יותם ברגר
נעה לנדאו

שירות הביטחון הכללי הגיב היום (שני) לפרסום על עיכובן של שתי פעילות שמאל אמריקאיות במעבר טאבה בכניסה לישראל אתמול, שתושאלו על עמדותיהן הפוליטיות. בשב"כ אישרו כי השתיים תושאלו בהדרכתם, אך הדגישו כי לא אנשי שב"כ היו המתשאלים אלא אנשי ביקורת הגבולות במעבר, שמשתייכים לרשות האוכלוסין. בשב"כ הוסיפו כי לא הורו לברר את עמדתן הפוליטית, וכי שאלות שנשאלו בגוון זה אין מקורן בהוראת שב"כ. בעבר, כשעוכבו פעילי שמאל בנתב"ג ותושאלו בנוגע לעמדותיהם, לא הכחיש שב"כ תשאולים אלה.

השתיים שתושאלו אתמול הן סימון צימרמן, לשעבר היועצת לענייני יהודים של ברני סנדרס, ואביגיל קירשבאום, שעבדה בעבר במשרדי הקוורטט. השתיים סיפרו כי נשאלו במסוף בנוגע לעמדתן על ראש הממשלה בנימין נתניהו. לאחר כשלוש שעות שוחררו והותרה כניסתן לישראל. 

בשב"כ הדגישו כי לא הם שיזמו את התשאול. אולם ברשות האוכלוסין אמרו שהבקרית מטעמם רק הפנתה את תשומת לב השב"כ לפעילות - ואלה הנחו לתשאל אותן וסיפקו את השאלות בהנחיה טלפונית צמודה.

משב"כ נמסר: "בשום שלב שתי הנוסעות לא תושאלו על ידי שב"כ במעבר הגבול בטאבה. עם הגעתן למעבר הגבול תושאלו השתיים על ידי בקרית הגבול. בתשאול זה עלה מידע שהופנה על ידי בקרית הגבול להתייחסות שב"כ. עקב כך, התבקשה בקרית הגבול על ידי שב"כ להפנות מספר שאלות לנוסעות שבמעבר, בדגש על מעורבותן במחאה אלימה מול כוחות הביטחון ביהודה ושומרון".

עוד נאמר כי "שב"כ לא ביקש לשאול את הנוסעות באשר לדעתן על גורמים מדיניים כלשהם ואף לא ביקש לברר עמן דבר בנוגע לעמדותיהן הפוליטיות. לאחר שהתקבלו התשובות לשאלות שהועלו על ידי שב"כ, המליץ שב"כ לאפשר את כניסת הנוסעות לישראל. יודגש כי שירות הביטחון הכללי פועל אך ורק בהתאם לייעודו על פי חוק וכל ניסיון לייחס לו מניעים זרים הוא הכפשה משוללת יסוד", לשון שב"כ.

מרשות האוכלוסין נמסר: "בקרי הגבול של הרשות חשדו לגבי מטרות כניסתה (של אחת הפעילות, י"ב) ושהייתה בישראל. בהמשך שוחחו בקרי הגבול עם נציגת גורמי ביטחון, שלא נכחה במקום אך הנחתה אילו שאלות לשאול. לא נשאלה כל שאלה על ראש המשלה או שאלת פוליטית אחרת. לעומת זאת במסגרת השאלות שנשאלה, כן ציינה הנוסעת ביוזמתה אמירה בנוגע לראש הממשלה. לאחר שתושאלה, לא מצאנו סיבה לסרב כניסתה והיא נכנסה לישראל".

בשבוע שעבר עוכב במשך כשעתיים פעיל שמאל ישראלי על ידי שב"כ ל"שיחת אזהרה" בנתב"ג. הוא נשאל על פעילותו בארגוני שמאל, והודגש בפניו שהוא לא חשוד בדבר וכי מדובר ב"אזהרה כללית" בלבד. בין השאר נשאל רוטמן־זכר על מעורבותו בארגון "שוברים שתיקה" ובארגון All That's Left. לדבריו, הובהר לו כי ארגון שוברים שתיקה "לא נמצא מחוץ לחוק", וכי זו אזהרה מפני "מדרון חלקלק". 

ביוני, עיכב שב"כ פעילת שמאל ישראלית בכניסה לנמל התעופה. הפעילה, יהודית אילני, סיפרה כי ביקרה כעיתונאית במשט של פעילי שמאל שאמור היה להגיע לעזה, ועוכבה בדרכה חזרה מאירופה. 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ