ראש אכ"א: ייתכן שהיה צורך בתגובה תקיפה יותר להפניית הגב למדריכת הצניחה

אלוף מוטי אלמוז אמר בפגישה לשדולת הנשים כי "הדרת נשים בצה"ל היא בעיה פיקודית חמורה" והוסיף כי הצבא יטפל בה באופן מערכתי

יניב קובוביץ
יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלוף אלמוז בבקו"ם, ב-2017
אלוף אלמוז בבקו"ם, ב-2017צילום: תומר אפלבאום

ראש אגף כוח האדם בצה"ל, אלוף מוטי אלמוז, התייחס היום (חמישי) לתקרית שבה 30 חיילים דתיים מחטיבת הצנחנים הפנו את גבם למדריכת צניחה בזמן הדרכה, ואמר כי "ייתכן שהיה צורך בתגובה תקיפה יותר מצד צה"ל".

אלמוז הוסיף בפגישה עם שדולת הנשים כי "מקרי הדרת נשים בצה"ל ופגיעה בנשים בצה"ל היא בעיה פיקודית חמורה, צה"ל יטפל בה באופן מערכתי". בפגישה השתתפה גם יועצת הרמטכ"ל לענייני מגדר, תת-אלוף שרון ניר. המדריכה שהפנו לה את הגב עם אביה, אלוף אהרון חליוה:

מנכ"לית שדולת הנשים בישראל, מיכל גרא מרגליות, אמרה בתום הפגישה, שנמשכה כשעתיים: "אנחנו יודעות שצמרת הצבא מחויבת לשוויון לנשים בצה"ל. ועדיין, אי אפשר להסתפק בטיפול פרטני. יש צורך בטיפול מערכתי להטמעת הפקודה, בהענשה מחמירה של מי שחורגים ממנה ובמערך דיווח צה״לי לטיפול במקרים בשטח".

אתמול פורסם כי צה"ל לא ידע על המקרה שבו החיילים הפנו את גבם למדריכה, והכיר אותו רק לאחר שאמה של המדריכה, אשת התקשורת שירה מרגלית, כתבה עליו בטוויטר. לאחר מכן אישר דובר צה"ל שהתקרית התרחשה, והדגיש: "בעקבות האירוע התקיימה שיחה עם החניכים ובה הבהיר להם מפקדם כי על פי פקודות צה"ל לא תהיה הפרדה בין מדריכים למדריכות בשום שלב בהכשרת הצניחה, וחניך שינהג בחוסר כבוד כלפי מדריכות לא ימשיך בהכשרה".

בשלב מאוחר יותר פרסם דובר צה"ל הודעה נוספת, שבה הבהיר כי המדריך של החיילים אישר להם להוריד את הראש במהלך דברי המדריכה. "מדובר בטעות של המדריך בשיקול הדעת שאינה עולה בקנה אחד עם הפקודות והנהלים. הנושא הובהר לחיילים ולאיש המילואים. מהלך הקורס המשיך ומתנהל כסדרו", נמסר מצה"ל. בבדיקה שערך הצבא לאחר המקרה אמר המדריך כי הופתע ממספר החיילים שהסתובבו, וכי לא שיער ש-30 חיילים יעשו זאת.

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ