אהרן רבינוביץ
ג'קי חורי

24 מתפללים פלסטינים נעצרו היום (שישי) בעימותים במסגד אל עקצא בהר הבית. מהמשטרה נמסר כי המתפללים יידו אבנים וזיקוקים לעבר השוטרים, והם נכנסו להר ופינו את הנוכחים בו. כמה פלסטינים התבצרו במסגד, ולאחר כמה שעות נכנסו השוטרים ופינו גם אותם. לפי המשטרה, ארבעה שוטרים נפצעו בתקרית. הפלסטינים דיווחו על כמה נפגעים קל בעימותים.

לפי עדויות של המתפללים, כמה ילדים השליכו נפצים לעבר השוטרים, ואלו הגיבו בהשלכת רימוני הלם. בוואקף בירושלים טענו כי המשטרה חסמה את היציאות מתוך מתחם המסגד. השייח' עכרמה סברי, מראשי הוואקף, מסר: "המשטרה תקפה את המתפללים ללא שום סיבה וללא התראה או אזהרה". במקביל, חמאס פרסם קריאה לפלסטינים בירושלים בגדה להתקומם נגד העימותים במסגד. המתפללים קיימו את תפילת אחר הצהריים בכניסה לשער האריות.

העימותים בהר הבית, היום

מנהל מסגד אל אקצא, השיח עומר אלכסואני, הודיע על תחילת משמרת מחאה בשער האריות במחאה על סגירת מסגד אל אקצא. לפי השיח וראשי הוואקף, המסגד נסגר בצהריים בגלל העימותים. בשעות הערב המוקדמות הודיעו בוואקף כי המתחם נפתח שוב, ומאות פלסטינים הגיעו למקום.

בשנה שעברה נרשמו עימותים במשך כמה שבועות בין מתפללים למשטרה, לאחר פיגוע ירי שבו נהרגו שני שוטרי מג"ב. לאחר הדקירה הוצבו גלאי מתכות (מגנומטרים) בכניסה למתחם, שלבסוף הוסרו לאחר העימותים וביקורת שנמתחה על ישראל.

כחלק מלקחי פיגוע הירי, הוחלט על הקמת יחידת אבטחה ייעודית להר הבית, שתהיה אחראית על אבטחת מתחם ההר ואזור המסגדים. עד כה היתה האחריות לאבטחת המתחם היחידה למקומות קדושים של המשטרה בירושלים, האחראית גם על אבטחת אזור הכותל והכנסיות בעיר.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ