משלחת חמאס יצאה לביקור לא מתוכנן בקהיר על רקע מגעים בין פתח למצרים

בפתח מתעקשים על העברת השליטה ברצועת עזה מחמאס לרשות - דרישה שהארגון סירב לה בעבר. ברשות מקווים שחמאס יסכים להתפשר בעקבות הלחץ הבינלאומי והמשבר ברצועה

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס עם בכירי חמאס חאלד משעל ואיסמעיל הנייה, ב-2016
הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס עם בכירי חמאס חאלד משעל ואיסמעיל הנייה, ב-2016צילום: Handout / Palestinian Presidency

משלחת של בכירים בחמאס הגיעה היום (שני) לביקור לא מתוכנן בקהיר לבקשת המודיעין המצרי, כחלק מהמגעים לקידום הפיוס עם הרשות הפלסטינית. מצרים דרשה מהמשלחת לנסוע בעקבות תשובה שסיפקה משלחת של בכירי פתח, הנמצאת בעיר. בכיר בפתח אמר ל"הארץ" כי הארגון הסכים לקבל את היוזמה המצרית עם כמה הסתייגויות והערות, המחייבות את תשובת חמאס. בנוסף, שליח האו"ם למזרח התיכון נפגש היום עם סגן ראש הממשלה הפלסטיני זיאד אבו עמר.

הרשות מתעקשת על העברת השלטון ברצועה מידי חמאס — דרישה שהארגון סירב לה בעבר. "העמדה של הרשות כפי שהציג אותה עבאס, גם בימים האחרונים, ברורה מאוד. אנו קוראים בראש ובראשונה לתת שליטה מלאה לממשלה ברצועת עזה ומשם להתקדם. הבהרנו למצרים שהפעם לא נחזור על טעויות העבר. בחמאס צריכים להכריע אם לקבל את המתווה עם ההערות, או שלא יהיה פיוס", אמר הבכיר. הרשות מתעקשת להמשיך מהנקודה שבה הופסק הפיוס — ניסיון ההתנקשות בראש הממשלה הפלסטיני ראמי חמדאללה בחודש מארס.

ברשות מקווים שהלחץ הבינלאומי והמשבר הכלכלי וההומניטרי ברצועת עזה ייאלצו את חמאס להתפשר. ברמאללה סבורים כי הסכמת הרשות לשלב את פקידי חמאס במוסדותיה, ערבות מצרית לפיוס, הסרת הסנקציות והקמת ממשלת אחדות, יובילו לפריצת דרך בשיחות. אולם בסביבת הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס וברמאללה סבורים כי הסיכוי להתקדמות נמוך. בכיר הפתח מחמוד אל־עלול הגדיר היום את השיחות כ"ניסיון להזיז את העגלה התקועה".

מצרים מציעה לקדם את הפיוס בשלבים ולפי לוח זמנים מוגדר. התוכנית כוללת הסרה של הסנקציות, הרכבת ממשלה חדשה, פתרון בעיית הפקידים של חמאס, הכפפת מערכות המסים והמשפט לרמאללה וקידום פרויקטים לשיפור המצב הכלכלי וההומניטרי ברצועה. בשלב מאוחר יותר מציעה מצרים לשלב את חמאס והג'יהאד האיסלאמי במוסדות אש"ף, לכנס מועצה לאומית לכל הפלגים ולקדם בחירות בשטחים. שלשום הדגיש נשיא מצרים עבד אל־פתח א־סיסי כי קהיר ממשיכה במאמציה למען הפיוס הפנים־פלסטיני, כדי שהנהגה פלסטינית אחת תנהל משא ומתן על עתיד הסוגיה הפלסטינית.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ