באורך 200 מטר, בצפון רצועת עזה: כך נראה המכשול שיגן מפני הקומנדו הימי של חמאס

בצה"ל הביעו שביעות רצון מקצב התקדמות הבנייה, שהחלה בחודש מאי האחרון. הערכות המודיעין הן שחמאס ינסה לפגוע בישראל דרך הים, לאחר שיתקשה לעשות זאת מתחת לאדמה או באוויר

יניב קובוביץ
יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
העבודות על המכשול צפונית לרצועה
העבודות על המכשול צפונית לרצועהצילום: אגף דוברות והסברה במשרד הביטחון

משרד הביטחון הודיע על התקדמות בבניית המכשול הימי שמוקם צפונית לרצועת עזה. ההודעה פורסמה היום (ראשון), על רקע השיחות בנוגע לרגיעה בעזה והדיון בקבינט המדיני-ביטחוני בנושא. בצה"ל הביעו שביעות רצון מקצב התקדמות הבנייה, שהחלה בחודש מאי האחרון.

המדינה החליטה להקים את המכשול לאחר שמחבלים חדרו לחוף זיקים בזמן מבצע צוק איתן ב-2014. בתקרית זו נכנסו כמה חמושים של חמאס לשטח ישראל, תקפו טנק ונהרגו על ידי כוח צה"ל. בניית המכשול היבשתי לאורך הרצועה ופיתוח מערכות הגנה אווירית יקשו על יכולת חמאס לפגוע בישראל, ולכן הערכות המודיעין הן שהארגון ינסה לפגוע בישראל דרך הים באמצעות לוחמי הקומנדו הימי של הארגון.

המכשול מצפון לרצועה ייבנה למרחק של 200 מטר בתוך הים וברוחב 50 מטר. עליו תיבנה גדר בגובה שישה מטר שתכלול אמצעים שונים לכיסוי האזור מעל ומתחת לפני הים. המכשול הימי יורכב משלוש שכבות. אחת מהשכבות תהיה מתחת לפני הים, שכבה נוספת תורכב מאבן והשכבה השלישית תהיה גדר תיל. גדר נוספת תקיף את המכשול. משרד הביטחון תיאר את המכשול כ"שובר גלים בלתי חדיר".

ההתקדמות בבניית המכשולצילום: אגף דוברות והסברה במשרד הביטחון

המכשול הימי מצטרף למכשול הקרקעי שבנייתו החלה בשנה שעברה. במסגרת העבודות, צה"ל מעתיק את כל מרחב הגבול הקיים כיום כמה מאות מטרים מזרחה, לתוך שטח ישראל. הגדר הקיימת כיום תשופר ותחוזק, ומצדה המזרחי תקום גדר מסיבית בגובה שישה מטרים, דומה לזו שהוקמה בגבול עם מצרים, אך עבה יותר. בין הגדר הישנה לגדר החדשה יוקמו כמה סוללות עפר, שיאפשרו לצה"ל למקם בהן טנקים, וכן ייבנו כמה דרכי תנועה, שיאפשרו לצבא לערוך סיורים גם ממערב לגדר החדשה. גם בצדה המזרחי של הגדר החדשה ייבנו דרכי תנועה, לצורך תנועת הכוחות ותחזוקת הגדר.

בנוסף, המכשול הקרקעי יכלול גם מכשול תת-קרקעי, שבצה"ל מקווים שיפתור את איום המנהרות החוצות לשטח ישראל. מתחת לגדר המתכת הגבוהה מקים הצבא חומת בטון תת-קרקעית, אותה הוא מכנה קב"א - קיר בטון אינדיקטיבי. קיר הבטון נבנה לעומק של עשרות מטרים, שלא צוין במדויק מטעמי ביטחון, ויכלול גם חיישנים שנועדו לספק התרעה בעת התקרבות לקיר הבטון. כך, מקווים בצה"ל, יקבל הצבא הצבא התרעה בעת חפירת מנהרה עתידית מעזה לישראל.

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ