רון לאודר במאמר נגד חוק הלאום: ממשלת ישראל נוקטת פעולות הרסניות

נשיא הקונגרס היהודי העולמי הזהיר ב"ניו יורק טיימס" כי אישור החוק ותהליכים נוספים בישראל מסכנים את יחסיה עם יהדות ארה"ב. "בתור אח אוהב, אני מבקש מהממשלה להקשיב לקולות הזעם מן העולם היהודי", כתב

אמיר תיבון
אמיר תיבון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לאודר בהלווייתו של שמעון פרס, ספטמבר 2016
אמיר תיבון
אמיר תיבון

המיליארדר היהודי-אמריקאי רון לאודר, שנחשב לתומך משמעותי של ישראל בקרב יהדות ארצות הברית, מזהיר במאמר שפרסם הבוקר (שלישי) כי אישור חוק הלאום ואירועים אחרים שהתרחשו בישראל בשבועות האחרונים, מסכנים את יחסיה עם יהדות ארצות הברית. לאודר כתב ב"ניו יורק טיימס" כי ממשלת ישראל נוקטת "פעולות הרסניות", וכי הוא חושש שבעתיד לא יהיה מי שיתמוך בה מול תנועת החרם נגדה בארצות הברית.

לאודר נחשב במשך שנים לאחד ממקורביו של ראש הממשלה בנימין נתניהו בקהילה היהודית בארצות הברית. נתניהו אף נעזר בו בשלב מסוים במשא ומתן החשאי עם סוריה בכהונתו השנייה. בשנים האחרונות יחסיהם התקררו, אולם לאודר נותר מעורב בפעילות למען ישראל בארצות הברית, בין השאר בתפקידו כנשיא הקונגרס היהודי העולמי, ארגון המאגד קהילות יהודיות בעשרות מדינות ברחבי העולם. הוא תרם מיליוני דולרים לגופים שונים בישראל לאורך השנים.

במאמר שפרסם הבוקר, לאודר מנה כמה גורמים שלדבריו מסכנים את המשך התמיכה בישראל בקרב יהדות התפוצות. בין היתר, הזכיר את חוק הלאום, את האפליה נגד קהילת הלהט"ב במסגרת חוק הפונדקאות ואת חקירת המשטרה נגד הרב הקונסרבטיבי דב חיון בחודש שעבר.

"האירועים האלה יוצרים רושם שהמימד הדמוקרטי של המדינה היהודית והדמוקרטית, נמצא בתקופת מבחן", כתב לאודר. "ישראל עשויה למצוא את עצמה מזוהה עם מערכת ערכים שבורה וחברים מפוקפקים. כתוצאה מכך, מנהיגי העתיד של המערב יהיו עוינים או אדישים כלפיה". הוא הוסיף כי לתומכיה של ישראל בעולם נהיה קשה יותר ויותר להגן על המדינה מול הדור הצעיר והליברלי יותר במערב, וכי לעתים הדבר אף הופך "כמעט בלתי אפשרי" בעקבות צעדים שהממשלה בישראל נוקטת.

בהקשר היהודי, ציין לאודר כי הדור הצעיר של יהדות ארצות הברית מחזיק באופן מובהק בתפיסת עולם ליברלית יותר, וכי הצעדים שאותם הוא מבקר בישראל עומדים בניגוד אליה. "אם המגמה הזו תימשך, יהודים צעירים עשויים להימנע מזיהוי עם מדינה שמפלה נגד יהודים לא אורתודוקסים, נגד מיעוטים דתיים ונגד הקהילה הגאה. הם עשויים לא להילחם בתנועת ה-BDS, לא לתמוך בישראל בוושינגטון ולא לתת לה את הסיוע האסטרטגי שהיא זקוקה לו", כתב.

"תמיד תמכתי בישראל ותמיד אתמוך בה. אבל בתור אח אוהב, אני מבקש מהממשלה בישראל להקשיב לקולות המחאה והזעם שנשמעים בישראל עצמה וברחבי העולם היהודי", הוסיף. "בתור נשיא הקונגרס היהודי העולמי, אני מפציר במנהיגי ישראל לחשוב מחדש על ההחלטות ההרסניות שלהם במהלך הקיץ האחרון".

זו הפעם השניה בחודשים האחרונים שלאודר מפרסם מאמר שבו הוא מבקר את מדיניות הממשלה הנוכחית בירושלים. לפני כמה חודשים הוא פרסם מאמר ב"ניו יורק טיימס" נגד הבנייה בהתנחלויות, והזהיר כי אם לא תוקם מדינה פלסטינית בגדה המערבית, ישראל תאבד את זהותה כמדינה יהודית ודמוקרטית, כמו גם את תמיכת יהדות ארצות הברית. לאודר נחשב לידידו של הנשיא דונלד טראמפ, שאותו הוא מכיר זה עשרות שנים. הוא נפגש בכמה הזדמנויות בשנה האחרונה עם יועציו של טרמאפ לנושא הישראלי-פלסטיני כדי לדון איתם בדרכים לקדם את תהליך השלום. לאחרונה הוא אף נפגש כדי לדון בנושא הזה עם נשיא מצרים עבד-אל פתאח א-סיסי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ