חרף הקיצוצים של ארה"ב, שנת הלימודים בכל מוסדות אונר"א תיפתח כסדרה

יו"ר הסוכנות הדגיש כי התקציב יספיק להפעלת מוסדותיה עד לסוף ספטמבר, וכי אונר"א זקוקה ל-217 מיליון דולר כדי להפעילם עד לסוף השנה

נעה לנדאו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
משרד אונר"א ברצועת עזה, ביוני האחרון
משרד אונר"א ברצועת עזה, ביוני האחרוןצילום: MOHAMMED ABED/אי־אף־פי

שנת הלימודים בכל מוסדות אונר"א, סוכנות הסעד של האו"ם לפליטים פלסטינים, תיפתח כסדרה - כך הודיע היום (חמישי) יו"ר הסוכנות פייר קרנבול. יחד עם זאת, קרנבול הדגיש כי לסוכנות יש תקציב להפעיל את מוסדותיה רק עד לסוף ספטמבר, וכי היא זקוקה ל-217 מיליון דולר כדי להפעילם עד לסוף השנה. בחודש שעבר שליח האו"ם למזרח התיכון, ניקולאי מלדנוב, נקב במועצת הביטחון של האו"ם בסכום זהה כאשר התייחס לתקציב שלו זקוקה הסוכנות ב-2018.

בשבוע שעבר אמר בכיר בממשל טראמפ ל"הארץ" כי יש לשנות את המנדט של הסוכנות. הבכיר הוסיף כי שינוי זה יהיה לטובת הפלסטינים. לדבריו, "מצבו הפיננסי של אונר"א לא היה יציב במשך זמן רב... במשך שנים טענו כי אונר"א צריך לחפש תרומות חדשות, להפחית את הבזבוזים ולהגדיל את חלוקת הנטל בין התורמים". הבכיר קבע כי "המנדט של אונר"א העצים ופגע במשבר הפליטים וזה חייב להשתנות". הוא אמר כי רק שינוי כזה יאפשר לפלסטינים "למצות את מלוא הפוטנציאל שלהם".

בינואר האחרון החליט ממשל טראמפ להשהות את העברתם של כ-65 מיליון דולר שהיו אמורים להגיע לסוכנות. בכיר בממשל אמר אז ל"הארץ" כי ההחלטה מדגישה מצד אחד את מחויבותה של ארה״ב להעניק סיוע הומניטרי "לחלשים ביותר", ומצד שני, מבהירה למדינות העולם שארה"ב מצפה מהן להגביר את התמיכה שלהן בסוכנויות סיוע של האו"ם, ולא להסתמך על ארה"ב שתממן אותן.

כחלק מהיערכות לאפשרות של שלילת תקציבים מצד ארה"ב, הסוכנות החלה בתוכנית קיצוצים - במסגרתו פיטרה עשרות מורים בבתי ספר במזרח ירושלים ובגדה המערבית, וכן כמאה עובדים ב-13 מחנות פליטים שלה בירדן. העובדים שפוטרו היו ברובם עובדי בתי הספר של הסוכנות, ובהם אנשי אחזקה, עובדי ניקיון ושומרים. בחלק ממחנות הפליטים, היה קיצוץ של 50% מהמשרות. 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ