פרשנות

בתשאול אנשים כמו ביינרט, הממשלה הופכת את ישראל למדינה חשוכה

העיתונאי פיטר ביינרט מבקר באופן עקבי את ישראל ודעותיו חד צדדיות. אך אין זו סיבה לנהוג בו אחרת מבכל תייר אחר, והנוהג המגונה לעכב פעילי שמאל מחריג את ישראל מקבוצת המדינות הנאורות

דן מרגלית
דן מרגלית
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
פיטר ביינארט, שעוכב בנתב"ג, בוועידת השלום של "הארץ" ב-2015
פיטר ביינארט, שעוכב בנתב"ג, בוועידת השלום של "הארץ" ב-2015צילום: דודו בכר
דן מרגלית
דן מרגלית

העיתונאי האמריקאי-יהודי פיטר ביינרט מפרסם באופן סדרתי ביקורות עוינות על ישראל, ובמאמריו אין קורט של הבנה לצדקתה בכל עניין שהוא. בדורות קודמים ובארצות אחרות היו מכנים אותו "יהודי מה יפית". בין היתר, קרא ביינרט להחרים את ההתנחלויות. חרם הוא נשק רע, ולרוב השימוש בו נעשה בידי גורמים רעים. כל אחד יכול לעמוד על כך ולאמוד את הנזק שנגרם מחרם - החל מילד שחוזר מבית הספר ומספר שהתלמידים החרימו אותו, וכלה ברמה הלאומית. לרוב זהו גם נשק אווילי. ברוך שפינוזה נפל קורבן לחרם משפיל במאה ה-17 ואילו ראש הממשלה דוד בן גוריון ביקש להעתיק את קברו לארץ.

כל אלה אינן סיבות להתנכל לתייר יהודי או בן עם אחר בבואם לישראל או בצאתם. כאשר הממשלה מורה לשב"כ לעכב לתשאול את ביינרט ופעילים בעלי השקפת עולם דומה, היא מפרה כלל יהודי נאה של "היה שלום בצאתך ובבואך". היא מחריגה את ישראל מקבוצת המדינות הדמוקרטיות הנאורות. מהלך זה, אחד מני רבים, הוא חלק מהתהליך שמובילה הממשלה להפיכת ישראל לחשוכה יותר. היא שייכת יותר למחנה "בני החושך" מ"בני האור".

חשוב לומר במפורש שאין לביינרט כל חיסיון מיוחד כי הוא עיתונאי מוכר. גם לא רלוונטית העובדה שהוא שייך לשבט משפחתי נכבד בירושלים, שבראשו עמד ההיסטוריון חתן פרס ישראל, פרופסור חיים ביינרט מהאוניברסיטה העברית.

אם יש קצה חוט של חשד שאדם הגיע לישראל כדי לבצע עבירה כלשהי, טרור או מעשה פלילי, ראוי למצוא דרך לסכל זאת, גם באמצעות תחקור. אך הנוהג לחקור אדם בשל דעותיו, גם אם מדובר בפעילי חרם נגד ישראל מה-BDS, חייב להיפסק. אם אין חשד לביצוע מעשים פליליים, פסולה המחשבה שיש לנהוג בהם כתיירים סוג ב'.

כמעט ההפך הוא הנכון. ראוי להתווכח עם ידוען כביינרט או אלמונים בעלי דעות זהות, לסייר איתם בישראל ולהציג בפניהם את הצד השני של המטבע. אולי בצאתם יחושו שאל מחשבתם חלחלה טיפת ספק בצדקת עמדותיהם. במידה מסוימת, יש יותר אינטרס לארח את מבקרינו מאשר בני ברית של ישראל או מי שיש להם אינטרס משותף איתה. כך או אחרת, כאשר אין לתשאול בשדה התעופה כל נגיעה לאפשרות של כוונה פלילית או טרוריסטית, הוא מאוס ואסור מיסודו.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ