הממשלה היוצאת בקולומביה הכירה בפלסטין כמדינה ריבונית

סוכנות הידיעות הפלסטינית ופא הודיעה כי נשיא קולומביה היוצא מסר מכתב רשמי לידי שר החוץ הפלסטיני. נתניהו הודיע בשבוע שעבר על ביטול נסיעתו לבוגוטה, ובמקומו נסע השר הנגבי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נשיא קולומביה, איוון דוקה, בבוגוטה, שלשום
נשיא קולומביה, איוון דוקה, בבוגוטה, שלשוםצילום: HANDOUT/רויטרס

קולומביה הכירה בפלסטין כמדינה ריבונית, כך הודיעה הלילה (חמישי) השגרירות הפלסטינית בבוגוטה. "שגרירות פלסטין שמחה להודיע כי הרפובליקה הקולומביאנית החליטה להכיר בפלסטין כמדינה חופשית, עצמאית וריבונית", נמסר בהודעה. ההודעה על ההכרה בפלסטין פורסמה במקביל לשיגור מטחי רקטות מרצועת עזה לעבר ישראל ולתקיפות צה"ל על יעדי חמאס ברצועה.

על פי דיווח בסוכנות הידיעות הפלסטינית ופא, נשיא קולומביה היוצא, חואן מנואל סנטוס ושרת החוץ של קולומביה מסרו מכתב רשמי לשר החוץ הפלסטיני ריאד אל-מלכי. "נשיא הרפובליקה הקולומביאנית החליט להכיר במדינה הפלסטינית", נכתב בו על פי ופא. ההחלטה להכיר במדינה הפלסטינית התקבלה כמה ימים לפני סיום כהונתו של סנטוס כנשיא, ואושרה על ידי הנשיא הנכנס, איוון דוקה.

העובדה שההחלטה התקבלה בימיו האחרונים של הממשל הנוכחי מפחיתה ממשמעותו של המהלך הדיפלומטי, במיוחד לאור העובדה שמחליפו של סנטוס, דוקה, עשוי להתגלות כבעל ברית של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ. ברשות הפלסטינית חוששים כי אם הממשל החדש בראשות דוקה יהפוך בעתיד את ההחלטה, הדבר ישפיע גם על מדינות נוספות באמריקה הלטינית ובמרכז אירופה שכבר הכירו בפלסטין כמדינה ריבונית. 

ראש הממשלה בנימין נתניהו הודיע בשבוע שעבר על ביטול נסיעתו לקולומביה, שתוכננה להתקיים השבוע. נתניהו נימק את הישארותו בארץ ב"מצב בדרום". גורמים בסביבת נתניהו אמרו כי ההחלטה התקבלה מחשש כי אם המגעים לרגיעה מול חמאס לא יבשילו ותחול הסלמה, נתניהו יהיה מרוחק ממוקד קבלת ההחלטות. במקומו, נסע השר לשיתוף פעולה אזורי צחי הנגבי.

מהשגרירות הישראלית בקולומביה נמסר: "השגרירות מאוד מופתעת ומאוכזבת מההחלטה שקיבלה הממשלה להכיר בפלסטין כמדינה ריבונית, כמו גם מהדרך בה התקבלה ההחלטה. עלינו לחכות לממשלה ידידותית כדי שתודיע (לשגרירות הפלסטינית) על שינוי במדיניות כה מכרעת עבור בעלת ברית (של קולומביה). זה היה כמו סטירה לבעלת ברית נאמנה (ישראל), שמנוגדת למערכת היחסים בין שתי המדינות ומנהיגיהן. על בסיס ההודעה, שמסר קרלוס הולמס טרוחיו, אנו מבקשים מממשלת קולומביה לחזור בה מהחלטתה שהתקבלה על ידי ממשל שנמצא בימיו האחרונים".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ