ג'קי חורי
הארץ

ישראל וחמאס צפויים לחתום על הסכם הפסקת אש עד סוף החודש - כך אמר אמש (שלישי) מקור בארגון לסוכנות הידיעות הטורקית הממלכתית אנדולו. בשלב הראשון, כחלק מתקופת ניסיון בת שבועיים, ישראל תסיר הגבלות משמעותיות על הכנסת סחורות לרצועת עזה ומעביר רפיח ייפתח באופן קבוע.

חבר הלשכה המדינית של החמאס חליל אלחיה אמר היום כי השיחות נמצאות בשלב מתקדם. עם זאת, הוא טען כי לא עלתה דרישה להפסיק את ההפגנות, אלא להחזיר את השקט לגבול הרצועה. "אנו מקווים לקטוף פירות טובים", אמר לערוץ אל-ג'זירה. לדבריו חמאס משתף פעולה עם המאמצים לסיום המצוקה ההומניטרית. אל-חיה הוסיף כי הארגון דורש להסיר את המצור על הרצועה ולבטל הסנקציות שהטיל עליה הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס.

עוד דווח כי לפי ההסכמות בתיווך מצרים והאו"ם, ובמעורבות טורקיה וקטאר, יוקמו נמל ימי ושדה תעופה בסיני עבור תושבי הרצועה. המקור אמר כי הפסקת האש צפויה להימשך חמש שנים לפחות ולכלול את שחרורם של אברה מנגיסטו והישאם א-סייד המוחזקים ברצועה, ואת גופות החיילים הדר גולדין ואורון שאול. באחרונה אמר גורם מדיני כי כל הסדר רחב מול חמאס לא יתקיים ללא השבת הנעדרים.

אתמול אמר ראש הלשכה המדינית של חמאס, איסמעיל הנייה, כי הארגון קיבל החלטות ביחס ל"הסרת המצור על רצועת עזה" והפיוס הפנים פלסטיני. הנייה הוסיף כי משלחת חמאס תצא בימים הקרובים לקהיר כדי לדון בכך בנושאים אלה עם בכירי המודיעין המצרי.

בתחילת השבוע אמרו ל"הארץ" גורמים בממשלה ברמאללה כי ישראל ומצרים מקדמות מתווה לשיפור המצב ההומניטרי בעזה ללא מעורבות הרשות הפלסטינית. הבכיר הפלסטיני ציין כי לפי המתווה המקודם בירושלים ובקהיר, האו"ם יהיה אחראי על קידום הפרויקטים, בעוד המצרים יהיו שותפים למעקב ופיקוח אחר יישומם. 

מערכת הביטחון ממליצה לאפשר הקלות כלכליות על רצועת עזה במסגרת ההסדרה עם חמאס, עוד לפני התקדמות בסוגיית האזרחים השבויים וגופות החללים - בניגוד לעמדת בכירים בדרג המדיני. לדברי בכירים בצה"ל, ניתן לקדם פרויקטים הומניטריים ברצועת עזה שידחו עימות צבאי אפשרי לפחות עד סוף שנת 2019, לאחר השלמת המכשול התת קרקעי בגבול הרצועה. בכירים ביטחוניים אמרו באחרונה, בפורומים שונים, כי על ישראל "לעשות הכל" כדי לא להיות הצד שיגרום לקריסת ההסדר. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ