לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

המוסד עומד מאחורי ההתנקשות במדען הטילים הסורי עזיז אסבר, שנהרג בפיצוץ מטען חבלה בשבת במחוז חמה – כך אמר אמש (שני) בכיר בסוכנות ביון במזרח התיכון לניו יורק טיימס. בישראל לא הגיבו אמש על הדיווח.

לפי העיתון, עזיז היה אחראי לפיתוח ארסנל של טילים מונחים מדויקים ונהנה מגישה לדרגים הגבוהים ביותר במשטר הסורי ובזה האיראני. עוד דווח כי אסבר הוביל יחידה לפיתוח נשק המכונה "סקטור 4" ועסק בבניית מפעל נשק תת-קרקעי שנועד להחליף מפעל קודם שישראל השמידה בשנה שעברה.

העיירה אל-מסיאף, שבה נערך מבצע ההתנקשות, ב-2016צילום: Pavel Golovkin / AP

לפי הדיווח, סוכנות הביון של הבכיר עודכנה לגבי מבצע ההתנקשות בעיירה אל-מסיאף, שבה ממוקם אחד ממתקני הפיתוח החשובים ביותר של צבא אסד. לדברי הבכיר, זו הפעם הרביעית בתוך שלוש שנים שישראל מתנקשת במהנדס נשק בחו"ל. הוא הוסיף שהמוסד עקב אחר אסבר במשך תקופה ארוכה.

לפי הדיווח, בישראל סברו כי אסבר מוביל את יחידת "סקטור 4" במרכז הסורי למחקר מדעי וכי היה בקשר עם ארמון הנשיאות בדמשק ועם קאסם סולימאני, מפקד גיס קודס של משמרות המהפכה באיראן.

עוד עולה כי אסבר, סולימאני ואיראנים נוספים שיתפו פעולה כדי לפתח טילים מונחים מדויקים על ידי השבחת טילים "תשרין" סוריים מדגם SM-600. בנוסף, אסבר פיתח מפעל לייצור דלק מוצק לטילים ורקטות. בכיר המקושר למשטר בסוריה ובאיראן אמר לעיתון כי הוא סבור שישראל רצתה להתנקש באסבר בגלל תפקידו המרכזי בתוכנית הטילים של סוריה.

בשנים האחרונות יוחסו לישראל התנקשויות נוספות. כך, בחודש אפריל התנקשו אלמונים במהנדס חמאס, פאדי אל־בטש, בבירת מלזיה, קואלה לומפור. בארגון האשימו בתגובה את המוסד הישראלי. סגן ראש ממשלת מלזיה, אחמד זאיד חמידי, אמר אז כי הממשלה בודקת מעורבות של "סוכנים זרים" בהרג המהנדס הפלסטיני. בדצמבר 2016 התנקשו אלמונים במהנדס המל"טים של חמאס, מוחמד א־זווארי, בתוניסיה. בארגון הפנו את האצבע לישראל. 

להתנקשות בתוניסיה קדמו, רק בעשור האחרון, ההתנקשות בחיי סמיר קונטאר, המחבל הדרוזי שעבר לשורות חיזבאללה אחרי שחרורו בעסקת שבויים מהכלא הישראלי, בתקיפה אווירית בסוריה; ההתנקשות בחיי עימאד מורנייה, ראש מנגנון הפיגועים של חיזבאללה, שנהרג בדמשק; ההתנקשות בחיי חסאן לקיס, ראש המנגנון הטכנולוגי של חיזבאללה שנהרג בביירות; וההתנקשות בחייו של מחמוד אל־מבחוח, מבכירי מערך הברחות הנשק של חמאס, בדובאי.

בכל המקרים הללו ייחסו הארגונים את האחריות לישראל — ובכל המקרים שמרה ישראל על עמימות מסוימת, כשנמנעה מלהתייחס במפורש לשאלה מי אחראי להתנקשויות, אך הבהירה כי היא שומרת לעצמה זכות ללחימה בטרור גם הרחק מגבולותיה.

המדיניות המוצהרת של ישראל, למעט מקרים קיצוניים (כמו הפגיעה השיטתית במחבלים האחראים לטבח הספורטאים באולימפיאדת מינכן), גורסת שהפגיעה במחבלים נועדה לסכל כוונות עתידיות לפיגועים ולא לחסל חשבונות על מעשים שנעשו בעבר.

כתבו: דיוויד מ' הלבפינגר ורונן ברגמן

לכתבה בניו יורק טיימס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ