הסופר שעוכב בכניסה לישראל: זו היתה חקירה פוליטית; שב"כ: טענות משוללות יסוד

רזא אסלאן, אמריקאי-איראני, סיפר ל"הארץ" כי בחקירתו "היו איומים מפורשים ואזהרות. זה משהו שקרה רק במדינות כמו מצרים ואיראן". שב"כ: "אין לדברים אחיזה במציאות"

אמיר תיבון
וושינגטון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמיר תיבון
וושינגטון

הסופר האמריקאי-איראני רזא אסלאן, אשר טוען שעוכב בכניסה לישראל בידי נציגת שב"כ ונחקר במשך שעות, אמר שעבר חקירה ש"התמקדה באופן מובהק בנושאים פוליטיים". בשיחה עם "הארץ" סיפר, "זה משהו שמעולם לא קרה לי קודם לכן בישראל, אלא במדינות כמו מצרים ואיראן".

רזא אסלאןצילום: Larry D. Moore / CC BY-SA 3.0.

אסלאן הגיע לישראל יחד עם אשתו, ילדיהם והוריה של אשתו לפני כשבועיים, כחלק מטיול משפחתי ופרטי. המשפחה לא נתקלה בקשיים כלשהם בעת כניסתה לישראל. לאחר ביקור של מספר ימים, סיפר, חצו את הגבול לירדן כדי לבקר בפטרה. כאשר ניסו לחצות בחזרה לישראל לאחר 48 שעות, כל בני המשפחה הורשו להיכנס לישראל, אולם הוא עצמו עוכב למשך כמעט ארבע שעות, מתוכן שעה אחת של חקירה ועוד שלוש שעות של המתנה.

לדבריו, אסלאן נחקר על ידי אשה שלא הזדהתה בשמה. "היא שאלה אותי מה אני חושב על טראמפ, מה אני חושב על נתניהו, לאילו ארגונים אני תורם כספים", אמר. "היא שאלה אותי על מאמרים שכתבתי ועל דברים שכתבתי ברשתות החברתיות. היו שם איומים מפורשים ואזהרות לגבי מה אני יכול לעשות ומה אני לא יכול לעשות. מעולם לא ביקשו ממני קודם לכן לכתוב שמות של עיתונאים שאני מכיר ושל פלסטינים שאני תומך בפעילותם". בשב"כ הכחישו את הדברים ואמרו כי "אין לדברים אחיזה במציאות".

אסלאן אמר ל"הארץ" שהמראיינת האשימה אותו פעמים רבות במהלך התשאול באמירת שקרים. "היא אמרה לי כל הזמן, 'אתה משקר', 'אתה שקרן'". בשלב מסוים, אמר, המראיינת שאלה אותו מדוע לא ביקר באיראן מאז 2005. לכך השיב שאינו יכול לבקר באיראן בשל ביקורת שהביע על המשטר במדינה, בין השאר על רקע הדיכוי האלים של ההפגנות ההמוניות נגד המשטר בשנת 2009.

בסיום החקירה, טוען אסלאן, המראיינת "הרצתה לי על הסכסוך הישראלי-פלסטיני, אמרה לי שזה מסובך מאוד ושאני לא חכם כמו שאני חושב שאני". לאחר מכן הורשה להיכנס לישראל ולפגוש את משפחתו. לדבריו, הוריה של אשתו, נוצרים אוונגליסטים שתומכים בישראל, נראו מוטרדים מאד בעקבות התקרית. "זה אירוע שפקח את עיניהם", אמר.

אסלאן מספר שעבר תשאול ביטחוני בכל ביקוריו הקודמים בישראל, והדבר מעולם לא הפריע לו. "בכל פעם שביקרתי בישראל ביקשו ממני לסור הצידה בשביל בדיקה ביטחונית", אמר. "פעם ביקשו לפתוח את המזוודה, בפעם אחרת ביקשו ממני להתפשט. תמיד גיליתי הבנה. אני יכול להתלונן על חוסר הגינות, אבל בסופו של דבר, אני גבר מוסלמי, יליד איראן, שלרוב טס לבד. אני מבין שזה עונה על פרופיל מסוים, ואני מבין שיש לישראל חששות ביטחוניים. אף פעם לא התלוננתי על ה'טיפול המיוחד' הזה, ואפילו כתבתי שבמידה מסוימת הוא מוצדק".

לדבריו, ההבדל המשמעותי בין התשאולים הקודמים לנוכחי הוא בתוכן השאלות. בביקוריו הקודמים, הוא טוען, השאלות שהוצגו לו התמקדו אך ורק בנושאים ביטחוניים. הפעם השאלות התמקדו בפעילותו הפוליטית, בדעותיו על נושאים אקטואליים ובמאמרים שהוא פרסם. "זו הייתה חקירה פוליטית, לא ביטחונית", שב ואמר.

אסלאן, חוקר ופרשן המתמחה בהיסטוריה של הדתות, פרסם רבי-מכר בנושא והנחה בשנה שעברה תוכנית על קיצוניות דתית ב-CNN. הוא נחשב למבקר חריף של מדיניות ישראל בנוגע להתנחלויות, המצב בעזה והמאבק של נתניהו נגד הסכם הגרעין עם איראן. ב-2014 כתב שהוא תומך בהחרמת "חברות ואישים שמרוויחים מהכיבוש", אולם מתנגד ל"סנקציות נגד ישראל". בהזדמנות אחרת כתב, "אני לא BDS, אבל אני מודה שאני נהנה מהאימה הצרופה שהתופעה גורמת בקרב ליברלים ציונים בארצות הברית".

במקור הוא לא תכנן לפרסם את דבר החקירה, הוא מספר, אך שינה את דעתו בעקבות פרסום המקרה בו העיתונאי פיטר ביינרט עוכב לחקירה בנתב"ג בתחילת השבוע. "התלבטתי אם לשתף את זה", אמר. "אני מבקר בישראל למטרות עבודה, ולא רציתי לסכן את הביקורים הבאים. מה שדחף אותי לפרסם את האירוע היה המאמר של ביינרט".

למרות התקרית, אסלאן מבהיר שהוא מתכוון לשוב ולבקר בישראל בעתיד. "אני אוהב ומכבד ישראלים רבים, ונהנה להיות בישראל", הוא אומר. "אני אוהב את ההיסטוריה ואת הארץ עצמה – זו גם הסיבה שהתלבטתי והתעכבתי בפרסום האירוע הזה".

משב"כ נמסר: "מר אסלאן, אזרח זר יליד איראן אשר ביקש להכנס לישראל, תוחקר במעבר הגבול בכניסתו מירדן לישראל על ידי שב"כ לאחר שהתנהגותו במקום עוררה חשד. בתום תחקור קצר שוחרר מר אסלאן לדרכו, לאחר שהוזם החשד. הטענות בדבר איומים שהושמעו כלפי מר אסלאן במהלך השיחה וכן הטענות בדבר שאילת שאלות פוליטיות כלשהן, נבדקו על יד שב"כ ביסודיות בעקבות פנייתכם, נמצא כי הן משוללות כל יסוד ואין להן כל אחיזה במציאות. פעילות שב"כ במעברי הגבול במהלך השנה החולפת הביאה לסיכול כוונות פעילות טרור וריגול מצד זרים בשטחי ישראל. יודגש כי פעילות שירות הביטחון הכללי מבוצעת בהתאם להוראות החוק ולשם מימוש ייעודו לשמירה על ביטחון המדינה". 

בתשובה לשאלת "הארץ" בנושא תיעוד שיוכיח את טענת הארגון, נמסר מטעם שב"כ כי תיעוד כזה קיים אך מדובר בחומר מסווג שלא ניתן לפרסמו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ