שיקום תשתיות ומשא ומתן על בניית נמלים: כך נראה ההסכם בין ישראל לחמאס

מתווה ההסכם שנכנס אתמול לתוקפו זהה להבנות שהושגו בסוף צוק איתן, והוא כולל שישה שלבים שיבוצעו בהדרגה כל עוד השקט יישמר במלואו. כל שרי הקבינט, מלבד בנט ושקד, אישרו את המתווה

נעה לנדאו
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים44
משאיות במעבר כרם שלום, אתמול
משאיות במעבר כרם שלום, אתמולצילום: אילן אסייג
נעה לנדאו
ג'קי חורי

המתווה של הסכם הפסקת האש בין ישראל לחמאס בתיווך האו"ם ומצרים, שנכנס אתמול (רביעי) לתוקפו, זהה להבנות שהושגו בין הצדדים בסוף מבצע "צוק איתן" ודומה גם להבנות בסוף מבצע "עמוד ענן". על כן, בלשכת ראש הממשלה ובמערכת הביטחון מעדיפים לכנות את ההסכם "חזרה למצב הקודם" שלפני ההסלמה, שהחלה לפני כמה חודשים עם פרוץ ההפגנות בגבול עזה.

שלושה בכירים ישראלים אמרו ל"הארץ" כי מתווה ההבנות כולל שישה סעיפים עיקריים שיבוצעו הדרגתית בתנאי שהשקט יישמר במלואו.

הסעיפים הם:

1. הפסקת אש כוללת

2. פתיחת המעברים והרחבת אזור הדיג

3. סיוע רפואי והומניטרי

4. הסדר שבויים, נעדרים ואסירים

5. שיקום תשתיות נרחב ברצועה במימון זר

6. שיחות על נמל ימי ואווירי

עימותים בגבול הרצועה, בשבוע שעבר
עימותים בגבול הרצועה, בשבוע שעברצילום: Khalil Hamra/אי־פי

שרי הקבינט המדיני-ביטחוני אישרו עקרונית את התקדמות המשא ומתן על המתווה עוד בשבוע שעבר. השרים היחידים שהביעו התנגדות מסוימת בדיונים, כפי שהודיעו בפומבי, היו נפתלי בנט ואיילת שקד. אתמול נכנס המתווה לתוקף ופרטי היישום הוצגו לקבינט.

השלב הראשון, הפסקת אש תמורת פתיחת המעברים והרחבת אזור הדיג, בוצע אתמול בהנחיית שר הביטחון אביגדור ליברמן, אף שהוא התכחש לחלוטין להסכם בראיונות לתקשורת. גם בלשכת נתניהו התנערו מלקיחת אחריות פומבית על ההסכם ולא הוציאו הודעה רשמית בשמו על ההבנות שאושרו.

על אף שבאופן עקרוני ההסכם כולל דיון עתידי פוטנציאלי על השבת הנעדרים והגופות ושחרור אסירים, גורם מדיני מסר אתמול לכתבים לאחר דיון הקבינט כי "לא תהיה הסדרה אמתית עם חמאס בלי השבת בנינו ואזרחינו הביתה והבטחת השקט לאורך זמן".

לדברי הגורם, "השקט הנוכחי הוא תוצאה של פעילות תקיפה של צה"ל שתימשך בהתאם לצורך. השקט הושג בעקבות ההבנות שקידמו המצרים והאו"ם. לאור זאת, חודשה פעילות מעבר כרם שלום ונפתח מרחב הדיג. ככל שההתחייבות הזאת תשמר, ניתן יהיה לטפל בסוגיות הומניטריות ובתוכן השבת בנינו ואזרחינו".

בכיר חמאס טאהר אנונו, הכחיש גם הוא בצהריים את הדיווחים. אנונו, האחראי גם על מחלקת ההסברה בארגון, טוען כי השיחות המתקיימות בקהיר עוסקות בעניינים פנים-פלסטיניים בהשתתפות נציגי הארגונים בעזה. גורמים בכירים בחמאס טוענים כי השיחות עוסקות גם במצב ההומניטארי ברצועה וברגיעה במצב מול ישראל. לדבריו, בשלב מאוחר יותר יצטרפו לשיחות נציגי הפלגים באש"ף. "כל השיח על הסכם שתלוי ברצונה של ישראל הוא אשליה. מדובר בשקר", אמר.

חבר הלשכה המדינית של החמאס מוסא אבו מרזוק התייחס גם הוא לשיחות בקהיר סביב הסוגיה הפנים-פלסטינית ומבלי לאשר את דבר ההסכם המתגבש. לפי אבו מרזוק, השיחות מתמקדות בגיבוש הסכמה לאומית פלסטינית בנוגע לרגיעה מול ישראל באופן שמבטיח את האינטרסים הפלסטינים ושומר על האחדות הפלסטינית.

למרות הכחשות אלו, האווירה ברצועת עזה וההתנהלות של נציגי הפלגים מעידה על הבשלתו של מהלך רגיעה. פעיל בחזית העממית אמר בשיחה עם "הארץ" כי בחמאס מנסים להציג חזית אחידה ביחס להסכם. לדבריו, אין מדובר בהחלטה שקיבל הארגון לבד ולכן נמנעים מכל הצהרה בדבר גיבוש ההסכם, בניסיון להציג מתווה שמוסכם על כולם. בה בעת, בכיר חמאס חליל אלחיה חזר היום וקרא להמונים לצאת מחר לגדר ולהשתתף בתהלוכות השיבה, והדגיש כי מדובר במאבק עממי למען הסרת המצור.

ערוץ אל-מיאדין, המקורב לחיזבאללה, דיווח מוקדם יותר כי 48 השעות הקרובות יהיו "מכריעות וגורליות" בכל הנוגע להסכם הפסקת האש. לפי הדיווח, נציגי הפלגים הפלסטיניים יתכנסו היום ומחר להכריע בהסכם, שיכלול הבנות כי קטאר תממן את עלויות החשמל ברצועה בתיאום עם ישראל וכן את תשלום המשכורות לאנשי ארגון חמאס. כמו כן, לפי הדיווח, ההסכם יכלול רגיעה למשך שנה והפעלת קו ימי בין הרצועה לקפריסין בפיקוח ישראלי.

בעיתון אל-חיאת, היוצא לאור בלונדון, דווח עוד קודם לכן כי ראש המודיעין המצרי, עבאס כאמל, הגיע אתמול לתל אביב כדי לדון בפרטי ההסכם. גורם ישראלי אישר כי כאמל בא כאורחו של ראש המטה לביטחון לאומי, מאיר בן שבת, ונפגש גם עם ראש הממשלה. גורם פלסטיני מסר לעיתון כי מחר עשויה להיערך ההכרזה על ההסכם בקהיר בנוכחות הגורמים הפלסטינים המעורבים.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ