הארץ

הממשל בארה"ב עומד להכריז על שינוי המדיניות שלו לגבי אונר"א והפליטים הפלסטינים - כך לפי דיווח בחברת החדשות הערב (שבת). לפי הדיווח, דו"ח שיפרסם הממשל בתחילת ספטמבר יקבע שמספר הפליטים הפלסטינים הוא כחצי מיליון - כעשירית מהמספר שבו נוקב ארגון האו"ם לטיפול בפליטים. לפי הדיווח, הממשל צפוי להודיע כי אינו מקבל את הגדרת המשימה של אונר"א, שלפיה מעמד הפליט מועבר מדור לדור.

עוד דווח שארה"ב מתכוונת להקפיא את המימון לארגון בגדה המערבית, ולבקש מישראל לשקול להגביל את פעילותו. ארה"ב היא התורמת הגדולה ביותר לאונר"א, ובשנה שעברה העבירה לארגון יותר מ-360 מיליון דולר. במהדורה הובאה תגובת המועצה לביטחון לאומי בבית הלבן, שלפיה הממשל יודיע על מדיניותו בנוגע לאונר"א במועד המתאים לכך.

בסוף השבוע הודיע הממשל על קיצוץ של כ-200 מיליון דולר מתקציב הסיוע לפלסטינים. הכסף לא היו אמור להגיע לרשות הפלסטינית עצמה, אלא לגופים הומניטריים וכלכליים הפועלים בגדה וברצועת עזה. איש משרד החוץ של ארה"ב מסר כי "ההחלטה הזו מביאה בחשבון את האתגרים שהקהילה הבינלאומית מתמודדת עמם כשהיא מנסה לסייע לעזה - שם חמאס שולט, מסכן את חיי התושבים ומדרדר מצב הומניטרי וכלכלי נורא ממילא".

בכירי ממשל דונלד טראמפ מרבים באחרונה לבקר את אונר"א. אחד מהם אמר החודש ל"הארץ" כי "המנדט של אונר"א העצים ופגע במשבר הפליטים וזה חייב להשתנות". עוד אמר הבכיר שרק שינוי בהגדרת תפקידו של הארגון יאפשר לפלסטינים "למצות את מלוא הפוטנציאל שלהם". דברים אלה נאמרו על רקע דיווח שלפיו חתנו ויועצו של טראמפ, ג'ארד קושנר, לחץ על ירדן לשלול משני מיליון פלסטינים החיים בשטחה את מעמד הפליט שלהם.

טראמפ ועבאס בפגישתם בבית לחם, בשנה שעברהצילום: Evan Vucci/אי־פי

בינואר הקפיאה ארה"ב העברה של עשרות מיליוני דולרים לאונר"א. בכיר בממשל הסביר ל"הארץ" כי בכך מבהירה וושינגטון למדינות העולם שהיא מצפה מהן להגדיל את תמיכתן בארגון ולא להסתמך רק על המימון האמריקאי. בעקבות ההקפאה פיטרה הסוכנות עשרות מורים בגדה ובמזרח ירושלים ועוד כמאה עובדים שלה במחנות פליטים בירדן. יו"ר אונר"א, פייר קרנבול, הזהיר בשבוע שעבר כי תקציב הארגון יספיק להפעלת מוסדותיו רק עוד סוף ספטמבר, וכי יידרשו לו 217 מיליון דולר כדי להפעילם עד סוף השנה.

המדיניות המסתמנת של הממשל כלפי אונר"א תואמת את העמדה שהציג ראש הממשלה, בנימין נתניהו. בשנה שעברה אמר נתניהו: "הגיע הזמן שהאו"ם יבחן את המשך קיומה של אונר"א. אונר"א מנציחה את בעיית הפליטים הפלסטינים ולא פותרת אותה, ולכן צריך לפרק אותה ולשלב את חלקיה בנציבויות אחרות של האו"ם". עם זאת, בישראל הביעו דאגה מההשלכות של פגיעה באונר"א. בתחילת השנה אמר בכיר ישראלי כי נתניהו מעדיף שהקיצוץ בתקציב הסוכנות יהיה הדרגתי, ומאז דווח כי ישראל פנתה לארה"ב וביקשה ממנה להעביר לארגון כסף.

הצעדים האחרונים מוכרזים על רקע הצהרתו של טראמפ השבוע, שלפיה הפלסטינים "יקבלו משהו טוב מאוד" כפיצוי על העברת שגרירות ארה"ב בישראל לירושלים, משום ש"עכשיו תורם לקבל". בעצרת במערב וירג'יניה אמר טראמפ: "הורדנו את ירושלים מהשולחן. עכשיו ישראל תאלץ לשלם מחיר גבוה יותר, כי עשינו את זה". הנשיא לא פירט לאילו צעדים הוא מתכוון, אך באחרונה מסרו בכירים בבית הלבן כי תוכנית השלום של טראמפ תכלול צעדים לשיפור המצב הכלכלי של האוכלוסייה הפלסטינית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ