דיווח: מל"ט צה"ל הרג את ארבעת הילדים בחוף בצוק איתן בשל כשל מודיעיני

על פי דו"ח המשטרה הצבאית שממצאיו פורסמו ב-Intercept, אחד הילדים נהרג מפגיעת טיל אחד. לאחר מכן ביקשו מפעילי המל"ט הבהרה, אך שיגרו טיל שני שהרג את האחרים לפני שקיבלו תשובה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הלווית ארבעת הילדים שנהרגו בהפצצה בחוף עזה, בצוק איתן

תקיפת צה"ל בה נהרגו ארבעה ילדים בחוף עזה במבצע צוק איתן נעשתה באמצעות מטוס ללא טייס (מל"ט) ונבעה מכשל מודיעיני, כך לפי דו"ח של המשטרה הצבאית החוקרת (מצ"ח) שפרטים ממנו צוטטו אמש (שבת) באתר The Intercept. לפי הדיווח, עדויות הקצינים בחקירה מאשרות כי מפעילי המל"ט זיהו בטעות את הילדים כלוחמי חמאס.

לפי התחקיר שערך צה"ל לאחר הריגת הילדים — אסמעיל בכר בן תשע, מוחמד בכר בן 11 ועאהד וזכריא בכר בני עשר — התברר כי התקיפה בקיץ 2014 נבעה ממידע מודיעיני לפיו מתחם המזח בעזה, בו שהו הילדים, נמצא בשימוש כוח הקומנדו הימי של חמאס. לפי ניתוח ממצאי החקירה, בצבא עקבו אחר המתחם כמה ימים לפני התקיפה, ויום קודם לכן אף הפציצו אותו בשל חשד שהכוח הימי של חמאס מאחסן בו כלי נשק. המתחם נהרס בתקיפה.

הריסות מתקיפת המתחם בעזה בצוק איתן בה הרגו הילדים צילום: AP

ביום התקרית זיהה כלי טיס כמה דמויות שנכנסו בריצה למתחם, ובצבא העריכו כי מדובר בפעילי חמאס. לפי הדיווח ב– The Intercept, בסביבות השעה 15:30 ולאור יום תיעד מל"ט מעקב מסוג הרמס 450 שמונה דמויות מתקדמות מרצועת החוף למתחם ברציף. באתר דווח כי מל"ט אחר שהגיע למקום שיגר טיל שהרג את אחד הילדים ופצע אחרים, וחלקם החלו להימלט לאורך החוף. מעיון בחומרי החקירה של מצ"ח, שנערכו לפני העברתם לאתר, מתברר כי בשלב זה ביקשו מפעילי המל"ט הבהרה באשר לגבולות המדויקים של מתחם חמאס, מכיוון שהילדים התקרבו לרצועת חוף שנראו עליה שמשיות ואוהלים של אזרחים. בקשתם של המפעילים להבהרה לא נענתה, ובכל זאת, כעבור כחצי דקה הם שיגרו טיל נוסף שהרג שלושה ילדים נוספים. 

על פי הדיווח, קצין מחיל הים העיד בחקירתו כי הטיל נורה כשהילדים היו בתוך המתחם ופגע בהם מחוצה לו. קצין אחר המעורב בתקיפות העיד כי שאל קצין מודיעין לפני הוצאתן לפועל אם רק אנשי חמאס יכולים להיכנס למתחם. קצינת מודיעין בכירה בחיל הים, המזוהה כאלוף־משנה נ', העידה כי באותו יום לא הוצבו שומרים בכניסה למתחם. אחד הקצינים העיד כי אף שהמתחם היה מוקף בגדר לפני תחילת הלחימה, ייתכן שהיא הושמדה בתקיפה צה"ל ביום שלפני הרג הילדים. מנגד, חייל אחר אמר לחוקרים כי לדברי "עשרות" דייגים עזתים, המקומיים ידעו כי המזח היה מתחם של חמאס.

אחד מקציני חיל הים שהיה מעורב בתקיפות אמר כי בתחילה הן הסתמנו כ"הצלחה גדולה" מתוך אמונה שארבעת ההרוגים הם לוחמי חמאס. אולם בתוך דקות עיתונאים שהיו בקרבת מקום וראו את התקיפות דיווחו כי ההרוגים הם ילדים. קצין חיל האוויר שתיאם את התקיפות אמר כי הן נותרו חקוקות בזיכרונו וכי המידע המודיעיני שהתקבל היה שונה לחלוטין מהעובדות בשטח.

לפי הדיווח, בדו"ח מצ"ח נכתב כי כל המעורבים העידו שלא יכלו לזהות את הדמויות המצולמות כילדים. גם בהודעת הפרקליטות שפורסמה לאחר סגירת תיק החקירה בנושא, ב–2015, נכתב כי "בשום שלב של האירוע לא זוהו הדמויות כילדים". עוד נכתב אז כי "הוחלט לתקוף את הדמויות שזוהו במתחם, לאחר שהתקבלו כלל האישורים הנדרשים לתקיפה ונערך וידוא שאין באזור אזרחים".

אחד הילדים שנפצעו בתקיפה בחוף עזה, בצוק איתןצילום: AFP

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ