במערכת הביטחון מעריכים: קיצוץ חד בתקציב אונר"א יוביל לוואקום שחמאס ינצל

ההערכה מגיעה בצל הכרזות ממשל טראמפ על שורה של צעדים נגד אונר"א. רה"מ שותף לביקורת טראמפ על הארגון, אך ישראל העבירה בעבר מסרים שקיצוץ פתאומי יגרום להתחזקות חמאס

נעה לנדאו
נעה לנדאו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ילדות בבית ספר של אונר"א בעזה, במארס
ילדות בבית ספר של אונר"א בעזה, במארסצילום: Adel Hana/אי־פי

גורמים במערכת הביטחון הביעו בפני הדרג המדיני את עמדתם כי קיצוץ לא הדרגתי בתקציב אונר"א עשוי להוביל לוואקום במתן שירותים בסיסיים ברצועה - בעיקר מזון וחינוך - אותו ינצל חמאס על מנת לחזק את כוחו ברצועה. זאת בצל הדיווחים כי ממשל טראמפ מתכוון לצאת בשורה של צעדים נגד הסוכנות.

עמדתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו היא כי יש לפרק את אונר״א, שמנציחה לדבריו את מעמד הפליטים הפלסטינים. לשכת רה"מ מסרה בעבר כי נתניהו "תומך בגישה הביקורתית של הנשיא טראמפ ומאמין שיש לנקוט צעדים מעשיים כדי לשנות את המצב שבו אונר"א משמשת להנצחת בעיית הפליטים הפלסטינים במקום לפתירתה". עם זאת, ישראל העבירה לאורך השנה האחרונה כמה פעמים מסרים לממשל לפיהם קיצוץ דרמטי ופתאומי ולא הדרגתי עשוי להוביל למשבר הומניטרי ברצועה ולהתחזקות חמאס.

ראש הלשכה המדינית של חמאס עיסמאיל הנייה בתפילת עיד אל אדחא בעזה, בשבוע שעברצילום: IBRAHEEM ABU MUSTAFA/רויט�

אתמול פרסמה דנה וייס בחברת החדשות כי הממשל בארה"ב עומד להכריז על שינוי המדיניות שלו לגבי אונר"א והפליטים הפלסטינים. לפי הדיווח, דו"ח שיפרסם הממשל בתחילת ספטמבר יקבע שמספר הפליטים הפלסטינים הוא כחצי מיליון - כעשירית מהמספר שבו נוקב ארגון האו"ם לטיפול בפליטים. לפי הדיווח, הממשל צפוי להודיע כי אינו מקבל את הגדרת המשימה של אונר"א, שלפיה מעמד הפליט מועבר מדור לדור.

עוד דווח שארה"ב מתכוונת להקפיא את המימון לארגון בגדה המערבית ולבקש מישראל לשקול להגביל את פעילותו. ארה"ב היא התורמת הגדולה ביותר לאונר"א, ובשנה שעברה העבירה לארגון יותר מ-360 מיליון דולר. במהדורה הובאה תגובת המועצה לביטחון לאומי בבית הלבן, שלפיה הממשל יודיע על מדיניותו בנוגע לאונר"א במועד המתאים לכך.

בסוף השבוע הודיע הממשל גם על קיצוץ של כ-200 מיליון דולר מתקציב הסיוע לפלסטינים. הכסף לא היו אמור להגיע לרשות הפלסטינית עצמה, אלא לגופים הומניטריים וכלכליים הפועלים בגדה וברצועת עזה. איש משרד החוץ של ארה"ב מסר כי "ההחלטה הזו מביאה בחשבון את האתגרים שהקהילה הבינלאומית מתמודדת עמם כשהיא מנסה לסייע לעזה - שם חמאס שולט, מסכן את חיי התושבים ומדרדר מצב הומניטרי וכלכלי נורא ממילא".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ