ישראל סגרה את מעבר ארז בעקבות ההפגנות בגבול עזה

באקט סמלי, נסגר המעבר לאחר הערכת מצב שקיים אמש ליברמן. מרבית העוברים הם מקרים רפואיים דחופים ודיפלומטים. ביום שישי נהרגו שני פלסטינים מאש צה"ל בהפגנות ליד הגדר ונפצעו 241 בני אדם

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מעבר ארז בצפון הרצועה, בשנה שעברהצילום: אילן אסייג

צה"ל הודיע הבוקר (ראשון) לפלסטינים על סגירת מעבר ארז שבצפון רצועת עזה, למעט מקרים רפואיים דחופים. ההחלטה לסגור את המעבר התקבלה לאחר הערכת מצב שקיים אמש שר הביטחון אביגדור ליברמן, בשל המשך ההפגנות ליד גדר הרצועה. המעבר משמש למעבר סוחרים וחולים הזקוקים לטיפול רפואי מחוץ לרצועה, ומעטים עוברים בו מדי יום.

לפי מקורות במערכת הביטחון, מדובר במהלך סמלי בעיקרו, נטול השפעה משמעותית על שגרת החיים ברצועה, שנבחר במכוון כדי לא לפגוע בהסכם הפסקת האש מול חמאס. בשבעת החודשים הראשונים של 2018, נרשמו במעבר 58,838 תנועות - ממוצע של כ-336 מדי יום - כשכניסה ויציאה של אותו אדם נרשמת פעמיים. כ-60% מהעוברים הם אלה חולים שכניסתם לא הופסקה, וכ-30% נוספים הם אנשי או"ם, ארגוני סיוע, דיפלומטים ועיתונאים שגם הם מורשים להמשיך ולעבור. בפועל, מדובר במניעת מעבר של עשרות סוחרים שרובם יוצאים לירדן. 

ביום שישי נהרגו שני פלסטינים מאש צה"ל בהפגנות ליד הגדר, כך הודיע משרד הבריאות בעזה. בנוסף, דיווח כי 241 בני אדם נפצעו בהפגנות. 75 מהפצועים פונו לבתי חולים, 40 מהם נפצעו מירי חי.

על אף הדיווחים על ההסכם המתגבש בין ישראל לחמאס, סגן ראש הלשכה המדינית של הארגון, חליל אלחיה, קרא לציבור ברצועה להשתתף בהפגנות. עם זאת, ישראל לא דרשה מהפלסטינים ברצועה לא להפגין. מבחינת מערכת הביטחון, ההפגנות יכולות להימשך כל עוד המפגינים לא מתקרבים לגדר המערכת, לא מנסים לפגוע בתשתיות ביטחוניות ולא ישגרו בלוני ועפיפוני תבערה. למרות זאת, בלוני תבערה שוגרו מהרצועה בסוף השבוע והציתו שתי שריפות ביער בארי.

אמש פרסם מזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטרש דו"ח מיוחד שבו פירט כיצד יכול הארגון לסייע להגנה על הפלסטינים ברצועה. הדו"ח, שנכתב בעקבות החלטת העצרת הכללית של האו"ם מחודש יוני לגנות את ההסלמה בעזה, כולל הצעות דוגמת הקמה של כוח שמירת שלום חמוש או משקיף, שליחת פקחים אזרחיים והרחבת תוכניות הסיוע.

העצרת הכללית הטילה על המזכ"ל את כתיבת הדו"ח בעקבות ההפגנות על גדר המערכת. הסבירות שההצעות הללו יקודמו כעת, משנכנסה לתוקף הפסקת האש בין ישראל לחמאס, נמוכה יותר. האפשרות של שליחת כוחות, שזקוקה לאישור מועצת הביטחון - שם ארה"ב יכולה להטיל עליה וטו - נמוכה במיוחד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ