לאחר שתמך בקידומו והצביע בעד, בנט מודה שחוק הלאום פוגע ברגשות הדרוזים

מפלגתו של שר החינוך קידמה בשנים האחרונות את חוק הלאום, גם בגרסאות קיצוניות יותר מזו שאושרה. "עלינו, ממשלת ישראל, מוטלת האחריות למצוא את הדרך לאחות את הקרע", כתב בטוויטר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בנט בהצבעה על חוק הלאום, בשבוע שעבר

שר החינוך נפתלי בנט, שתמך בקידום חוק הלאום והצביע בעדו, הודה היום (רביעי) שהבין שהחוק פוגע קשות ברגשות הדרוזים. "זו כמובן לא כוונת ממשלת ישראל", כתב בטוויטר. "אלו אחינו לדם העומדים עימנו כתף לכתף בשדה הקרב וכרתו עמנו ברית חיים. עלינו, ממשלת ישראל, מוטלת האחריות למצוא את הדרך לאחות את הקרע".

לאחר שספג ביקורת ברשתות החברתיות על ההצהרה, פרסם בנט ציוץ נוסף ובו כתב שחוק הלאום חיוני ולא יבוטל. "חוק הלאום הפך חיוני מכיוון שבג"ץ, בשורה של פסיקות, רוקן בהדרגה את הפן היהודי מתוכן. בג"ץ קעדאן, איחוד משפחות, מסתננים ועוד. חיזקו 'דמוקרטית'; העלימו 'יהודית'. נפל פגם ספציפי בעניין אחינו הדרוזים ואת זה יש לתקן", כתב.

לפני כשנתיים הקים בנט מטה דרוזי בבית היהודי, ומינה את הפעיל הדרוזי אייל אסעד לעמוד בראשו. במפקד האחרון של הבית היהודי, בתחילת 2017, התפקדו כ-3,000 דרוזים למפלגה, בין היתר בזכות אסעד, כשחלק מהם עברו ממפלגת העבודה ומהליכוד. היום כתב אסעד בתגובה לציוץ של בנט: "ברגעים קשים, מגלים מי באמת חבר ואח!". הוא אף פרסם שיחה בינו לבין בנט, בה שואל אותו שר החינוך לעצתו בסוגיה.

סאלח סעד (המחנה הציוני), אחד משלושת חברי הכנסת שעתרו לבג"ץ נגד החוק, השיב לציוץ של בנט וכתב: "נפתלי, את הקרע יצרת במו ידיך! בגללך ובגלל חבריך החוק עבר". גם חברת הכנסת ציפי לבני (המחנה הציוני) הגיבה לציוץ וכתבה: "זעקת אחינו הדרוזים הובאה בפני הממשלה בזמן אמת. גם הפתרון הונח על השולחן - הממשלה התנגדה להוספת המילה שוויון לחוק הלאום ובכך פגעה במגילת העצמאות וברגשות אזרחי ישראל".

בשנים האחרונות קידמה שרת המשפטים וחברת מפלגתו של בנט, איילת שקד, את חוק הלאום, גם בגרסאות קיצוניות יותר מזו שאושרה. בנט תמך בחוק בשבוע שעבר במליאת הכנסת, וכך גם חברי מפלגתו. זאת למרות הביקורת שהשמיעו מראש חברי הכנסת הדרוזים ונציגי מיעוטים אחרים שהגיעו לדיוני הוועדה שקידמה את החוק.

ביום ראשון עתרו לבג"ץ נגד החוק שלושת חברי הכנסת הדרוזים. סעד, אכרם חסון (כולנו) וחמד עמאר (ישראל ביתנו) הצטרפו לשורת ארגונים יציגים של העדה הדרוזית, לעתירה הראשונה נגד החוק. חסון ועמאר הצביעו במליאה נגד החוק, אף ששניהם חברים בקואליציה.

העותרים מבקשים לבטל את החוק כולו, או את חלק מסעיפיו, ולמנוע את פרסומו ברשומות כיוון שהוא נוגד לטענתם זכויות יסוד וזכויות חוקתיות שונות. לטענתם, הוא מבטל את הזכות לשוויון וקובע שלמיעוטים אין מעמד במדינה. "החוק פוגע במשרתי כוחות הביטחון והחיילים הדרוזים והאחרים ובמשפחות השכול הדרוזיות שהוגלו למעשה ממדינתם חרף הקרבתם למענה", מסרו העותרים. 

"יש בחוק התעלמות מוחלטת מהמיעוט הדרוזי בפרט והערבי בכלל ומזכויותיו", כתבו העותרים, "מעבר להגדרת המדינה עם דגש על יהדותה, עוסקת המדינה בעיגון הזכויות הקולקטיביות של הרוב היהודי. המיעוט הערבי המהווה 20% מאזרחי המדינה אינו זוכה לכל הכרה בזכויותיו הקולקטיביות אבל מעבר לזה אף לא זוכה להכרה כקבוצת מיעוט בישראל, תוך עיגון ההגנה על זכויות הפרט שלו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ