ארה"ב תקצץ כ-200 מיליון דולר מהסיוע לפלסטינים. הרשות: זו סחיטה

המהלך צפוי לפגוע בפעילותם של ארגונים הומניטריים וגופים כלכליים בגדה וברצועת עזה, שהסתמכו על הכספים. עם זאת, הקיצוץ לא צפוי לפגוע ברשות הפלסטינית, שרוב התקציב שקוצץ לא נועד לממן אותה ישירות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טראמפ ואבו מאזן בבית הלבן, בשנה שעברה
טראמפ ואבו מאזן בבית הלבן, בשנה שעברהצילום: CARLOS BARRIA / רויטרס

ממשל טראמפ הודיע אמש (שבת) כי יקצץ כ-200 מיליון דולר מהסיוע האמריקאי לפלסטינים לשנת התקציב הנוכחית. כך לפי הודעת משרד החוץ של ארה"ב לחברי הקונגרס. הקיצוץ צפוי לפגוע בפעילותם של ארגונים הומניטריים וגופים כלכליים בגדה המערבית וברצועת עזה, שהסתמכו על הכספים. עם זאת, כמעט כל הכסף שיקוצץ, לא אמור היה להגיע לרשות הפלסטינית עצמה, והיא אינה צפויה להיפגע ישירות כתוצאה מן ההחלטה.

לפי גורם רשמי במשרד החוץ של ארה"ב, "ההחלטה הזו לוקחת בחשבון את האתגרים שהקהילה הבינלאומית מתמודדת עמם כשהיא מנסה לסייע לעזה - שם חמאס שולט, מסכן את חיי ההתושבים ומדרדר מצב הומניטרי וכלכלי נורא ממילא".

"זוהי סחיטה זולה", נמסר בתגובה מהרשות, "העם הפלסטיני וההנהגה שלו לא ירתעו ולא ייכנעו ללחץ. זכויותיו של העם הפלסטיני אינן למכירה. אין שום כבוד בבריונות מתמדת והענשת אנשים החיים תחת כיבוש. הממשל האמריקאי כבר הפגין שפלות רוח בקנוניה שלו עם הכיבוש הישראלי וגניבת הקרקע והמשאבים שהוא מבצע. עכשיו הוא מדגים שפלות רוח כלכלית על ידי הענשת הקורבנות הפלסטינים של הכיבוש".

הקונגרס האמריקאי אישר להעביר לפלסטינים כ-250 מיליון דולר בשנת התקציב הנוכחית, אולם ממשל טראמפ הקפיא את העברת התקציב בחודשים האחרונים, לדבריו לצורך "בחינה מחדש" של תהליך הסיוע. בחודש שעבר החליט הממשל להעביר לפלסטינים את התקציב שנועד לתמוך ישירות בכוחות ביטחון של הרשות הפלסטינית - כמה עשרות מיליוני דולרים. שאר הכסף המשיך להיות מוקפא, עד להודעה אמש על הקיצוץ.

משרד החוץ בוושינגטון הודיע לקונגרס כי אותם 200 מיליון דולרים שהיו אמורים להגיע לגדה המערבית ולרצועת עזה, יושקעו במקום זאת במקומות אחרים. בהודעה לא נמסר היכן בדיוק יושקע הכסף. ההחלטה התקבלה לאחר התייעצות בנושא שקיימו הנשיא טראמפ, חתנו ג'ארד קושנר שעומד בראש צוות השלום של הממשל, ושר החוץ של ארה"ב מייק פומפאו. ההחלטה צפויה להחריף עוד יותר את היחסים המתוחים בין הממשל לבין הרשות, והיא עשויה להקשות על מדינות ערב לתמוך בתכנית השלום של הממשל.

ההודעה מגיעה כשברקע הכרזתו של טראמפ ביום רביעי שהפלסטינים "יקבלו משהו טוב מאוד" בתמורה להעברת השגרירות האמריקאית לירושלים "כי עכשיו תורם לקבל". בסוף נאומו בעצרת במערב וירג'יניה, אמר נשיא ארה"ב: "הורדנו את ירושלים מהשולחן. עכשיו ישראל תאלץ לשלם מחיר גבוה יותר, כי עשינו את זה". הוא הפתיע את הקהל כשהצהיר כי "אם אי פעם יהיה שלום עם הפלסטינים, יתברר שזה (העברת השגרירות, א"ת) היה דבר טוב לעשות".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ