מ"פ דרוזי קורא להפסיק את גיוס החובה לבני העדה במחאה על חוק הלאום

סרן עמיר ג'מאל פנה במכתב פתוח לראש הממשלה, הודיע כי החליט להפסיק את שירות הקבע וקרא למנהיגי העדה למנוע גיוס חובה לדרוזים. "לא אמשיך לשרת מדינה שהממשלה בה מקבלת ולא מחזירה"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

סרן עמיר ג'מאל מירכא, כתב אתמול (ראשון) בעמוד הפייסבוק שלו מכתב פתוח לראש הממשלה בנימין נתניהו ובו הצהיר כי החליט שלא להמשיך בשירות הקבע שלו וכי הוא קורא למנהיגי העדה לקדם הפסקה של גיוס חובה לדרוזים. מאוחר יותר הוסר הפוסט מעמוד הפייסבוק. 

"הבוקר, כשקמתי כדי לנסוע לבסיס, שאלתי את עצמי למה? למה אני חייב לשרת את מדינת ישראל, המדינה שאני ושני האחים שלי וגם אבא שלי שירתנו אותה במסירות, שליחות, ואהבת המולדת ובסוף מה מקבלים? להיות אזרחים סוג ב'. להמשיך לשרת את המדינה? אני לא רוצה להמשיך ואני בטוח שעוד מאות אנשים יפסיקו לשרת וישתחררו מצה"ל בעקבות ההחלטה שלך נתניהו, שלך ושל הממשלה שלך", כתב.

"לאחר מלא מחשבות שרצו לי בראש אני כן החלטתי להשתחרר ולא להמשיך לשרת את המדינה, מדינה שיש בה ממשלה אשר מקבלת ולא מחזירה". בנוסף, כתב: "אני מבקש מכל חברי אשר הם נגד חוק הלאום לשתף ולשתף הצעה שלי למנהיגי העדה, להפסיק את חוק הגיוס החובה לבני העדה הדרוזית".

הפוסט בפייסבוק של המ"פ הדרוזי

מדובר צה"ל נמסר כי הקצין זומן לשיחה עם מפקדו. "חיילים וקצינים, בני המיעוטים, בסדיר בקבע ובמילואים, היו ויהיו חלק מרכזי מצה״ל, בשדה הקרב ובשגרה", נמסר מהצבא. "תרומתם לאורך השנים, ראויה לכל שבח ונכרתה בברית דמים. צה״ל הוא צבא עם ממלכתי ואחדות שורות הצבא מודגשת בכל סוגי הפעילויות ללא הבדל דת ומין. הבעת עמדה בעלת אמירה פוליטית אינה מאושרת לפי פקודות הצבא. הקצין זומן לשיחה עם מפקדו". 

על רקע המחאה המתרחבת נגד חוק הלאום, פורום נציגי העדה הדרוזית, המורכב מראשי רשויות, נבחרי ציבור, מנהיגים רוחניים וקצינים במילואים, מסר היום כי "בני העדה הדרוזית משרתים וימשיכו לשרת בצה"ל בראש מורם, במסירות ומתוך תחושת מחויבות למולדת. יש להשאיר את המחלוקות בנוגע לחוק הלאום במסגרות המקובלות ומחוץ לצבא ולשירות הצבאי, וכן להיזהר מטשטוש של הגבולות בין השניים. אנו נמשיך להיאבק לתיקון החוק כך שיעניק שוויון זכויות ואזרחות שווה".

בנוסף, הבוקר נפגשו מנהיגי הקהילה הדרוזית עם צוות מטעם ראש הממשלה בנימין נתניהו כדי לדון בחוק הלאום. בהודעה מטעמו של המנהיג הרוחני השייח מואפק טריף שהשתתף בפגישה נמסר כי נציגי הדרוזים ביקשו בפגישה לתקן את חוק הלאום. עוד נמסר כי נציגי העדה "הבהירו פה אחד כי נושא הנאמנות למדינה איננו על הפרק וכי הם פונים לכל בני העדה להמשיך לדבוק בערכים המשותפים ובנאמנות הבלתי מסויגת למדינת ישראל".

חוק הלאום אושר החודש במליאת הכנסת ועורר ביקורת רבה בשל הדרת האוכלוסייה הערבית ממנו. הוא מקבע כחוק יסוד שורה של ערכים מזהים של המדינה, ומעניק מעמד של שפה רשמית לעברית בלבד. סעיף שנוי במחלוקת נוסף קובע שהמדינה תשקיע משאבים בשימור הזיקה ליהדות העולם בחו"ל אך לא בישראל, נוסח שדרשו המפלגות החרדיות כדי למנוע מחויבות של המדינה לקהילה הרפורמית והקונסרבטיבית בתוך תחומי המדינה.

בימים האחרונים הביעה הקהילה הדרוזית מחאה חריפה נגד החוק, וח"כ זוהיר בהלול (המחנה הציוני) התפטר במחאה נגדו. בנוסף, שר האוצר משה כחלון קרא לתיקון החוק, ושר החינוך נפתלי בנט, שתמך בקידומו והצביע בעד החוק, קרא "לאחות את הקרע" עם הדרוזים. נתניהו האשים את השמאל במחאה נגד החוק.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ