העיתונאי שעוכב בנתב"ג: לא מקבל את חצי-ההתנצלות של נתניהו

פיטר ביינרט, שתושאל במשך שעה על עמדותיו הפוליטיות ועל קשריו עם ארגוני שמאל בישראל, כתב כי על ראש הממשלה "להתנצל בפני הפלסטינים, שעומדים בפני גרוע מכך מדי יום"

נעה לנדאו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ביינרט בוועידת הארץ בניו יורק, ב-2015
ביינרט בוועידת הארץ בניו יורק, ב-2015צילום: Chandler West for IRL Production

העיתונאי היהודי-אמריקאי פיטר ביינרט, שעוכב אתמול (שני) בנתב"ג למשך שעה, כתב בחשבון הטוויטר שלו כי אינו מקבל את התנצלותו של נתניהו בנושא. ביינרט, שנשאל על עמדותיו הפוליטיות ועל קשריו עם ארגוני שמאל בישראל, צייץ: "בנימין נתניהו חצי התנצל על העיכוב שלי אתמול בנמל התעופה בן גוריון. אקבל את התנצלותו כשהוא יתנצל בפני כל הפלסטינים והפלסטינים-אמריקאים, אשר עומדים מדי יום בפני גרוע מכך".

לאחר עיכובו של ביינרט אתמול הוציא נתניהו הודעה חריגה, ובה כתב כי מדובר ב"טעות מינהלית". לדבריו, כך נמסר לו משירותי הביטחון כשביקש לברר מדוע עוכב העיתונאי. "ישראל היא חברה פתוחה שמקבלת בברכה את כולם - מבקרים ותומכים כאחד. ישראל היא המדינה היחידה במזרח התיכון שבה אנשים מבטאים את דעותיהם באופן חופשי", כתב נתניהו. משב"כ נמסר אתמול כי "עיכובו בנתב"ג של מר ביינרט בוצע בשל טעות בשיקול הדעת של הגורם המקצועי בשטח".

בעקבות המקרה פנו חברי הכנסת מוסי רז, מיכל רוזין ועיסאווי פריג' (מרצ) לראש השב"כ נדב ארגמן, ואמרו כי "שאלות על אופי הפעילות בארגוני השמאל ועל עמדותיהם הפוליטיות של הפעילים מעלות חשד כי מדובר בחקירה שמטרתה סיכול של פעילותם בארגוני זכויות אדם ומתוך מטרה להפחיד ולהרתיע". לפי חברי הכנסת, השב"כ הופך "לכלי שרת בידי ממשלת הימין המבקשת לסמן פעילי שמאל".

גם סגן השר במשרד ראש הממשלה, ח"כ מייקל אורן, מתח ביקורת על עיכובו של ביינרט ואמר: "לכל מדינה הזכות להגן על עצמה בפני איומים כמו ה-BDS אשר שואף להשמיד את ישראל, אך זה לא אומר שיש לממש את הזכות הזו ללא כל הבחנה ובאופן מזיק". לדבריו, "עיכובו של ביינרט הוא דוגמה כיצד לפעול בחוסר חכמה ולגרום לעצמנו נזק תדמיתי ואף אסטרטגי". אורן קרא לשקול מחדש באופן מיידי את המדיניות כלפי כניסתם ארצה של פעילים פוליטיים.

גם יו"ר הסוכנות היהודית, יצחק הרצוג, התייחס לסוגיה ואמר: "מזה זמן שאני צופה תקלות חמורות בתשאול בנתב״ג. לכן פניתי כבר בחודש מאי ליו״ר ועדת חוץ וביטחון, ח"כ אבי דיכטר, וביקשתי ממנו כמה פעמים לכנס דיון מיוחד לפיקוח פרלמנטרי בנושא". יעל פתיר, מנהלת ג'יי-סטריט ישראל, הוסיפה: "המדרון החלקלק הופך לתהום חשוכה ומסוכנת, כאשר כל אזרח זר שמעז לבקר את ממשלת נתניהו עלול למצוא את עצמו נחקר על דעותיו. אם ממשלת ישראל רוצה בקשר כלשהו עם רובה המכריע של יהדות ארצות הברית, כמו גם בשימורה של הדמוקרטיה הישראלית, החקירות הפוליטיות צריכות להיפסק לאלתר".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ