יניב קובוביץ
יניב קובוביץ

הפרקליט הצבאי הראשי, אלוף שרון אפק, החליט היום (שלישי) לפתוח בחקירת מצ"ח על שתי תקריות בהן כוחות צה"ל ירו למוות בפלסטינים בהפגנות ברצועת עזה. אחת התקריות שתיחקר היא מותו של עבד אל-נבי סמוך לגדר המערכת מזרחית לג'באליה במארס, והשנייה היא מותו של עותמאן חלס סמוך למעבר קרני ביולי. 

בהודעת דובר צה"ל צוין שלאחר עיון בתחקירים הפיקודיים, בממצאי מנגנון התחקור המטכ"לי ובמידע שהתקבל בצה"ל, עלה חשד שבתקריות אלה החיילים ביצעו ירי שלא בהתאם לכללי הפתיחה באש. זאת, על אף תחקיר צה"ל שבחן את כל התקריות בהפגנות בהן נהרגו פלסטינים, ולא המליץ לפתוח חקירה על מותם של חלס או אל-נבי. עם השלמת חקירות מצ"ח ייבחנו ממצאיהן על ידי הפרקליטות הצבאית.

אל-נבי תועד נורה בגבו במהלך הפגנה ב-30 במארס, ולדברי משפחתו לא היה פעיל חמאס. אחרי ההפגנה בו נהרג פרסם צה"ל רשימה של ההרוגים שהיו פעילי טרור, ואל-נבי הופיע בה. בעקבות ההכחשה של משפחתו, גורמים בצה"ל טענו שגרסת הצבא מגובה במידע מודיעיני.

תיעוד הירי בעבד אל-נבי, במארס אשתקד

הנער עותמאן חלס, בן 15, נפצע קשה מאוד בהפגנה סמוך לגדר הרצועה ב-13 ביולי ומותו נקבע זמן קצר לאחר מכן בבית החולים. 

לפני כחודש דווח ב"הארץ" שתחקיר פנימי שביצע צה"ל על הפלסטינים שנורו למוות בהפגנות בגבול הרצועה היה צפוי לקבוע שלא היתה בתקריות חריגה מהוראות הפתיחה באש, ולכן אין מקום לחקור אותן במשטרה הצבאית. לפי הוועדה, מקרים בהם נהרגו מפגינים שהירי לא כוון אליהם הם "תקלה מבצעית". 

בדיקת הצוות העלתה כי החיילים ביצעו את ירי לעבר המפגינים בהתאם להוראות, וכי צלפי צה"ל לא פתחו במכוון באש לעבר פלסטינים בלתי מעורבים. הוועדה מנתה כמה סיבות לתקלות המבצעיות, שהובילו לירי בחפים מפשע, ובהן פגיעה של הקליע בתשתית הגדר או בקרקע, כניסת מפגינים לקו האש בעת הירי או התפזרות נתזים שמהם נפגעו פלסטינים. תוך כדי הבדיקה החליט צה"ל להגביה חלק מעמדות הצלפים, כדי למזער את הפגיעה הלא מכוונת.

הבדיקה התבססה בעיקר על נתונים שאסף צה"ל מאז תחילת הפגנות "צעדת השיבה" בסוף מארס. צוות הבדיקה קיבל פרטים על כל המקרים שבהם נהרגו מפגינים, ובהם יומן מבצעים שבו צוין לגבי כל מקרה מי היה הצלף, מה היתה מטרתו ומי אישר את הירי. 

מסקנות הוועדה, בראשות תת-אלוף מוטי ברוך, לא מחייבות את אלוף אפק, ובשני המקרים האמורים החליט לפתוח בחקירה בניגוד להן. גם לאחר מבצע צוק איתן, לדוגמה, לא קיבלה הפרקליטות הצבאית את המלצות צוותי הבדיקה המטכ"ליים, או דרשה מהם השלמות לשם הבהרת ההשלכות המשפטיות של אותו אירוע. לרוב מעניקים הצוותים משקל גדול יותר לפן המבצעי של התקריות על פני ההשלכות שלהן במשפט הבינלאומי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ