אשה ראשונה מונתה למפקדת טייסת בחיל האוויר

רב-סרן ג' תועלה לדרגת סגן אלוף ותפקד על טייסת הביון של חיל האוויר. לפני כארבע שנים מונתה לראשונה אשה לסגנית מפקד טייסת א', התפקיד הבכיר ביותר שאליו הגיעה אשה בחיל האוויר עד אז

יניב קובוביץ
יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רס"ן ג'
יניב קובוביץ
יניב קובוביץ

מפקד חיל האוויר, אלוף עמיקם נורקין, מינה היום (שלישי) את רב-סרן ג' למפקדת טייסת. ג' תועלה לדרגת סגן אלוף ותהיה האשה הראשונה בחיל האוויר שתפקד על טייסת. היא תפקד על טייסת מטוסי הביון של חיל האוויר, טייסת 122 ("טייסת הנחשון").

ג', בת 34, התגייסה בשנת 2003 לקורס טיס מספר 151 וסיימה כטייסת במגמת תובלה. בסיום הקורס שובצה בטייסת 135 ובהמשך עברה לטייסת 131 ומילאה מגוון תפקידים פיקודיים בבית הספר לטיסה ובטייסת 135.

בשנים 2017-2015 שירתה ג' כסגנית מפקד טייסת 122, שאליה תחזור כעת. באוגוסט 2017 יצאה ג' לקורס פיקוד ומטה "אלון" וסיימה אותו לפני כחודש. בחודשים הקרובים תיכנס לתפקידה ותחליף את סגן-אלוף ע'.

בנובמבר 2014 מונתה לראשונה אשה לסגנית מפקד טייסת א', התפקיד הבכיר ביותר שאליו הגיעה אשה בחיל האוויר עד אז. לפני כן מונו נשים רק לתפקידי סגנית מפקד טייסת ב', הנחשבים לבכירים פחות בצוות ההנהלה של הטייסות.

במארס האחרון הסיר צה"ל מהרשת סרטון המעודד שירות צבאי שוויוני של גברים ונשים. הסרטון הועלה לעמוד הפייסבוק של חיל האוויר לרגל יום האשה הבינלאומי, וזכה לצפיות רבות. לפי אתר החדשות סרוגים, הפונה לציונות הדתית, הקטע הוסר בעקבות פנייתו להסיר את "הסרטון המתריס". בצה"ל אמרו שלא התקבל אישור להעלות את הסרטון לרשת.

בסרטון נראות קצינות וחיילות במגוון תפקידים בחיל האוויר, כשברקע מושמעות טענות שהשמיעו רבנים בציונות הדתית נגד שירות נשים בתפקידים מסוימים – למשל, כי הן נעדרות יכולת גופנית או שהן צריכות להשגיח על ילדיהן.

הקריינות נועדה להמחיש את הפער והניגוד בין הטענות נגד שירות נשים בצה"ל ובין המציאות. "נשים לא יכולות להיות לוחמות, נשים לא בנויות בשביל זה, הן פשוט לא יכולות פיזיולוגית", נאמר בסרטון, כשברקע מוצגים קטעי וידאו של נשים מבצעות שלל תפקידים ומשימות. "השעה ארבע, את לא צריכה כבר להיות בבית? הם אומרים, אמהות לא יכולות לשרת בתפקיד מבצעי, מסכנים הילדים שלה, מסכן בעלה. נשים לא יודעות לנהוג, אז להטיס מטוס?" הסרטון מסתיים בצילום של טייסת נכנסת לתא הטייס של מטוס קרב.

מדובר צה"ל נמסר אז: "הסרט המדובר הוכן על ידי אנשי המדיה של ביטאון חיל האוויר ואינו תוצר רשמי של יחידת דובר צה"ל. מבלי להתייחס לתוכנו של התוצר נציין כי (הסרטון) לא אושר כפי שנדרש מתוצרים המתפרסמים בפלטפורמות צה"ל. בעקבות כך יוגדרו נהלים ברורים בנושא".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ