בר פלג
בר פלג

יותר מ-200 מפגינים, רובם מיישובי דרום הארץ ועוטף עזה, קיימו הערב (שבת) צעדת מחאה בתל אביב מכיכר רבין לכיוון שדרות רוקח. המחאה, כך לפי המפגינים, יוצאת נגד "קבינט חלש שלא מנסה לפתור את הבעיה של חמישית משטח מדינת ישראל". המפגינים קוראים למציאת פתרון ארוך טווח למציאות חייהם בעוטף עזה ולא להסתפק ב"הפוגות שבין הסבבים".

את ההפגנה ארגנה התנועה החברתית ״דור הקאסמים״ שהוקמה במהלך מבצע צוק איתן כהתארגנות חברתית ואליה הצטרפו גופים שונים בעוטף. מארגני ההפגנה הביאו עמם עשרות בלונים מחוברים לזיקוקים והפריחו אותם לשמיים, וביקשו להימנע מסממנים מפלגתיים. עם זאת, למפגינים הצטרפו חלק ממפגיני המחאה השבועית נגד השחיתות השלטונית בכיכר הבימה. מחאת תושבי העוטף החלה בשבוע שעבר תחת הכותרת "תושבי עוטף עזה והדרום מפסיקים לשתוק". אז, הפגינו כמאה בני אדם בצומת השלום בעיר.

"אני גר 18 שנה בקיבוץ, עברתי עם הורי מאשקלון. אנחנו אזרחים, לאו דווקא שמאלנים או ימנים, דתיים או חילונים. יש פה הכל מהכל ואנחנו פשוט חבורה של אזרחים שספגו איכות חיים של אזור מלחמה תמידי עם הפוגות קלות. אנחנו לא יכולים לספוג זאת כמציאות. אנחנו רוצים שקט מוחלט", אמר ל"הארץ" עידו בן יוסף, בן 28 מכפר עזה, אחד ממארגני המחאה.

לדבריו, "אנחנו יודעים שאין פתרון קסם, אבל אנחנו מרגישים שאין רצינות מצד הממשלה למצוא פתרון. ב-17 שנים האחרונות הממשלה ניסתה שני דברים: הפסקת אש ומבצע. למה לנסות אותה הדרך עוד פעם ועוד פעם? השגרה שלנו לא שקטה. אם זה השקט שהממשלה מכוונת אליו, אז אנחנו לא מקבלים אותו".

מפגינים בצעדת המחאה, הערבצילום: מוטי מילרוד

ניצה נקן, תושבת שדרות מזה 17 שנה, אמרה ל"הארץ": ״הרבה שנים היינו נורא נחמדים. נתנו צ׳אנסים, הגענו לכנסת, הפגנו אבל היינו נחמדים ולאף אחד לא היה אכפת מאיתנו. זה עניין של עשרות אלפי תושבים שלא יכולים לחיות בשקט. מי שמנהל את העניינים שלנו זה החמאס שהממשלה רוקדת לפי החליל שלו. אין פה ממשלה שמוכנה ללכת להסדר ארוך טווח. די למגן עצמנו לדעת״.

יונתן שמריז, אחד המפגינים, קרא במגאפון: "יצאנו היום למחאה ארוכה וממושכת נגד הממשלה שלנו שלא מוצאת פתרון ארוך טווח לאזור שלנו. אנחנו נמשיך להפגין בכל מקום ובכל זמן. ינסו לצבוע אותנו בכל מיני צבעים, כל מה שאנחנו רוצים זה את הביטחון בעוטף עזה".

המפגינים קראו "רוצים שוויון בביטחון" ו"ממשלה להתעורר, הדרום כולו בוער" ונשאו שלטים שעליהם כתוב: "אנחנו לא בשר תותחים". המפגינים השמיעו אזעקה מדי כמה עשרות מטרים תוך שהשתטחו על הרצפה וגוננו על עצמם.

בדף הפייסבוק של מארגני המחאה נכתב: "תושבי הדרום ממשיכים לא לשתוק. ממשלת ישראל לאורך השנים סיממה את תושבי הדרום בסמים מרדימים. הטבות כלכליות, הנחות במס, אזור עדיפות לאומית... הם רק חלק ממה שהזריקו כדי להרדים את המצב ואת התושבים. ואם נתעורר לרגע מהטשטוש הכלכלי נבין מהר מאוד שאנחנו מכורים. נסתכל בעיניים נדהמות - איך ישבנו כל הזמן הזה ונתנו להם לעשות בנו כרצונם. איך לא קמנו כולם ואמרנו שאנחנו לוקחים אחריות על חיינו ועל האזור שלנו".

בעקבות הצעדה נחסמו לתנועה רחובות רבים בעיר, בהם רחוב אבן גבירול מרחוב שאול המלך ועד לשדרות רוקח.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ