עשרות חיילים דתיים מחטיבת הצנחנים הפנו את גבם למדריכת צניחה בזמן הדרכה

החיילים הם בני ישיבות בשלב הכשרתם המקצועית. צה"ל מסר כי "חניך שינהג בחוסר כבוד כלפי מדריכות לא ימשיך". בהמשך ציין כי המדריך אישר לחיילים להוריד את הראש בזמן דברי המדריכה

יניב קובוביץ
יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יניב קובוביץ
יניב קובוביץ

עשרות חיילים דתיים הפנו את גבם למדריכת צניחה בזמן תדרוך וסירבו להקשיב לה. מדובר בחיילים מחטיבת הצנחנים בשלב הכשרתם המקצועית, המהווים חלק מגיוס בני ישיבות של החטיבה. הסיפור פורסם בפוסטים של בני משפחת המדריכה ברשתות החברתיות. מצה"ל נמסר כי התקיימה שיחה עם החניכים, ובה הובהר להם שלא תיערך הפרדה בין מדריכים ומדריכות בזמן הכשרתם.

הסיפור נחשף בציוץ של אשת התקשורת שירה מרגלית, אמה של המדריכה. "אתמול נרדמתי בקושי", כתבה, "אחרי יום קשה שבו נאלצתי לשמוע את בתי נועה החיילת שהיא מדריכת צניחה, מספרת לי שבזמן שהדגימה ל-70 צנחנים תרגיל, 50 מהם הפנו אליה את הגב ונעמדו בשלשות כי היא אשה! וזו לא קבוצה של חרדים, זאת המציאות העגומה". המדריכה היא בתו של האלוף אהרון חליוה, ראש אגף המבצעים בצה"ל.

בצה"ל לא הכירו את המקרה. בעקבות פרסום הציוץ, ערכו בדיקה שלאחריה מסר דובר צה"ל כי "במהלך אימון קורס הצניחה של חטיבת הצנחנים הדגימה מדריכה תרגיל לחניכים של מחלקה המורכבת מבני ישיבות". עוד נמסר בהודעה: "כ-30 חניכים שלא רצו לצפות בהדגמה שבוצעה על ידי חיילת, סובבו את ראשם. בעקבות האירוע התקיימה שיחה עם החניכים ובה הבהיר להם מפקדם כי על פי פקודות צה"ל לא תהיה הפרדה בין מדריכים למדריכות בשום שלב בהכשרת הצניחה, וחניך שינהג בחוסר כבוד כלפי מדריכות לא ימשיך בהכשרה. צה"ל הוא צבא עם ממלכתי ואחדות שורות הצבא מודגשת בכל סוגי הפעילויות ללא הבדל דת, גזע ומין".

בשלב מאוחר יותר פרסם דובר צה"ל הודעה נוספת, שבה הבהיר כי המדריך של החיילים אישר להם להוריד את הראש במהלך דברי המדריכה. "מדובר בטעות של המדריך בשיקול הדעת שאינה עולה בקנה אחד עם הפקודות והנהלים. הנושא הובהר לחיילים ולאיש המילואים. מהלך הקורס המשיך ומתנהל כסדרו", נמסר מצה"ל. בבדיקה שערך הצבא לאחר המקרה אמר המדריך כי הופתע ממספר החיילים שהסתובבו, וכי לא שיער ש-30 חיילים יעשו זאת.

משדולת הנשים נמסר בעקבות התקרית: "בזמן שצה"ל מודיע על מינוי אשה ראשונה כמפקדת טייסת טיסה, מתקיימת מציאות מקבילה בה חיילים יכולים להשפיל חיילת רק בגלל שהיא אשה, ותגובת דובר צה"ל היא שהתקיימה שיחת הבהרה לאחר האירוע. נציגות שדולת הנשים ייפגשו מחר עם ראש אכ״א, יציגו לו את עשרות העדויות של חיילות על פגיעה בהן ויבהירו שצה״ל חייב לשמור על כבודן של החיילות. הדרך היחידה לכך עוברת בהכשרות ממוסדות ובהענשה חמורה של מי שחורג מפקודות הצבא".

מאיגוד ישיבות ההסדר נמסר בתגובה: "לצערנו מדובר ב'פייק ניוז' שהוצנח לכותרות. בדיקה שערך האיגוד מצאה כי בניגוד לפרסומים, מפקדי החיילים בשטח הם אלה שהעמידו את החיילים בשלשות עם הגב למדריכה, וכך פעלו כלל בני הישיבות בהתאם להנחייתם המפורשת של המפקדים. אנו רואים בחומרה רבה את השימוש הנלוז בהוצאת שם רע על החיילים שומרי המצוות בצה"ל בכלל ונגד מסלול בני ישיבות ההסדר בפרט".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ