בצה"ל מעריכים: חמאס לא התכוון לבצע פיגוע ולירות לעבר החיילים

לפי הצבא, הירי לשטח ישראל היה חלק מטקס שערך הארגון. ההערכה היא כי אם היה מתקבל מידע מוקדם לגבי הטקס, התקיפה שבה נהרגו שני פעילי חמאס לא היתה מקבלת אישור

יניב קובוביץ
יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הלווייתו של אחד מפעילי חמאס שנהרג בתקיפת צה"ל במחנה הפליטים ג'באליה, היום
יניב קובוביץ
יניב קובוביץ

בצה"ל מעריכים כי התקרית שהתרחשה היום (שלישי), שבה נהרגו שני פעילי חמאס בתקיפת הצבא, מקורה באי הבנה. על פי ההערכה, הירי שבעקבותיו נורה פגז טנק לעבר עמדת חמאס לא היה ירי מכוון לעבר חיילי צה"ל, אלא חלק מטקס של הזרוע הצבאית של הארגון.

מאז שתי תקריות הירי בגבול הרצועה בחודש שעבר, שבהן נהרג חייל גבעתי וקצין נוסף נפצע קשה, הועלתה רמת הכוננות לקראת ירי אפשרי מהרצועה. במסגרת ההיערכות זוהו אתמול שני פעילי חמאס כשהם עולים חמושים למגדל תצפית.

סרטון של גדודי אל-קסאם בו נראים שני אנשי הארגון מתרגלים ירי כשלידם אזרחים

כוח הנדסה של צה"ל פעל באזור בעת שנשמעו קולות ירי. בצה"ל העריכו כי מדובר בניסיון פיגוע צליפה, והוחלט לירות פגז טנק לעבר העמדה. מהירי נהרגו שני הפעילים. תחקיר ראשוני העלה שמדובר בירי שבוצע כשני קילומטרים מהמקום שבו פעלו החיילים. בצה"ל מטילים את האחריות  על תוצאות התקרית על חמאס.

לא ברור בשלב זה כיצד צה"ל לא ידע על קיומו של הטקס, שבו נעשה שימוש בכלי נשק במרחק כשני קילומטרים מהגבול. הערכה היא כי אם היה מידע מוקדם לגבי האירוע, בכירים בצה"ל לא היו מאשרים את הירי לעבר העמדה. מאחר שהירי בוצע לעבר שטח ישראל ולא לכיוון מערב, בצה"ל סבורים כי ההחלטה של הכוח לירות היתה נכונה. בצה"ל מקבלים את הגרסה של חמאס ולפיה מדובר היה בטקס ולא בניסיון פיגוע.

בימים האחרונים מזהים בצה"ל ניסיונות של חמאס להחזיר את השקט לאורך הגדר. בהערכות מצב שנעשו לאחרונה עולה כי חלה ירידה במספר ההצתות והפרחת בלוני התבערה. הערכה היא שחמאס עדיין מעוניין לתת סיכוי להסדר. במערכת הביטחון מעריכים שחמאס ניצב בפני דילמה: לאפשר את המשך תהליך ההסדרה מבלי לפגוע בו, ומנגד להגיב באופן שיראה כי הארגון אינו נרתע ושומר על מדיניות התגובה מול ישראל כפי שנהג במקרים האחרונים. חמאס אף מנסה לחזק את הקשרים עם הארגונים האחרים ברצועה – הג'יהאד האיסלאמי וארגונים נוספים, כדי להשיב השליטה על הנעשה ברצועה ולגייס אותם לטובת ההסדר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ