ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

ראש המודיעין המצרי, עבאס כאמל, הגיע אתמול (רביעי) לתל אביב כדי לדון בפרטי הסכם הפסקת האש עם חמאס, כך דווח בעיתון אל-חיאת היוצא לאור בלונדון. על פי הדיווח, כאמל קיים שיחות עם בכירים בישראל בנוגע להסכם המתגבש, הכולל בשלב הראשון הסכמה ישראלית לרגיעה, בהמשך קידום פרויקטים לשיקום הרצועה ובשלב השלישי משא ומתן על חילופי שבויים. גורם פלסטיני מסר לעיתון כי מחר עשויה להיערך ההכרזה על ההסכם בקהיר בנוכחות הגורמים המעורבים.

לפי הדיווח, כאמל צפוי להמשיך היום לרמאללה כדי להיפגש עם נשיא הרשות הפלסטינית, מחמוד עבאס, ולנסות לקבל את הסכמתו למהלך.  גורמים בלשכתו של עבאס אמרו ל"הארץ" כי נכון להבוקר לא התקבלה פנייה מצד המצרים בעניין הגעת כאמל לרמאללה. לפי הגורמים, עבאס מתנגד לבקשת המצרים, שדרשו שמשלחת מטעם פתח תגיע לפגישות עם הפלגים הפלסטיניים בקהיר. זאת, לדבריהם, מכיוון שהמתווה המוצע לא מבטיח שליטה של הרשות ברצועה.

א-סיסי (מימין) וכאמל בקהיר, ביוניצילום: HANDOUT/רויטרס

על פי אל-חיאת, הגעתו של כאמל לישראל מתרחשת במקביל לביקור משלחות של הפלגים הפלסטיניים, בהם חמאס והג'יהאד האיסלאמי, בקהיר במטרה לקדם את ההסכם. זאת, בעוד אנשי ארגון פתח נעדרים מהמגעים, בין השאר בשל השתתפותם בכינוס בן יומיים של המועצה המרכזית של הארגון שנפתח אתמול ברמאללה.

כפי שדווח ב"הארץ", ברשות הפלסטינית מסתייגים מההסכם המתגבש ורואים בו ניסיון לעקוף אותה. בכירים ברשות אף רמזו כי ההסכם עשוי להיות חלק מתוכנית השלום של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ, שמטרתו להפריד בין הגורמים המדיניים בגדה המערבית וברצועת עזה. 

בכיר פתח, עזאם אל-אחמד, הביע אתמול זעם על ההסכם המתגבש ואמר כי זו "בגידה בעם הפלסטיני". אל-אחמד אמר בראיון לתחנת הרדיו "קול פלסטין" כי "מה שקורה עכשיו זה לא משא ומתן, אלא פסטיבל להכרזה על הסכם".

הנשיא עבאס התייחס אתמול גם כן לעניין בכינוס של המועצה המרכזית. עבאס האשים את חמאס כי הוא מטרפד את הניסיון להגיע לפיוס פנים-פלסטיני ובמקביל מקדם את האינטרסים של ישראל וארה"ב בהנצחת הניתוק בין הרצועה לגדה. "אנחנו בעד הפיוס על פי ההסכמים הקיימים שקובעים שתהיה רשות אחת וממשלה אחת ונשק אחד אבל בחמאס לא רוצים פיוס באמת", אמר עבאס.

עבאס הוסיף כי "עכשיו מדברים על סיוע הומניטרי לרצועה כאילו המצב ההומניטרי התגלה רק עכשיו, ופתאום ארה"ב הפכה להיות אנושית. אנחנו לא נאפשר מדינה בעזה בלבד ולא תהיה מדינה בלי עזה. ניאבק ב'עסקת המאה' שרוצים להפוך אותה לסטירת הלחי של המאה עבור הפלסטינים".

אתמול נכנס לתוקף הסכם הפסקת אש בין ישראל לחמאס בתיווך האו"ם ומצרים. ההבנות שנכנסו לתוקף מבוססות על העקרונות שאליהם הגיעו הצדדים בתום מבצע צוק איתן ובהם, בשלב הראשון, הפסקת הירי תמורת פתיחת המעברים והרחבת אזור הדיג, ובהמשך שיקום תשתיות נרחב יותר ברצועה. בשלב זה, ההבנות לא כוללות את השבת האזרחים שמוחזקים בעזה וגופות החיילים שנחטפו במבצע.

ההבנות גובשו לאחר חילופי מהלומות בין הצדדים בשבוע שעבר. יותר מ-200 רקטות ופצמ"רים נורו לעבר ישראל בימים רביעי וחמישי לפני שבוע, ובתגובה תקף צה"ל כ-150 מטרות ברצועה.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ