שליח האו"ם: שיחות חיוביות עם מצרים על הסיכוי להסדר בין ישראל לפלסטינים

השליח מלאדנוב נועד עם שר החוץ של מצרים בקהיר. לפי דיווחים במצרים, ההסדר יכלול הסרה של ההגבלות שהוטלו במעבר כרם שלום והפסקת אש ברצועה, ובכלל זה הפסקת שיגור בלוני תבערה

נעה לנדאו
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מעבר כרם שלום לרצועת עזה, בשבוע שעבר
נעה לנדאו
ג'קי חורי

שליח האו"ם למזרח התיכון, ניקולאי מלאדנוב, נועד היום (ראשון) בקהיר עם שר החוץ המצרי סאמח שוכרי ותיאר את הדיונים עמו על הסיכוי להסדר בין ישראל לפלסטינים כ"חיוביים". השניים שוחחו על ההסלמה האחרונה בגדה ובעזה, על המשבר ההומניטרי המחריף ברצועה ועל מאמצי הפיוס בין הפלגים הפלסטיניים.

בתקופה האחרונה מקדם מלאדנוב הצעה להסדר רגיעה בין הצדדים בשיתוף מצרים ומדינות ערביות נוספות. אתמול נועד בנושא עם נציגי חמאס בעזה ולפני כן קיים פגישות גם עם ראש הממשלה בנימין נתניהו וכן עם השר נפתלי בנט.

על פי דיווחים במצרים, ההסדר יכלול תחילה הסרה של ההגבלות על מעבר כרם שלום לסחורות, במקביל להפסקת אש ברצועה, הכוללת הפסקה של שיגור בלוני התבערה. בשלב השני יהיה משא ומתן על השבת גופות חיילי צה״ל המוחזקות ברצועה בתמורה לקידום פרויקטים הומניטריים במימון הקהילה הבינלאומית.

בעדכון בפני מועצת הביטחון של האו״ם בשבוע שעבר אמר מלאדנוב כי בחודש האחרון חלה ההסלמה החמורה ביותר בעימותים מאז קיץ 2014 וכי משלחת האו״ם לאזור בראשותו מקדישה מאמצים רבים לקידום רגיעה באלימות במקביל לפיוס פנים־ פלסטיני ושיקום תשתיות המים, החשמל והבריאות בעזה וכן אפשרויות תעסוקה.

במסגרת מאמצים אלה, הגיע מלאדנוב בשבוע שעבר להבנות עם הבנק העולמי כי זה יגדיל את תמיכתו בפלסטינים בגדה ובעזה ל-90 מיליון דולר לעומת 55 מיליון דולר בשנה שעברה.

נשיא מצרים עבד אל-פתאח א-סיסי אמר היום כי מצרים תומכת בהחלטות הקהילה הבינלאומית בכל הנוגע למעמדה של ירושלים ופתרון הסוגיה הפלסטינית. לדבריו, קהיר לא יכולה להסכים למהלכים שהרשות הפלסטינית דוחה ומתנגדת להם. א-סיסי, שדיבר בפני הוועידה למען הצעירים במצרים, הדגיש כי קהיר ממשיכה במאמצים גדולים למען הפיוס הפנים-פלסטיני כדי להוביל להנהגה אחת שתנהל משא ומתן על עתיד הסוגיה הפלסטינית. דבריו מיישרים קו עם העמדה שמציגה הרשות הרשות הפלסטינית בכל הנוגע לתהליך המדיני.

הוא ציין כי מצרים פועלת להקלה משמעותית על התושבים הפלסטינים ברצועת עזה, והחליט שמעבר רפיח יישאר פתוח - בהיותו המעבר היחיד לעולם החיצון, כהגדרתו. בנוסף, דחה א-סיסי את כל הדיווחים בעניין הסכמת מצרים לתוכנית האמריקאית המוכרת כעסקת המאה. "העמדה שלנו ברורה - אנחנו עומדים עם החלטות האו"ם, ועם מה שהפלסטינים מסכימים גם אנחנו נסכים, ואי-אפשר אחרת", אמר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ