משרד הבריאות בעזה: שני פלסטינים נהרגו מאש צה"ל בהפגנות ליד הגדר

ההרוגים הם כרים אבו פטאיר, בן 30, שנפגע מזרחית למחנה הפליטים אל-בוריג', וסעדי אכרם מעמר, בן 26, שנורה מזרחית לרפיח. 75 מפגינים פונו לבית חולים, מתוכם 40 נפגעו מירי חי

ג'קי חורי
יניב קובוביץ
אלמוג בן זכרי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פלסטינים מפנים פצוע בהפגנה מזרחית לחאן יונס, היום
פלסטינים מפנים פצוע בהפגנה מזרחית לחאן יונס, היוםצילום: AFP

שני פלסטינים נהרגו היום (שישי) מאש צה"ל בהפגנות ליד גדר הגבול עם ישראל - כך הודיע משרד הבריאות בעזה. ההרוגים הם כרים אבו פטאיר, בן 30, שנפגע מזרחית למחנה הפליטים אל-בוריג', וסעדי אכרם מעמר, בן 26, שנורה מזרחית לרפיח. בנוסף, משרד הבריאות הפלסטיני דיווח כי 241 בני אדם נפצעו בהפגנות. 75 מהפצועים פונו לבתי חולים, 40 מהם נפצעו מירי חי.

מדובר צה"ל נמסר הערב כי "במהלך אחר הצהריים התקהלו אלפי פלסטינים ומפירי סדר לאורך רצועת עזה, מרביתם בעומק השטח". מהצבא נמסר כי המפגינים השליכו כמה בקבוקי תבערה ומטענים מאולתרים לעבר גדר המערכת. אין נפגעים ולא נגרם נזק. בנוסף, כמה פלסטינים חצו את הגדר לשטח ישראל וחזרו לרצועה באופן מיידי. "לוחמי צה"ל הגיבו באמצעים לפיזור הפגנות ובירי בהתאם להוראות הפתיחה באש.

ירי גז מדמיע מזרחית לעיר עזה, היוםצילום: אליהו הרשקוביץ

על אף הדיווחים על ההסכם המתגבש בין ישראל לחמאס, סגן ראש הלשכה המדינית של הארגון, חליל אלחיה, קרא לציבור ברצועה להשתתף בהפגנות היום. עם זאת, ישראל לא דרשה מהפלסטינים ברצועה להפסיק את ההפגנות. מערכת הביטחון מוכנה שהן ימשיכו כל עוד המפגינים לא יתקרבו לגדר המערכת ולא ינסו לפגוע בתשתיות ביטחוניות, ויפסיקו את שיגור בלוני ועפיפוני התבערה. במקביל להפגנות, בלוני תבערה ששוגרו מהרצועה הצית שתי שריפות ביער בארי, שכובו על ידי כוחות הכיבוי.

המתווה של הסכם הפסקת האש בין ישראל לחמאס, שנכנס שלשום לתוקף, זהה להבנות שהושגו בין הצדדים בסוף מבצע "צוק איתן" ודומה גם להבנות בסוף מבצע "עמוד ענן". שלושה בכירים ישראלים אמרו ל"הארץ" כי מתווה ההבנות כולל שישה סעיפים עיקריים שיבוצעו הדרגתית בתנאי שהשקט יישמר במלואו. הסעיפים הם: הפסקת אש כוללת, פתיחת המעברים והרחבת אזור הדיג, סיוע רפואי והומניטרי, הסדר שבויים, נעדרים ואסירים, שיקום תשתיות נרחב ברצועה במימון זר ושיחות על נמל ימי ואווירי.

שרי הקבינט המדיני-ביטחוני אישרו עקרונית את התקדמות המשא ומתן על המתווה עוד בשבוע שעבר. השרים היחידים שהביעו התנגדות מסוימת בדיונים, כפי שהודיעו בפומבי, היו נפתלי בנט ואיילת שקד.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ