פרשנות |

אי הבנה בגבול הובילה לתקרית ירי שהטילה צל על המו"מ לרגיעה עם חמאס

הקומנדו הימי של הארגון ערך "תצוגת תכלית" סמוך לגדר שחיילי צה"ל זיהו בטעות כתקיפה ■ בישראל מתקיים דיון אם ניתן להגיע להסדרה זמנית עם חמאס בלי פתרון מלא לבעיית הנעדרים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טנק סמוך לגבול רצועת עזה, ביום שישי

תקרית הירי היום (שלישי) בגבול רצועת עזה היא ראיה לכך שגם אי הבנה מקומית עלולה להתפתח לאירוע שיטיל צל על המאמצים להגיע להפסקת אש. ירי של אנשי חמאס בקרבת הגדר הוביל לתגובה מיידית של ישראל ולמותם של שניים מאנשי הזרוע הצבאית של הארגון. 

לפי גרסת חמאס, שהתפרסמה בשעות אחר הצהריים. מדובר בכלל באי הבנה. במוצב של כוח הקומנדו הימי שלו, בצפון הרצועה, התקיימה "תצוגת תכלית" לעיני בכירים בארגון; חיילי צה"ל חשבו בטעות שהירי כוון לעברם והגיבו באש טנקים. בצה"ל טענו תחילה כי ירי התגובה היה מתבקש, לנוכח הנסיבות.

אולם הלילה, לאחר תחקיר ראשוני, עדכן הצבא את גרסתו. מהתחקיר התברר כי הירי זוהה ממרחק של כשני קילומטרים מהגבול. בדיעבד מודים בצבא שהיה זיהוי בעייתי, ומסבירים זאת ברמת המתיחות הגבוהה בשבועות האלה לאורך הגבול, ובתקריות הקודמות של ירי הצלפים. בזמן הירי עבד כוח הנדסי של צה"ל לאורך הגדר, והמפקדים בשטח חששו שנשקפת לו סכנה. 

הקומנדו הימי של חמאס עומד בחזית החיכוך עם ישראל בחודשים האחרונים. הארגון, בסיוע איראני, השקיע מאמצים רבים בשיפור היכולת המבצעית של היחידה הזו. חיל האוויר מרבה לתקוף את הבסיס שלה, במטרה לפגוע ביכולות הללו. רק השבוע הודיע משרד הביטחון על הקמת מכשול ימי – רצועה באורך 200 מטרים, שנבנתה במאונך לחוף, במטרה להקשות על כניסת צוללנים.

תקרית הירי היום היא השלישית מסוגה בתוך שבועיים וחצי. בשני אירועים קודמים נהרג חייל גבעתי, סמל-ראשון אביב לוי, ונפצע פצעים בינוניים קצין מהחטיבה. שתי התקריות הקודמות אירעו במרחק כ-400 מטרים זו מזו, בהפרש של פחות משבוע. בשני המקרים היה זה ירי צלפים שפגע בכוחות לאורך הגדר, בגזרה הדרומית ברצועה. 

הריגת שני פעילי הזרוע הצבאית היום הובילה, כצפוי, לאיומי נקמה של חמאס והג'יהאד האיסלאמי. צה"ל פרס מחדש בימים האחרונים סוללות כיפת ברזל בכמה אזורים בנגב, כך שניכר שהוא מוכן להסלמה. ועם זאת, הארגונים הפלסטיניים  נקטו תגובות שונות על הרג אנשיהם בעבר. בדרך כלל, נורו רקטות בתגובה למות אנשי הזרוע הצבאית, בעוד שלא היתה תגובה כזו על הרג מפגינים בהפגנות השבועיות לאורך הגדר.

"הסדרה קטנה"

הדיווחים הפלסטיניים מהשבוע שעבר, על אפשרות שתגובש בקרוב עסקה עם ישראל, הוחלפו בינתיים בטונים פסימיים וזהירים יותר. זה מתיישב עם הרוח שנשבה מדיון הקבינט הישראלי שלשום. השרים שמעו כי נותרו מכשולים רבים בדרך להסדרה כוללת ברצועה. המרכזיים שבהם – הסירוב של יו"ר הרשות הפלסטינית, מחמוד עבאס, לחתום על הסכם פיוס עם חמאס ולהתגייס לתהליך השיקום של הרצועה. לצד זאת, בעיית השבויים והנעדרים הישראלים. נדמה שישראל מוכנה לעכב במידת מה את ההתקדמות בהחזרת גופות החיילים ושני האזרחים החיים, אולם היא זקוקה למחווה של חמאס – כמו דיווח מלא על מצבם של הארבעה – בטרם תאושר עסקה.

חמאס הודיע היום כי הנהגת הארגון קיבלה בישיבתה בעזה שורת החלטות וכי משלחת מטעמה תצא לקהיר כדי להמשיך בדיונים עם המצרים על הפיוס, שבירת המצור והשגת רגיעה עם ישראל. כרגע נראה כי ההצעה שעומדת על הפרק, בשלב ראשון, היא "הסדרה קטנה": הפסקת אש, שישראל דורשת כי תכלול גם הפסקה של הפרחת עפיפוני תבערה ובלונים והפסקת חיכוך אלים בגדר - בתמורה להחזרת תנועה מלאה של סחורות במעבר כרם-שלום והסרת חלק מהמגבלות על הדיג מול חופי הרצועה.

זהו פתרון קל יותר להשגה, שמשרת את העניין של כל הצדדים ברגיעה ובהימנעות ממלחמה. הצרה היא שהוא אינו מתקרב אפילו לפתרון בעיות היסוד של הרצועה. לכן צמרת צה"ל תומכת בצעדים נדיבים יותר: מתן אישור ישראלי לסיוע מיידי בתחומים הבוערים ביותר – מים, מזון, חשמל, דלק, ציוד רפואי ושיקום תשתיות הביוב ברצועה. כאן, ישנם פערים מול הדרג המדיני, שחושש להתקדם בלי שתהיה בידיו לפחות הבטחה משכנעת להישגים כלשהם בשאלת השבויים והנעדרים – וכמובן חושש להיתפס כחלש מול חמאס.

העניינים יתבהרו, אולי, אחרי עוד סבב שיחות בין חמאס והרשות, בחסות מצרית, בקהיר. בינתיים, צפוי המשך המצב הקיים: בלוני תבערה, התלקחויות נקודתיות לאורך הגדר והרבה איומים, בזמן שהמגעים נמשכים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ