העיתונאי היהודי פיטר ביינרט עוכב בנתב"ג; נתניהו: "טעות מינהלית"

ביינרט סיפר כי הופרד מבני משפחתו בבואו לישראל ותושאל במשך שעה. לדבריו, הוא נשאל אם הוא קשור לארגונים "המסכנים את הדמוקרטיה בישראל" ועל השתתפותו בהפגנה בחברון בעבר. שב"כ: העיכוב - בשל טעות בשיקול דעת

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פיטר ביינארט, שעוכב בנתב"ג, בוועידת השלום של "הארץ" ב-2015

העיתונאי היהודי-אמריקאי פיטר ביינרט עוכב אתמול (ראשון) בנתב"ג למשך שעה, ונשאל על עמדותיו הפוליטיות ועל קשריו עם ארגוני שמאל בישראל. ביינרט, שתיאר את התשאול במאמר שפרסם בעיתון היהודי-אמריקאי "פורוורד", מפרסם מאמרים במגזין "אטלנטיק" מופיע כפרשן פוליטי ברשת CNN. בעבר הביע תמיכה בחרם על מוצרים מהתנחלויות.

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס לעיכובו של ביינרט ואמר כי מדובר ב"טעות מינהלית". לדברי נתניהו, כך נמסר לו משירותי הביטחון כשביקש לברר מדוע עוכב העיתונאי. "ישראל היא חברה פתוחה שמקבלת בברכה את כולם - מבקרים ותומכים כאחד. ישראל היא המדינה היחידה במזרח התיכון שבה אנשים מבטאים את דעותיהם באופן חופשי".

משב"כ נמסר בתגובה: "שירות הביטחון הכללי פועל אך ורק בהתאם לייעודו על פי חוק ולמען ביטחון המדינה. עיכובו בנתב"ג של מר ביינרט בוצע בשל טעות בשיקול הדעת של הגורם המקצועי בשטח. אנו מצרים על עוגמת הנפש שנגרמה למר ביינרט. ראש שירות הביטחון הכללי הנחה לתחקר את המקרה".

ביינרט, שכתב בעבר גם ב"הארץ", סיפר כי הוא ומשפחתו הגיעו לישראל ביום ראשון כדי להשתתף בחגיגות בת המצווה של אחייניתו. הוא ביקר בישראל פעמים רבות בעבר ולא נתקל בקשיים בכניסה אליה. הפעם, כאשר הגיע לעמדת ביקורת הגבולות, התבקש לסור הצדה ונלקח לחדר צדדי שבו עבר תשאול בידי איש ביטחון בלתי מזוהה. לדבריו, התשאול נמשך כשעה והתמקד בסוגיות פוליטיות.

לדברי ביינרט הוא נשאל על קשריו לארגוני שמאל שונים בישראל, כמו גם על השתתפותו בעבר בהפגנה שנערכה בחברון. הוא הבהיר, לדבריו, כי מטרת ביקורו הנוכחי אינה פוליטית, אלא משפחתית. איש הביטחון לא הציג סיבה כלשהי לכך שהוא עוכב לתשאול, ולטענת ביינרט, "לא היה קו חקירה ברור. הסטנדרט שלו היה אם אני מתכנן לעשות בעיות - כאשר ההגדרה של 'בעיות' היא כל דבר שהוא והממונים עליו רוצים להגדיר כך".

לפי ביינרט, איש הביטחון שאל אם הוא קשור לארגונים ש"מסכנים את הדמוקרטיה בישראל" ואם הוא תומך בארגונים אלימים או בארגונים המעודדים אנרכיה. העיתונאי השיב בשלילה לשתי השאלות. ביינרט אמר כי תמיכתו בחרם על מוצרים מהתנחלויות  כלל לא עלתה לדיון בשיחה.

ביינרט סיפר כי התשאול הסתיים לאחר שהשיב בשלילה לשאלת איש הביטחון אם הוא מתכוון להשתתף בהפגנות כלשהן בזמן שהותו בישראל. הוא התקשר לעורכת הדין גבי לסקי, וכמה דקות לאחר מכן שוחרר והורשה להיכנס לישראל עם בני משפחתו. 

ביינרט הגדיר את השיחה כ"מדכאת", אך ציין כי לא פחד מפני שידע שכעיתונאי מוכר יוכל להפעיל את קשריו אם יסתבך. במאמר הוא קשר את עיכובו להתפתחויות אחרות שאירעו בישראל באחרונה, כמו אישור חוק הלאום והמתקפה של ראש הממשלה בנימין נתניהו על הקרן החדשה לישראל.

התשאול של ביינרט מצטרף לכמה מקרים בחודשים האחרונים שבהם עוכבו יהודים ואזרחים ישראלים לתשאולים בבואם לישראל. במאי עוכבה הישראלית טניה רובינשטיין, ששבה מכנס בשוודיה; ביוני עוכבה יהודית אילני, אף היא ישראלית, לאחר שסיקרה הכנות למשט לרצועת עזה מטעם אתר הטלוויזיה החברתית; בחודש שעבר עוכב מאייר קופלו, יהודי-אמריקאי שתרם מאות מיליוני דולרים לבתי חולים ובתי ספר בישראל, כיוון שבמזוודה שלו נמצאה חוברת הסברה פלסטינית; בסוף החודש עוכב הישראלי מוריאל זכר רוטמן; ובשבוע שעבר עוכבו במסוף טאבה שתי פעילות שמאל יהודיות מארה"ב, אביגיל קירשבאום וסימון צימרמן, שסיפרו כי נשאלו לדעתן על נתניהו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ