נסראללה מצטט את נציב קבילות החיילים: "הצבא מתקשה לגייס צעירים לשורותיו"

מזכ"ל חיזבאללה טען בנאום שנשא כי הצבא מתקשה לגייס לשורותיו צעירים וכי "44 אלף חיילים ישראלים נפגשו בשנה שעברה עם פסיכיאטרים"

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נאום של נסראללה לרגל יום השנה למלחמת לבנון השנייה מוקרן בביירות, החודש
נאום של נסראללה לרגל יום השנה למלחמת לבנון השנייה מוקרן בביירות, החודשצילום: Hussein Malla/אי־פי

מזכ"ל חיזבאללה, חסן נסראללה, ציטט בנאום שנשא היום (ראשון) את הדו"ח של נציב קבילות החיילים, אלוף במילואים יצחק בריק, שהזהיר מפני משבר כוח אדם בצה"ל. כמו כן ציטט נסראללה ידיעה שהתפרסמה באחרונה ב"הארץ", על העלייה במספר המפגשים בין חיילים לבין קציני בריאות הנפש.

נסראללה אמר בנאומו כי "הבעיה העיקרית של הצבא הישראלי היא כישלונו בגיוס צעירים". בכך התייחס לדו"ח שפרסם בריק ביוני, ושבו נאמר: "אנשים טובים עוזבים את הצבא. מי שנשארים הם לא בהכרח הטובים, שהצבא חשב שהם האנשים הנכונים בשבילו. על פניו יש מספרים זהים לאלו שהיו בעבר, אבל אלה לא בהכרח האנשים שהצבא רצה שימשיכו. התופעה של נטישת קצינים ונגדים איכותיים תביא את צה"ל לרמה בינונית מבחינה מקצועית".

החודש, במכתב לבכירי צה"ל וחברי ועדת החוץ והביטחון של הכנסת, שתוכנו פורסם ב"הארץ", שב בריק והתריע כי הצבא מצוי במשבר חמור, שהשלכותיו יתגלו בעוד כמה שנים. "הבחירה בצבא תתבסס על פשרות והשירות בצבא יהפוך לשירות של קצינים בינוניים", כתב והוסיף כי בעתיד יהיה קשה לאייש את דרג מפקדי הגדודים ביחידות הלוחומות במפקדים איכותיים.

נסראללה אמר גם כי "בשנה שעברה נפגשו 44 אלף חיילים עם פסיכיאטרים". בשבוע שעבר דיווח "הארץ" כי בתוך שמונה שנים חלה עלייה של כ-40% במספר המפגשים של חיילים עם קציני בריאות הנפש. למעשה, לפי נתוני צה"ל, בשנים 2016 ו-2017 התקיימו כ-47 אלף מפגשים כאלה, והמספר שבו נקב נסראללה מתייחס לשנים קודמות. הנתון מתייחס למספר המפגשים ולא למספר החיילים הפונים, וכי קציני בריאות הנפש אינם בהכרח פסיכיאטרים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ