חברים בוועדת החוץ והביטחון: לבחון לעומק את מסקנות נציב קבילות החיילים

ח"כ שלח אמר כי הביקורת של הנציב על מדיניות כוח האדם בצה"ל "חשובה ומעוררת דאגה". מבקר מערכת הביטחון לשעבר, חגי טננבאום-ארז: "זהו קצה הקרחון. רצוי שהנוגעים בדבר יתעוררו ויתעשתו"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כוחות צה"ל בתרגיל בגולן, בשבוע שעבר

חברים בוועדת החוץ והביטחון של הכנסת קראו אתמול (רביעי) לצה"ל לבחון ברצינות את מסקנות נציב קבילות החיילים, האלוף (מיל') יצחק בריק. ב"הארץ" דווח אתמול כי בריק שיגר מכתב מפורט לחברי הוועדה ולבכירי צה"ל, ובו ביקורת חריפה על מדיניות כוח האדם בצה"ל. הנציב טוען כי משבר כוח האדם פוגע במוכנות הצבא למלחמה.

יצחק בריק במשרד הביטחון, ב-2015צילום: אלון בסון

ח"כ עפר שלח (יש עתיד), יו"ר ועדת המשנה לתפיסת הביטחון ובניין הכוח, אמר כי "הדו"ח של הנציב הוא מסמך חשוב ומעורר דאגה. לא צריך להסכים עם כל מסקנה של בריק כדי לתבוע מעשה, במיוחד במה שנוגע לתרבות הארגונית, לקושי להשאיר בצבא את המצטיינים ולטענות בדבר מחסור בקשב פיקודי ראוי. אמרתי זאת גם לרמטכ"ל בדיוני ועדת החוץ והביטחון בעניין".

לדברי שלח, "נציב הקבילות, כמו מבקרים אחרים, הוא שותף נאמן של ועדת החוץ והביטחון בפיקוח על הצבא ובדאגה למצוינות, במיוחד לנוכח אוזלת היד של הקבינט והדרג המדיני בכלל".

חברת הוועדה, ח"כ איילת נחמיאס-ורבין (המחנה הציוני), אמרה כי "האלוף בריק הוא מהאנשים המסורים והאמיצים שהיו לישראל, ודבריו ראויים לתשומת לב". אולם לדבריה, "המשך הדיון הציבורי באופן הזה בעייתי ביותר. ישנו הבדל בין קיום דיוני עומק הכולל הצבת תמרורי אזהרה, לבין דיון פומבי שכזה". היא קראה לאפשר לוועדת החוץ והביטחון לעיין בכל הדו"חות של מבקר צה"ל ומבקר מערכת הביטחון כדי שחבריה יוכלו להתרשם מרמת המוכנות של הצבא.

אלוף-משנה (מיל') חגי טננבאום-ארז, ששימש עד לפני כמה חודשים כמבקר מערכת הביטחון, פרסם אתמול בפייסבוק פוסט שבו הביע תמיכה בדברי בריק. לדבריו, "מכתבו של הנציב הוא רק קצהו האחד של הקרחון. אם יסכמו את הדו"חות שלו ועמם את כלל ממצאי דו"חות הביקורת של מבקר צה"ל, של מבקר מערכת הביטחון ומבקר המדינה, תצטייר תמונה מאוד עגומה ומטרידה מאוד של נתק, של חוסר כמעט מוחלט של פיקוח ובקרה - החל מדרג הפיקוד העליון, דרך דרגי המפקדים הבכירים ועד דרגי הקצונה הזוטרה".

טננבאום-ארז כתב כי הגיעה העת לממש את המלצות ועדת אגרנט לאחר מלחמת יום הכיפורים ושל ועדת וינוגרד לאחר מלחמת לבנון השנייה, שקראו להדק את הפיקוח והבקרה על הצבא מצד הדרג המדיני ומצד ועדת החוץ והביטחון. לדבריו, "אין כל ספק שאנחנו רואים תהליכים חוזרים מהעבר, בגוונים ובמרכיבים רבים כאלה ואחרים, המזכירים את ערב מלחמת יום הכיפורים ואת מלחמת לבנון השנייה. רצוי שכל הנוגעים בדבר יתעוררו ויתעשתו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ