לאחר פציעות החיילים במגלן, מבקר המדינה יבדוק את תאונות האימונים בצה"ל

הדו"ח צפוי לעסוק באופן שבו מתייחסים בצבא לנשק ולתקלות באימונים, בדגש על התרבות ביחידות המובחרות, שמפניה הזהירו דו"חות קודמים של המבקר ושל נציב תלונות חיילים

יניב קובוביץ
יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תאונת אימונים ברמת הגולן, ב-2017
תאונת אימונים ברמת הגולן, ב-2017צילום: גיל אליהו

מבקר המדינה יבדוק את תאונות האימונים בצה"ל ואת ההקפדה על בטיחות בצבא, בדגש על היחידות המובחרות. החלטת המבקר התקבלה לאור כמה מקרים שאירעו לאחרונה שבהם מתו ונפצעו חיילים במהלך אימונים, בהם שתי תאונות שהתרחשו בשבועיים האחרונים ביחידת מגלן.

בין היתר, המבקר צפוי לבחון את האופן שבו מתייחסים בצבא לאימונים, לנשק ולתקלות בהם. את הבדיקה יקיים ראש החטיבה הביטחונית במשרד מבקר המדינה, תת-אלוף במילואים יוסי ביינהורן. טרם נקבע מתי הוא יתחיל את עבודתו.

בשנים האחרונות הזהירו דו"חות מבקר המדינה ונציב קבילות חיילים מפני התרבות הלקויה ביחידות המובחרות, שעלולה לגרום לתאונות. חרף זאת, הצבא פעל בנושא רק לאחר התרחשות התאונות. כך למשל, במארס האחרון נהרג לוחם דובדבן, סמ"ר שחר סטרוג, לאחר שחברו לצוות שיחק בנשק והרג אותו בשוגג. בתחקיר שערך הצבא לאחר מותו של סטרוג נקבע כי "קיימת תרבות לקויה של שימוש בלתי חוקי בנשק ביחידה". בשנה שקדמה לתקרית זו אירעו שלושה מקרים נוספים של פליטת כדור שלא פורסמו ולא טופלו באופן שבו טופל מותו של סטרוג, שכלל את ביטול קידומו של מפקד היחידה.

המבקר נדרש לנושא הבטיחות באימונים גם בדו"חות שפרסם בשנתיים האחרונות. המבקר קבע בהם כי חלק מהתאונות היו יכולות להימנע אם צה"ל היה פועל אחרת. בין היתר, המבקר מצא כי הצבא לא מעביר את ממצאי התחקירים לאחר התאונות לכל היחידות, וכי קצינים מבצעים תחקירי בטיחות על אף שלא הוכשרו לכך. כעת המבקר רוצה להעמיק בנושא מעבר לפרסומים ב-2016 וב-2017, ולבדוק אם הצבא יישם את מסקנותיו.

יחידת מגלן הוזכרה פעמים רבות בבדיקות שערכו נציב הקבילות והמבקר. הנציב, אלוף יצחק בריק, מתח ביקורת ב-2014 על מגלן לאחר שלוחם ביחידה הפך עקר משום שתלונתו על כאב באשכים בזמן אימון לא טופלה, ומפקדו סירב לפנותו לטיפול רפואי.

חיילי צה"ל באימון, ב-2016צילום: אילן אסייג

בנוסף, בשנים האחרונות התרחשו כמה מקרים שהעידו על היחס הבעייתי במגלן לבטיחות ולתאונות. ב-2003 נהרגו יהודה בן-יוסף וסגן-משנה יואב דורון, ששמרו כמאבטחים אזרחיים על מאחז בדרום הר חברון. חיילי מגלן סברו בטעות כי השניים הם פלסטינים חמושים וירו בהם למוות. התחקיר חשף ליקויים קשים בחטיבה המרחבית יהודה, אבל מצא גם כי חיילי מגלן ירו לעבר המאבטחים כמות גדולה מאוד של תחמושת - כאלף קליעים ו-17 פצצות - כמות גדולה בהרבה מהנדרש מבחינה מקצועית.

ב-2007 סירבו עשרות לוחמי מגלן לסיים אימון בדרום, לאחר שטענו כי לא אכלו במשך שלושה ימים וכי סבלו מיחס משפיל ומזלזל. דברים אלו מצטרפים לתחקיר של העיתונאי חיים ריבלין, שפרסם לפני כשנה תחקיר על התעללות בחיילים במגלן. אחד החיילים ששוחח עם ריבלין תיאר מסכת ארוכה של השפלות ואלימות קשה.

"לפני בוחן מסלול אמרתי למפקד שלי שאני לא מרגיש טוב", סיפר החייל לריבלין, "הוא אמר לי 'תפסיק להתבכיין'. הוא התחיל לצרוח עלי, 'תפסיק להיות ילדה', אתה לא מתאים ליחידה'". בנוסף, החייל, שהוכר כנכה בעקבות שירותו במגלן, סיפר כי סבל מאלימות של המפקדים. בצה"ל טענו בתגובה לתחקיר כי הטיפול הרפואי שקיבל החייל היה תקין, ואמרו כי "אין להשליך מהמקרה על הכלל ועל הנעשה ביחידה".

חרף תגובה זו של צה"ל, נראה כי התקריות האחרונות מעידות כי ייתכן שניתן להשליך מהן על הנעשה בה. יחידות מגלן ודובדבן נחשבות לאיכותיות, והחיילים שמתגייסים אליהן מתמודדים עם אימונים קשים מאוד. התרבות ביחידות אלו מובילה לעתים את המפקדים למתוח את הגבולות מעבר לנדרש, ובכך לסכן את החיילים.

בעקבות התאונות במגלן, הרמטכ"ל גדי איזנקוט החליט לעצור את האימונים בעוצבת הקומנדו, לבדוק את כל תיקי התרגילים ולהשלים את התחקירים. בנוסף, הצבא הקים צוות בראשות תת-אלוף איתי וירוב, שיבחן את ההתנהלות מבחינה פיקודית במגלן ובכל היחידות המיוחדות.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ