרות בעזה, פיצוץ נוסף הוא כמעט ודאי", אמר מלדנוב למועצת הביטחון. הוא קרא לתמוך בסוכנות הפליטים כדי "לאפשר את המשכיות הסיוע והתחזוקה ליציבות באזור". בחודש שעבר החלה אונר"א להוציא לפועל תוכנית קיצוצים נרחבת, כחלק מההיערכות לאפשרות של שלילת תקציבים מצד ארה"ב. אחד החששות של הסוכנות הוא עיכוב בתחילת שנת הלימודים של יותר מחצי מיליון תלמידים בכל האזורים בהם אונר"א פועלת, בין היתר בשטחים, בירושלים ובירדן. כחלק מהקיצוצים, פיטרה הסוכנות עשרות מורים בבתי ספר במזרח ירושלים ובגדה המערבית.

לקריאת דבריו המלאים מלדנוב

מלדנוב נפגש אתמול עם ראש הלשכה המדינית של חמאס, אסמאעיל הנייה, והשניים דנו במאמצים לשיפור המצב ההומניטרי ברצועה. הנייה הזהיר את נציג האו"ם מהמשך צעדי הענישה נגד רצועת עזה ומהשלכות המשבר באונר"א.

בתוך כך, הממשלה הפלסטינית התכנסה אתמול ברמאללה וקראה לסיוע כספי. לדברי הממשלה, הירידה בסיוע פוגעת קשות בתפקודה ובקידום פרויקטים שיכולים לשפר משמעותית את המצב ההומניטרי ברצועה.

ברשות ציינו כי יש לקדם את הפרויקטים במסגרת חזון שתי המדינות ולא תחת הגדרה של סיוע הומניטרי. בנוסף, חברת החשמל ברצועה הודיעה כי שני קווי חשמל שמחברים את העיר עזה ואת חאן יונס תוקנו ביממה האחרונה. בחברת החשמל ציינו שלא ברור עדיין כמה יתרום התיקון מבחינת שעות חיבור החשמל בערים, מאחר ותחנת הכוח היחידה ברצועה עדיין מושבתת.

תגובות