איזנקוט על מחאת הדרוזים: להותיר את המחלוקות הפוליטיות מחוץ לכותלי הצבא

לאחר הודעת קצינים דרוזים על עזיבת הצבא עקב חוק הלאום, מסר הרמטכ"ל כי צה"ל "מחויב לכבוד האדם, ללא קשר למוצא, דת ומגדר". נציגי העדה הודיעו השבוע כי בניה "ימשיכו לשרת בראש מורם"

יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הרמטכ"ל באירוע של העדה הדרוזית, ב-2015
הרמטכ"ל באירוע של העדה הדרוזית, ב-2015צילום: גדי ימפל / דובר צה"

הרמטכ"ל גדי איזנקוט קרא היום (שלישי) למפקדים בצה"ל "להותיר את הנושאים הפוליטיים השנויים במחלוקת מחוץ לכותלי הצבא". בהודעה מטעם הרמטכ"ל נכתב: "כצבא עם ממלכתי שייעודו שמירה על ביטחון תושבי ישראל וניצחון במלחמה, אנו מחויבים לשמירה על כבוד האדם, ללא קשר למוצא, דת ומגדר. כך היה וכך יהיה תמיד. התחייבנו כי האחריות המשותפת ורעות הלוחמים, עם אחינו הדרוזים, הבדואים ויתר בני המיעוטים המשרתים בצה״ל, ימשיכו להוביל את דרכנו".

מתחילת השבוע הביעו מחאה פומבית שני קצינים דרוזים בשירות פעיל: סרן עמיר ג'מאל, מפקד פלוגה, הצהיר כי החליט שלא להמשיך בשירות הקבע שלו וקרא למנהיגי העדה לקדם הפסקה של גיוס חובה לדרוזים, והיום כתב שאדי זידאן, סגן מפקד פלוגה, כי יעזוב אף הוא את הצבא. "אני אזרח כמו כולם ונותן את כל כולי למדינה, בסוף אני אזרח סוג ב'", כתב זידאן, "אני לא מוכן להיות חלק מזה. גם אני מצטרף למאבק".

פורום נציגי העדה הדרוזית, המורכב מראשי רשויות, נבחרי ציבור, מנהיגים רוחניים וקצינים במילואים, מסר אתמול כי "בני העדה הדרוזית משרתים וימשיכו לשרת בצה"ל בראש מורם, במסירות ומתוך תחושת מחויבות למולדת. יש להשאיר את המחלוקות בנוגע לחוק הלאום במסגרות המקובלות ומחוץ לצבא ולשירות הצבאי, וכן להיזהר מטשטוש של הגבולות בין השניים. אנו נמשיך להיאבק לתיקון החוק כך שיעניק שוויון זכויות ואזרחות שווה".

אתמול נפגשו מנהיגי הקהילה הדרוזית עם צוות מטעם ראש הממשלה בנימין נתניהו כדי לדון בחוק. בהודעה מטעמו של המנהיג הרוחני השייח מואפק טריף, שהשתתף בפגישה, נמסר כי נציגי הדרוזים ביקשו לתקן את חוק הלאום. עוד נמסר כי נציגי העדה "הבהירו פה אחד כי נושא הנאמנות למדינה איננו על הפרק וכי הם פונים לכל בני העדה להמשיך לדבוק בערכים המשותפים ובנאמנות הבלתי מסויגת למדינת ישראל".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ