ההסלמה בדרום |

מה קרה ביממה האחרונה ואיך (שוב) הגענו אל סף מערכה נוספת בעזה?

חילופי האש בין ישראל לחמאס מהווים חוליה נוספת בשרשרת האירועים של החודשים האחרונים, תחת צִלם של הניסיונות החוזרים להגיע להסדרה. כעת, שוב ניצבת ישראל מול שני תרחישים: הפסקת אש או כניסה למערכה צבאית

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
תקיפה של ישראל ברצועת עזה, הלילה
הארץ

30 במארס - כ-30 אלף פלסטינים יוצאים ל"צעדת השיבה" ליד גדר הגבול ברצועת עזה, מה שעתיד להיות יריית הפתיחה להפגנות שיגיעו לשיאן ביום הנכבה. לפי משרד הבריאות הפלסטיני, 15 מפגינים נהרגו ו-758 נפצעו מאש חיה. הנרטיב החוזר בפרסומים הפלסטיניים לגבי ההפגנות, עסק בשיבת הפליטים.

6 באפריל - שבוע לאחר ההפגנה הראשונה, תשעה פלסטינים נהרגו וכ-300 נפצעו מאש חיה בעימותים בגבול רצועת עזה.

15 באפריל - שיגורי עפיפוני התבערה הראשונים של חמאס. 

15 במאי – עשרות הרוגים בהפגנת יום הנכבה של הפלסטינים סמוך לגדר, שהתקיימה בהשתתפות עשרות אלפי בני אדם ובצל העברת שגרירות ארצות הברית לירושלים. התנהלות צה"ל הובילה לביקורת בינלאומית חריפה נגד ישראל ולמשבר דיפלומטי עם טורקיה בעקבות התבטאויותיו של הנשיא רג'פ טייפ ארדואן.

9 ביוני - צה"ל מתחיל להגיב בירי על חוליות המשגרות עפיפוני תבערה.

9 ביולי - לאחר כחודש של שריפות בדרום, ראש הממשלה בנימין נתניהו מודיע על הכבדה על מעברי הסחורות לרצועה.

20 ביולי - סמ"ר אביב לוי, בן 20 מפתח תקוה, נהרג מירי צלפים בגבול הרצועה. הוא נפגע מירי צלף של חמאס בעת שהיה בפעילות מבצעית סמוך לגדר, כשהוא לובש אפוד קרמי.

21 ביולי - בעקבות מותו של החייל, צה"ל תקף ברצועת עזה והחלו חילופי ירי נגד חמאס למשך היממה הבאה. שלוש רקטות שוגרו לעבר ישראל, וחיל האוויר תקף כ-60 יעדי חמאס. בסיום האירוע הכריז דובר הארגון על הפסקת אש שהוסכמה עם ישראל ובצה"ל הודיעו על חזרה לשגרה ביישובי עוטף עזה.

23 ביולי - שבועיים לאחר ההכבדה על המעברים, שכללה גם הפסקה של העברת דלק וסולר לרצועה, הופסקה פעילותה של תחנת הכוח המקומית היחידה ברצועת עזה. כתוצאה מהשינוי, במשך 18 שעות ביממה אין אספקת חשמל לתושבי הרצועה, במקום 16 עד אז. רשות האנרגיה בעזה לא הודיעה מה הסיבה להפסקת העבודה בתחנה, אך מקור ברשות אמר ל"הארץ" שהסיבה להשבתתה היא מחסור בסולר.

25 ביולי - קצין צה"ל נפצע באורח בינוני מירי צלף סמוך לגדר הגבול. התקרית החלה כשחיילים התקרבו לגדר כדי לפזר ילדים שהתקבצו לידה בצד העזתי, וצלף פלסטיני פתח בירי לעברם. בתגובה, תקף צה"ל שבע עמדות חמאס בירי טנקים. משרד הבריאות הפלסטיני דיווח על שלושה הרוגים ופצוע קשה.

26 ביולי - חמאס שיגר לפחות תשע רקטות לעבר ישראל בעקבות התקיפה ברצועה.

2 באוגוסט - נתניהו ביטל את נסיעתו לקולומביה בגלל "המצב בדרום", לדבריו.

5 באוגוסט - גורם מדיני התייחס למגעים להסדר הרגיעה המתקיימים בין ישראל לחמאס בתיווך מצרים והאו"ם. לדבריו, ההסדר לא יתקיים ללא השבת האזרחים הישראלים אברה מנגיסטו והישאם א-סיידה השבויים ברצועת עזה וגופות החללים אורון שאול והדר גולדין.

6 באוגוסט - ישראל ומצרים מקדמות מתווה לשיפור המצב ההומניטרי בעזה ללא מעורבות הרשות הפלסטינית, לפי גורמים בממשלה ברמאללה ל"הארץ".

6 באוגוסט - כחודש לאחר שנתניהו הודיע על ההכבדה על המעברים ובניגוד לעמדת הדרג המדיני, מערכת הביטחון ממליצה לאפשר הקלות כלכליות על רצועת עזה במסגרת ההסדרה עם חמאס, עוד לפני התקדמות בסוגיית האזרחים השבויים וגופות החללים.

7 באוגוסט - שני פעילי חמאס נהרגו בתקיפת צה"ל בעקבות ירי מהרצועה. בצה"ל חשבו בטעות כי מדובר היה בפיגוע ירי מתוכנן נגד החיילים, אולם לאחר מכן העריכו כי מקור התקרית באי-הבנה, וכי הירי היה חלק מטקס של הזרוע הצבאית של הארגון.

8 באוגוסט - דיווחים בטורקיה מפי מקורות בחמאס, ולפיהם הארגון צפוי לחתום עם ישראל על הסכם הפסקת אש בסוף החודש.

8 באוגוסט - בתגובה להרג של שניים מאנשיו, חמאס פותח בירי כבד לעבר ישראל. יותר מ-180 שיגורים זוהו במשך היממה, וצה"ל תקף כ-150 מטרות ברצועה. משרד הבריאות בעזה דיווח על שלושה הרוגים, בהם אשה ופעוטה בת שנה וחצי. 26 ישראלים נפגעו בדרגות שונות, מהם אישה במצב בינוני עד קשה בעקבות פגיעת רקטה במועצה האזורית אשכול.

9 באוגוסט - שבוע לאחר שנתניהו הודיע על ביטול הנסיעה שלו לקולומביה בגלל ההסלמה בדרום,הודיעה המדינה על הכרה בפלסטין כמדינה ריבונית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ