משלחת מעזה יצאה לדיונים בקהיר; מקור בחמאס: הסכם ללא הרשות יהיה שברירי

המשלחת, הכוללת את חמאס ופלגים נוספים, תדון בהסדר עם ישראל ובפיוס הפנים פלסטיני. לדברי המקור, גם אם יושג מתווה רגיעה נפרד - קהיר תמשיך במאמצים לשלב את הרשות בו

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מפגינים פלסטינים בגבול הרצועה, החודש
מפגינים פלסטינים בגבול הרצועה, החודשצילום: Khalil Hamra/אי־פי

משלחות של חמאס ופלגים נוספים ברצועת עזה יצאו היום (שלישי) לקהיר, לדיונים בהסכם הרגיעה מול ישראל ובפיוס הפנים פלסטיני. מקור מדיני בחמאס אמר ל"הארץ" כי מצרים ממשיכה במאמצים להשגת נוסחה שתשלב את הרשות בהסכם עם ישראל, כיוון שלדבריו, "כל הסכם שיוציא את הרשות ממנגנון קבלת ההחלטות יהיה שברירי מאוד".

לדברי המקור בחמאס, גם אם יושג בשלב ראשון מתווה רגיעה נפרד, קהיר תמשיך במאמצים לשלב את הרשות הפלסטינית בו, מתוך הבנה כי הסדרה שלא תכלול שיתוף פעולה מצדה לא תצליח לאורך זמן, אם בכלל תושג. אמש אמר ל"הארץ" בכיר בממשל בארה"ב כי וושינגטון מעוניינת לראות הפסקת אש ארוכת טווח בין ישראל לחמאס ברצועת עזה, "עם או בלי" מעורבות הרשות הפלסטינית או תמיכתה.

מעבר כרם שלום, החודשצילום: Adel Hana/אי־פי

בחמאס לא מדברים בפומבי על מתווה לרגיעה ארוכת טווח, בשל הרף הגבוה שהציבו בארגון, הכולל את הסרת המצור באופן מלא. פעיל שטח בארגון אמר ל"הארץ": "בשלב זה אנחנו לא יודעים אילו צעדים נוספים יכלול המתווה בפועל, הכל תלוי בישראל. בפתיחת מעבר כרם שלום ובחזרה למצב שהיינו בו עד ל-30 במארס אין שום חידוש, העם הפלסטיני שילם בדמם של מאות פלסטינים שנהרגו או נפצעו לאורך הגדר מאז".

עד כה לא דווח אם משלחת מטעם הרשות הפלסטינית או פתח תשתתף בדיונים. מחר ובחמישי תדון בנושא המועצה המרכז הפלסטינית ברמאללה, המשמשת פרלמנט עליון של הפלגים החברים באש"ף, והנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס צפוי לשאת נאום במהלך הדיונים. מקורות בפתח אמרו כי התנועה מסרה את עמדתה בנוגע לפיוס למודיעין המצרי, וממתינה לתשובת חמאס.

באתר ארסאלה, המקורב לחמאס, דווח כי אנשי המודיעין המצרי ממשיכים במאמצים להפגיש בימים הקרובים את נציגי הפלגים, לרבות חמאס ופתח. מהצד של עזה, משלחות חמאס והג'יהאד צפויות להיות הדומיננטיות בשיחות, ואליהן יצטרפו נציגים של ועדות ההתנגדות העממית וארגונים נוספים.

ברצועה דווח היום כי סגירת מעבר כרם שלום בחודש האחרון גרמה לנזק הנאמד בכמאה מיליון דולר, וכי נמנעה כניסתן לרצועה של יותר מ-3,500 משאיות סחורה. היום אמר שר הביטחון אביגדור ליברמן כי המעבר ייפתח מחר ב-9:00, אם יישמר עד אז השקט בגבול. "במעברים נכנסים בעיקר ציוד וסחורה הומניטריים", אמר חבר הפרלמנט הפלסטיני ג'מאל אלחודרי, ראש הוועדה הלאומית בעזה להסרת המצור, "ולכן אסור שפתיחת המעברים תהיה נתונה לשיקולים פוליטיים צרים וסחטנות מצד ישראל".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ