דיווח: חמאס יפסיק את התהלוכות והפרחת העפיפונים בתמורה לפתיחת המעברים

לפי אל-אחבר הלבנוני בשלבים הבאים של המתווה המתגבש בין ישראל וחמאס תוגבר אספקת החשמל לרצועה וישופרו התשתיות. היום תיערך תהלוכה לזכר המחבל שביצע את הפיגוע באדם

ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפגנות בדרום רצועת עזה, היום
הפגנות בדרום רצועת עזה, היוםצילום: IBRAHEEM ABU MUSTAFA/רויט�

העיתון אל-אחבר הלבנוני דיווח הבוקר (שישי) כי על פי מתווה הרגיעה המתגבש בין ישראל לחמאס, הארגון יפסיק את הפגנותיו בגדר ויחדל מהפרחת עפיפוני תבערה בתמורה לפתיחת המעברים כרם שלום ורפיח. בשלב השני, ישראל תגביר את אספקת החשמל לרצועה ותאפשר הכנסת סחורות רחבה לעזה. בשלב האחרון, יקודמו פרויקטים בתחום התשתיות לשיפור רמת החיים ברצועה.

עוד על פי הדיווח, תושבי הרצועה יוכלו להשתמש בנמל אל-אסמאעילה במצרים ובשדה תעופה בסיני, לצד הקמת תחנת כוח בחצי האי לטובת שיפור אספקת החשמל לפלסטינים. בחמאס מצפים גם לסיוע לסוכנות אונר"א, וזאת לאחר קיצוץ ארה"ב בתקציב לארגון. בחמאס קיבלו בהסתייגות את ההצעות, אולם על רקע שיחות שהתקיימו בשבועיים האחרונים בקהיר בתיווך מצרים והאו"ם, בארגון ביקשו להכריע כמה סוגיות בישיבה מורחבת של הלשכה המדינית.

בחמאס ובמצרים סירבו להתייחס לדיווח, אולם על פי הערכות, הדיונים בפיוס יתמקדו בהסכם רגיעה מול ישראל ובפיוס הפנים-פלסטיני. לצד זאת, סוגיית חילופי השבויים עם ישראל תידון בשלבים האחרונים, כיוון שהיא תלויה יותר בהסכמה ישראלית לשחרור כל משוחררי עסקת שליט שנעצרו בשנית.

משפחתו של אורון שאול פנתה היום לראש הממשלה בנימין נתניהו ולחברי הקבינט המדיני-ביטחוני בנוגע להסדרה בעזה. "כל הסכם שלא יכלול את השבת אורון, הדר, מנגיסטו ושאר האזרחים לא יהיה שווה את הנייר שהוא חתום עליו", נכתב בפנייה, "בנינו הם לב לבו ועמוד התווך של ההסכם. הסכם ללא השבת בנינו הוא הסכם כניעה שמעיד ויעיד על חולשתה של מדינתנו, הדבר ייתן כוח בידי אויבנו להפר את ההסכם מעת לעת (טיפטופים) ללא חת".

עוד נכתב בפנייה לנתניהו: "אדוני ראש הממשלה, אתה ואנחנו יודעים את האמת. לו פעלתם במצפון נקי ולב טהור וללא שיקולים זרים כגון אלקטורט ואג'נדה פוליטית, מזמן בנינו היו שבים לביתם למולדתם. לסיום נאמר באופן חד משמעי לו הדבר היה תלוי במערכת הביטחון בנינו היו מזמן כבר בבית. הפקרת חיילינו ואזרחינו אות קלון היא למדינת ישראל".

בתוך כך, ברצועת עזה נערכים היום לתהלוכת "יום השישי למען חלל אל-קודס מוחמד טארק", על שם המחבל שביצע את הפיגוע בהתנחלות אדם בשבוע שעבר. בוועדה הלאומית לתהלוכות השיבה קראו להשתתפות המונית בתהלוכה, וזאת, לדבריהם, "במטרה להעביר מסר כי הפלסטינים לא ייכנעו לתכתיבי הטרור של ישראל עד להסרת המצור".

התהלוכה תתקיים בצל כוננות גבוהה בקרב אנשי החמאס בדרג הצבאי ובדרג המדיני, בשל הגעתם לרצועה של חברי הלשכה המדינית בהנהגת החוץ לסבב שיחות שיחל בסוף השבוע. הלשכה המדינית של חמאס בראשות אסמאעיל הנייה וסגנו סאלח אלערורי וכל הדרג הבכיר בתנועה, כולל נציגי הדרג הצבאי, יחלו מחר בשיחות אינטנסיביות, בתום אלו שנערכו בקהיר ובעזה מול ראשי המודיעין המצרי ושליח האו"ם ניקולאי מלאדינוב.

ברשות הפלסטינית עוקבים אחרי המגעים בין ישראל לעזה, תוך דאגה ממהלכים שיבודדו את ההנהגה המדינית של הרשות. לדבריהם, קיום הפרויקטים ושיקום הרצועה חייבים להתקיים במסגרת הסדר מדיני שהרשות היא חלק ממנו. ראש הממשלה הפלסטיני ראמי אל-חמדאללה אמר אתמול בפגישה עם עיתונאים ברמאללה כי הממשלה מוכנה לחזור לעזה באופן מידי אם יועברו לידיה הסמכויות בתחום השיטור וביטחון הפנים, מערכת המשפט והגבייה. זאת לצד האחריות המלאה על המעברים והסמכות על שטחים ציבוריים ברצועה. לפי אל-חמדאללה, הממשלה לא דורשת להעביר לידיה את הסמכויות על הנשק של הזרוע הצבאית של חמאס ושאר הפלגים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ