צה"ל השעה קצין דרוזי שמחה בפייסבוק נגד חוק הלאום: "אין מקום לשיח פוליטי"

סרן עמיר ג'מאל קרא בפוסט למנהיגי העדה לקדם הפסקה של גיוס חובה לדרוזים. מנהיג העדה בישראל נפגש עם הרמטכ"ל והצטרף לבקשתו "להותיר את המחלוקות הפוליטיות מחוץ לצבא"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

צה"ל הודיע אחר הצהריים (שלישי) כי השעה לשבועיים את סרן עמיר ג'מאל, קצין דרוזי שפרסם פוסט בפייסבוק נגד חוק הלאום. בצה"ל הבהירו לקצין כי בצבא "אין מקום לשיח פוליטי מכל סוג". בתחילת השבוע פרסם ג'מאל, בן 23 המשרת כמ"פ, בפייסבוק מכתב פתוח לראש הממשלה, בנימין נתניהו, ובו הצהיר כי החליט שלא להמשיך בשירות הקבע שלו וכי הוא קורא למנהיגי העדה לקדם הפסקה של גיוס חובה לדרוזים. 

"למה אני חייב לשרת את מדינת ישראל, המדינה שאני ושני האחים שלי וגם אבא שלי שירתנו אותה במסירות, שליחות, ואהבת המולדת ובסוף מה מקבלים?", כתב ג'מאל, "להיות אזרחים סוג ב'. להמשיך לשרת את המדינה? אני לא רוצה להמשיך ואני בטוח שעוד מאות אנשים יפסיקו לשרת וישתחררו מצה"ל בעקבות ההחלטה שלך נתניהו, שלך ושל הממשלה שלך".

הפוסט בפייסבוק של המ"פ הדרוזי

קודם לכן שוחח הרמטכ"ל גדי איזנקוט עם מואפק טריף, המנהיג הרוחני של העדה הדרוזית בישראל. זאת, בעקבות מחאת העדה נגד חוק הלאום והתבטאויותיהם של שני קצינים דרוזים כי יעזבו את הצבא. טריף הצטרף לקריאתו של אינזקוט להותיר את המחלוקות הפוליטיות מחוץ לצבא. "אני פונה אל הקצינים והחיילים הדרוזים בשירות הסדיר: 'תסמכו עלינו, אנו נאבק בעבורכם", אמר. "אין לנו שום ויכוח עם הצבא - אתם חיילים ומפקדים נאמנים, ואני סומך עליכם שתשאירו את עצמכם ואת צה"ל מחוץ למעגל הוויכוח הציבורי".

מוקדם יותר היום אמר איזנקוט: "כצבא עם ממלכתי שייעודו שמירה על ביטחון תושבי ישראל וניצחון במלחמה, אנו מחויבים לשמירה על כבוד האדם, ללא קשר למוצא, דת ומגדר. כך היה וכך יהיה תמיד. התחייבנו כי האחריות המשותפת ורעות הלוחמים, עם אחינו הדרוזים, הבדואים ויתר בני המיעוטים המשרתים בצה״ל, ימשיכו להוביל את דרכנו".

הרמטכ"ל באירוע של העדה הדרוזית, ב-2015צילום: גדי ימפל / דובר צה"

בנוסף לג'מאל, היום כתב שאדי זידאן, סגן מפקד פלוגה, כי יעזוב אף הוא את הצבא. "אני אזרח כמו כולם ונותן את כל כולי למדינה, בסוף אני אזרח סוג ב'", כתב זידאן, "אני לא מוכן להיות חלק מזה. גם אני מצטרף למאבק".

פורום נציגי העדה הדרוזית, המורכב מראשי רשויות, נבחרי ציבור, מנהיגים רוחניים וקצינים במילואים, מסר אתמול כי "בני העדה הדרוזית משרתים וימשיכו לשרת בצה"ל בראש מורם, במסירות ומתוך תחושת מחויבות למולדת. יש להשאיר את המחלוקות בנוגע לחוק הלאום במסגרות המקובלות ומחוץ לצבא ולשירות הצבאי, וכן להיזהר מטשטוש של הגבולות בין השניים. אנו נמשיך להיאבק לתיקון החוק כך שיעניק שוויון זכויות ואזרחות שווה".

אתמול נפגשו מנהיגי הקהילה הדרוזית עם צוות מטעם ראש הממשלה בנימין נתניהו כדי לדון בחוק. בהודעה מטעמו של המנהיג הרוחני השייח מואפק טריף, שהשתתף בפגישה, נמסר כי נציגי הדרוזים ביקשו לתקן את חוק הלאום. עוד נמסר כי נציגי העדה "הבהירו פה אחד כי נושא הנאמנות למדינה איננו על הפרק וכי הם פונים לכל בני העדה להמשיך לדבוק בערכים המשותפים ובנאמנות הבלתי מסויגת למדינת ישראל".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ